Już wkrótce XXI Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele w NYC

208
Marian Żak (z prawej) i Jakub Polaczyk (z lewej) z uczestnikami pierwszego konkursu kompozytorskiego Festiwalu Chopin i Przyjaciele w 2018 roku FOTO: ARCH. M. ŻAK

"To coś wspaniałego, że idea powołania Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele, która powstała dość spontanicznie, przetrwała ponad 20 lat. I ciągle cieszy zarówno artystów, którzy mogą wystąpić, jak i widzów, którzy uczestniczą w festiwalowych wydarzeniach" – mówi Marian Żak, założyciel New York Dance & Art Innovations, twórca najdłużej istniejącego festiwalu promującego polską kulturę i sztukę oraz polskich artystów na amerykańskim rynku.

Jak z perspektywy lat widzi pan festiwalową organizację? Czy coś się w niej przez minione lata zmieniało?
Tak, oczywiście, organizacja przez cały czas się zmieniała. Młodzi ludzie, którzy z nami zaczynali jako wolontariusze, uczniowie i studenci, którzy wspomagali organizację, założyli już swoje rodziny. Teraz ich dzieci zaczynają przychodzić na festiwal. To coś wspaniałego, że idea powołania Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele, która powstała dość spontanicznie, przetrwała ponad 20 lat. I ciągle cieszy zarówno artystów, którzy mogą wystąpić, jak i widzów, którzy przez lata uczestniczą w festiwalowych wydarzeniach. Jest grupa miłośników festiwalowych, która towarzyszy nam od momentu powstania. Zdarzyło się też, że artyści rozpoczynali karierę niemal na naszym festiwalu. Teraz to uznani artyści, i znów chętnie chcą wystąpić. Dla mnie jest największą satysfakcją, że festiwal pomaga młodym artystom zaistnieć na międzynarodowej scenie. Ważne jest również to, że na naszym festiwalu początkujący artyści mieli możliwości wystąpić razem z już uznanymi, co wywołuje bardzo ciekawe reperkusje na ich płaszczyźnie zawodowej.

Co było dla pana największym priorytetem w tym festiwalowym przedsięwzięciu?
Priorytety zmieniają się z latami. Gdy organizacja rozpoczęła swoją działalność i powołała festiwal, nie byliśmy pewni, czy tak duże przedsięwzięcie uda się utrzymać. Festiwal cały czas się zmienia i przedstawia różne gatunki sztuki. W tym roku XXI Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele jest dedykowany Stanisławowi Moniuszce z okazji jego 200. rocznicy urodzin. Z tej okazji nasz nowy dyrektor Nowej Muzyki (New Music) Jakub Polaczyk ogłosił konkurs kompozytorski w dwóch kategoriach wokalno-instrumentalnej oraz instrumentalnej. W czwartek, 21 listopada, będzie można usłyszeć prawykonania nagrodzonych utworów.

Od pewnego czasu stara się pan wprowadzać nowych, młodszych duchem, ale także artystycznych fachowców do zarządu New York Dance & Arts Innovations.
Jak powiedział Heraklit z Efezu, „wszystko płynie”, czyli czas też… Upłynęło 20 lat pracy naszej organizacji. W tym miejscu chciałbym podziękować współtwórcom New York Dance & Arts Innovations Suzanne i Ericowi Waltherom, którzy ze mną założyli tę organizację i przez 20 lat poświęcili mnóstwo godzin na pracę społeczną. Wspaniali przyjaciele, oddani sztuce, zdecydowali się na społeczną emeryturę, ze względu na wiek i stan zdrowia. Dziękuję Arri Sendzimir i jej rodzinie, która pomogła rozwinąć się naszej organizacji. Agnieszka Żak-Moskal przez wiele lat była dyrektorem wykonawczym. Wszystkie umowy z artystami, zdobywanie grantów i sponsorów przechodziło przez jej ręce. Duży wkład pracy w rozwój organizacji wniósł Przemysław Moskal, prowadząc nasz portal i organizując wystawy projektów komputerowych oraz wymiany studenckie z Polską; był też wiele lat dyrektorem artystycznym. Obowiązki w pracy nie pozwalają wymienionym przez mnie osobom kontynuować tej społecznej działalności. Za dotychczasową dziękuję im bardzo.
Najważniejsze, że udało się znaleźć chętnych i kompetentnych ludzi do tego typu działalności. Obecni członkowie Rady Dyrektorów są młodzi, wykształceni i pełni energii, chcą kontynuować festiwal, a może uda im się również rozwinąć inne projekty artystyczne. Pozwolę sobie ich przedstawić.
Dr Kinga Augustyn jest skrzypaczką i artystką nagraniową z siedzibą w Nowym Jorku. Jedna z ostatnich uczennic legendarnej Dorothy DeLay w Juilliard School. Artystka ma szeroki repertuar, ponad 40 koncertów na swoim koncie, zarówno standardowych, jak i mniej znanych. Występowała z takimi orkiestrami, jak niemiecki Kammerorchester Berlin i Wrocław Filharmonia. Kinga Augustyn została dyrektorem artystycznym i wiceprezesem organizacji. To bardzo silna osobowość, z wielką dyscypliną i znakomitym talentem. Stanowi mocny filar organizacji. Lubię jej powiedzenie: „Jak coś robię, to chcę zrobić jak najlepiej”.
Dyrektorem wykonawczym został Łukasz Wroński, jest również skarbnikiem organizacji. To wszechstronnie utalentowany artysta i wielokrotnie nagradzany lutnik, który zyskał światowe uznanie za wyjątkowe projekty instrumentów. Brał udział w wielu międzynarodowych konkursach i wystawach skrzypcowych na całym świecie. Świetny organizator i wspaniały człowiek. Ma dużo pomysłów i energii.
Jakub Polaczyk jest dyrektorem Nowej Muzyki, organizatorem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego i wiceprezesem organizacji. Jest bardzo utalentowanym kompozytorem i artystą. W tym roku Jakub zdobył pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim SIMC-Concorso Interbazuibake di Composizione w Mediolanie. W 2018 natomiast otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim im. Moniuszki w Gdańsku. Ogłosił konkurs kompozytorski z okazji Festiwalu Chopin i Przyjaciele. Na pytanie, po co i dlaczego organizuje ten konkurs odpowiedział: „Aby rozpropagować festiwal, pokazać nowych zdolnych kompozytorów, pokazać nowe kierunki w muzyce, w dialogu z patronem festiwalu – Chopinem, a w tym roku też z Moniuszką”. Wspaniałe myślenie, a do tego o polonijnym festiwalu w Nowym Jorku dowiaduje się cały świat. Jako prezes New York Dance & Arts Innovations jestem bardzo zadowolony, że tak utalentowane osoby, jak Łukasz, Kinga i Jakub, zgodziły się zaangażować w prace organizacji. To wróży jej piękny rozwój.
Od dwóch lat w zarządzie – jako wiceprezes – jest Ahmed Wifik, wybitny architekt, z zamiłowania artysta fotografik. Jego zdjęcia często odzwierciedlają architekturę, wzory i formy w środowisku miejskim i naturalnym. W 2018 r., podczas Festiwalu Chopin i Przyjaciele, zaprezentował swoje prace z drugim polskim znakomitym architektem Bolkiem Ryzińskim. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Sekretarzem zarządu New York Dance & Arts Innovations jest Anna Żak. Z nowojorską sceną artystyczną jest związana od lat, począwszy od wolontariatu po prowadzenie organizacji non profit. Była mistrzem ceremonii na wielu polsko-amerykańskich festiwalach sztuki, koncertach i wydarzeniach. Ania jest moją córką, która wspólnie z całą rodziną wspierała i wspiera naszą organizację. Cieszę się, że dalej chce pomagać.

Jaki program zaprezentowany zostanie na tegorocznym festiwalu?
Program XXI Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele wypełni sześć wieczorów. Dwa koncerty odbędą się w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, jeden w Weill Recital Hall w Carnegie Hall, dwa w Polish & Slavic Center i jeden w The General Society of Mechanics and Tradesmen of the City of New York. Otwarcie, czyli Koncert Galowy, tradycyjnie odbędzie się w polskim konsulacie. W piątek, 8 listopada, wystąpią światowej sławy muzycy: Katarzyna Musiał – fortepian, Robert Adamczak – fortepian i Mariusz Monczak – skrzypce. Jednocześnie będzie prezentowana wystawa przedstawiająca najlepszych polskich plakacistów. Kuratorem wystaw festiwalowych jest Katarzyna Gumpert. W sobotę, 9 listopada, w CP-S wystąpi słynny Mario Forte ze swoim zespołem i polską wokalistką Małgorzatą Staniszewską. Towarzyszyć im będzie wystawa trzech artystek: Asi Sztencel, Alicji Gaskon, które wystawią fotografie, oraz malarki Jolanty Agaty Krzanowskiej.
W czwartek, 21 listopada, również w konsulacie, odbędzie się ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego, a podczas muzycznego wieczoru słuchać będziemy muzyki współczesnej w wykonaniu międzynarodowej obsady muzyków. Wieczór poprowadzi Jakub Polaczyk. Muzyce towarzyszyć będzie wystawa Moniki Sosnowskiej.
W piątek, 22 listopada, o godz. 11 rano odbędzie się muzyczny poranek, specjalne dla seniorów, w klubie seniora w C-PS. Z Polski przyjedzie Mariola Augustyn, która zaprasza na program pt. „Miłość ci wszystko wybaczy”. To będzie niezapomniane widowisko – piosenki z lat 20., 30., piosenki z lat 60. i polskie pieśni Chopina, Moniuszki, Karłowicza i Różyckiego.
Grand Gala, czyli „Fantazja Polska”, odbędzie się w Weil Recital Hall w Carnegie Hall, we współpracy z Fundacją Ars Activia, podczas której wystąpią artyści reprezentujący obie organizacje. Będą to: Tony Yike Yang – fortepian, Kinga Augustyn – skrzypce, David Oei – fortepian, Wojtek Komsta – klarnet, Tim Ries – saksofon, Bence Szepesi – klarnet, Xheni Rroji – fortepian, zespół Con Brio de Montreal i młodzi artyści reprezentujący Show Me Your Heart Foundation: Katherine Wang – fortepian, Eilene Lee – skrzypce, Ethan Han – wiolonczela i Phoebe Han – skrzypce. Tylko na ten wieczór należy zakupić bilet.
Finał festiwalu odbędzie się w najstarszej bibliotece na Manhattanie. W ten wyjątkowy wieczór pt. „Wirtuozeria w epoce baroku” zaprezentujemy muzykę barokową na instrumentach historycznych. Wystąpią: Christopher Morrongiello – lutnia i inne instrumenty dawne, Kinga Augustyn – skrzypce barokowe, Rebecca Pechefsky – klawesyn.
Jak widać, XXI Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele” zapowiada się bardzo interesująco. Serdecznie na niego zapraszam.

ROZMAWIAŁA ELŻBIETA POPŁAWSKA

1 KOMENTARZ

  1. Wspaniali przyjaciele, oddani sztuce, zdecydowali się na społeczną emeryturę, ze względu na wiek i stan zdrowia. Dziękuję Arri Sendzimir i jej rodzinie, która pomogła rozwinąć się naszej organizacji. Agnieszka Żak-Moskal przez wiele lat była dyrektorem wykonawczym. Wszystkie umowy z artystami, zdobywanie grantów i sponsorów przechodziło przez jej ręce. Duży wkład pracy w rozwój organizacji wniósł Przemysław Moskal,Ghế tiffany giá rẻ prowadząc nasz portal i organizując wystawy projektów komputerowych oraz wymiany studenckie z Polską; był też wiele lat dyrektorem artystycznym. Obowiązki w pracy nie pozwalają wymienionym przez mnie osobom kontynuować tej społecznej działalności. Za dotychczasową dziękuję im bardzo.

Comments are closed.