Katarzyna Kolek Marszałkiem Parady ZPA

241
Kadeci Pułaskiego wprowadzają do Sali Kryształowej Marszałek ZPA Parady Pułaskiego 2021 Katarzynę Kolek ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W Sali Kryształowej Zjednoczenia Polaków w Ameryce w Perth Amboy, NJ w niedzielę, 12 września, odbył się uroczysty bankiet, podczas którego miało miejsce szarfowanie tegorocznej Marszałek Parady Pułaskiego 2021 dywizji ZPA Katarzyny Kolek. Towarzyszyły jej Miss Polonia ZPA Katarzyna Jędruchniewicz oraz trzy Mini Miss ZPA: Emily Kuras, Sara Pareek i Milania Ferdyn.

Bankiet prowadzili Barbara Pogorzelska i Mirosław Klisiewicz.

Kadeci Pułaskiego i członkinie zarządu ZPA wnieśli na salę sztandary. Następnie kadeci wprowadzili kolejno: Wielką Marszałek Parady Pułaskiego 2021 Jadwigę Kopalę, Marszałka Dywizji ZPA 2019 Janusza Pogorzelskiego i tegoroczną Marszałek ZPA Katarzynę Kolek, Miss Polonia ZPA 2019 Victorię Kolano i Miss Polonia ZPA 2021 Katarzynę Jędruchniewicz oraz trzy Junior Miss ZPA 2021 Emily, Sarę i Melanię.

Kadeci Pułaskiego wprowadzają na salę Wielką Marszałek Parady Pułaskiego 2021
Jadwigę Kopalę

Sekretarz zarządu ZPA Elizabeth Khattak powitała uczestników bankietu, a wśród nich specjalnych gości: mayora Old Bridge Henry’ego Owena, Joela Rios – który przybył w zastępstwie nowego mayora Perth Amboy Helmina J. Caba, Johna Wiśniewskiego – Marszałka ZPA 2006, George’a Otlowskiego – długoletniego członka ZPA, prawnika, Iwonę Ćwiek – wiceprezes Spółki Akcyjnej i Izabelę Spólnik-Zuską – menadżer oddziału PSFUK w Union, NJ. Przybył też Józef Kupczak – prezes Spółki Akcyjnej ZPA.

Na prośbę pani sekretarz wszyscy stanęli na baczność, a hymny polski i amerykański zaśpiewała Victoria Kolano. Inwokację wygłosił ksiądz Józef Kubiak, a kiedy zakończył, Miss Junior Sara Pareek zagrała na skrzypcach ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II „Barkę“.

Victoria Kolano, Miss Polonia ZPA 2019, śpiewa hymn polski

Janusz Pogorzelski podziękował za to, że w 2019 roku przypadł mu zaszczyt reprezentowania ZPA podczas Parady Pułaskiego w 2019 roku. Pogratulował Jadwidze Kopali, która już dwa lata pełni funkcję Wielkiego Marszałka oraz Katarzynie Kolek, która w tym roku poprowadzi ZPA Piatą Aleją na Manhattanie. Po krótkim wystąpieniu Janusz Pogorzelski stanął obok Katarzyny Kolek. Elizabeth Khattak pomogła mu zdjąć szarfę i przekazała ją pani Katarzynie.

Elizabeth Khattak, sekretarz zarządu ZPA, przekazuje szarfę nowej Marszałek ZPA Katarzynie Kolek. Z prawej stoi Janusz Pogorzelski, Marszałek ZPA 2019

– Dziękuję wszystkim za przybycie na bankiet. Wasza obecność wiele dla mnie znaczy – powiedziała prezes zarządu ZPA Katarzyna Kolek. – Dziękuję za zaszczyt bycia Marszałkiem ZPA i za tę honorową szarfę. Czuję się bardzo wzruszona. Wiem, że w naszej organizacji jest wiele osob zaangażowanych w działalność polonijną i też na to wyróżnienie zasługują. Postrzegam to jako potwierdzenie sensu tego, co robimy. Od 9 lat pracujemy wspólnie na rzecz Polonii i traktuję to jako sukces całego naszego zespołu. Słowa podziękowania kieruję do członkiń zarządu, które bezinteresownie poświęcają swój czas każdego dnia dla tej organizacji. Dziękuję wam, drogie koleżanki.

Często różne osoby mnie pytają, jak ty to robisz: prowadzisz dwie prywatne firmy, jesteś prezeską Zjednoczenia Polaków w Ameryce, wiceprezeską Polish Heritage League i członkiem Komitetu Festiwalu Polskiego Dziedzictwa, który odbywa się w East Brunswick, a przede wszystkim mamą i żoną? Odpowiedź jest bardzo prosta: robię to dzięki Panu Bogu. Im więcej z siebie daję innym, tym więcej Pan Bóg mi pomaga i na mojej drodze stawia właśnie tych wszystkich wspaniałych ludzi, którzy pomagają mi to wszystko udźwignąć. Tak że to wyróżnienie jest wspólne. Dziękuję tym, którzy pomagali i pomagają ZPA, którzy przychodzą na zebrania, którzy pocieszyli mnie w trudnej sytuacji Zjednoczenia i modlili się w naszej intencji. Bez was nie byłoby tego, co jest aktualnie. Obiecuję, że z należytym szacunkiem bedę godnie reprezentować naszą organizację nie tylko na 5 Alei, ale także w całym środowisku polonijnym.

Po pani Marszałek głos zabrała Victoria Kolano, Miss Polonia ZPA 2019.

– Serdeczne gratulacje dla nowej Marszałek ZPA 2021, pani Katarzyny Kolek oraz Miss Polonii ZPA Kasi Jedruchniewicz. Chciałabym również podziękować byłemu Marszałkowi panu Januszowi Pogorzelskiemu za wspólną reprezentację ZPA. Bycie Miss Polonia ZPA 2019 było dla mnie zaszczytem. Dziękuję całemu zarzadowi ZPA za ogromne wsparcie i piękne wspomnienia! – podkreśliła.

Podeszła do Katarzyny Jędruchniewicz, tegorcznej Miss Polonia ZPA i przy wsparciu Elizabeth Khattak przekazała jej szarfę najpiękniejszej Polki. Potem Viktoria zdjęła z głowy koronę i udekorowała nią Katarzynę.

Victoria Kolano (z lewej) przekazuje koronę Katarzynie Jędruchniewicz,
Miss Polonia ZPA 2021

Wzruszona nowa miss podeszła do mikrofonu i powiedziała: – Mieszkam w Sayreville z rodzicami Izabelą i Dariuszem Jędruchniewicz. Mam też młodszą siostrę Karolinę, która jest w dziewiątej klasie. W zeszłym roku ukończyłam War Memorial w Sayreville. Znalazłam sie wśród 15 procent najlepszych studentów. W liceum brałam udział w klubie scenografii teatralnej, Future Business Leaders of America oraz grałam w lacrosse. W tym roku będę uczęszczać do Middlesex College. W wolnym czasie lubię wyruszać na długie przejażdżki rowerowe i piesze wędrówki. Ważną częścią mojego dzieciństwa była Polska Szkoła ZPA, którą ukończyłam w 2019 roku wzorowo zdaną maturą. Poznałam tam wielu przyjaciół i do tej pory angażuję się w szkolne życie jako wolontariuszka. Dziękuję wszystkim za nominację na Miss Polonia ZPA 2021. Jest to dla mnie duży zaszczyt – podkreśliła Katarzyna Jędruchniewicz.

A potem nowa Miss i nowa pani Marszałek oraz trzy Junior Miss – prowadzone przez kadetów – przeszły spacerkiem po całej sali, aby zademonstrować piękne szarfy, koronę i suknie.

Gratulacje dla Marszałek Parady ZPA Katarzyny Kolek, dla Miss Polonia ZPA 2021 Katarzyny Jędruchniewicz i dla małych Miss złożyli goście honorowi, a także – już nieoficjalnie – wszyscy obecni. Natomiast Barbara i Janusz Pogorzelscy zaśpiewali specjalną piosenkę „Bo dzisiaj jest zabawa, Marszałka zdrowie pijmy więc“, którą dedykowali Katarzynie Kolek i Jadwidze Kopali. „To była miła i wzruszająca niespodzianka“ – stwierdziła pani Marszałek ZPA.

Drugą niespodzianką była plakietka, jaką otrzymała od kadetów. Widnieje na niej napis: „Congratulations and Thank You for your commitment to preserving the traditions and Polish culture“ (Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w zachowanie tradycji i polskiej kultury).

Katarzyna Kolek z dyplomem uznania przyznanym jej przed Kadetów Pułaskiego.
Z lewej strony członkinie zarządu ZPA. Za nią stoi Wielka Marszalek Parady Pułaskiego 2021 Jadwiga Kopala. Z prawej stoi mayor miasta Old Bridge Henry Owen

Kiedy opadły emocje, do mikrofonu podeszła Wielka Marszałek Parady Pułaskiego Jadwiga Kopala.

– Gratuluję pani Katarzynie Kolek, że została Marszałkiem ZPA – powiedziała. – Obecny rok, podobnie jak ubiegły, nie jest łatwy nie tylko dla mnie, ale chyba dla wszystkich. Zamknięto nam świat, ale na szczęście powoli się otwiera. Borykamy się z różnymi problemami. Późno, ale dostaliśmy pozwolenie na zorganizowanie Parady Pułaskiego na Manhattanie. To jest podwójna praca dla nas, bo trzeba zrobić wszystko w krótkim czasie. Bardzo proszę, abyście wzięli udział i w bankiecie, który odbędzie się 25 września w New York Marriott Marquis na Manhattanie i w Paradzie. Jeżeli nie zostaną wprowadzone żadne zmiany to tylko osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 będą mogły uczestniczyć w bankiecie. To jest przykre, bo wiele osób nie zaszczepiło się. Będziemy z dumą maszerować w pierwszą niedzielę października, bo kiedy wchodzimy na Piątą Aleję to aleja ta jest tylko dla nas. Nasze serca radują się, że ta największa aleja na świecie tego dnia jest polska. Dziękuję serdecznie za poparcie, za życzliwość. Każdy komitet ciężko pracuje, aby należycie przygotować się do Parady. Jesteśmy dumni z tego, że możemy pokazać naszą polskość – podkreśliła.

Wielka Marszałek otrzymała za to wystąpienie wielkie brawa. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrała sekretarz zarządu ZPA Elizabeth Khattak.

– Dziekuje serdecznie Pani Barbarze Pogorzelskiej i Panu Mirkowi Klisiewiczowi, że tak profesjonalnie poprowadzili część oficjalną, za ich pomoc i wsparcie dla naszej organizacji – powiedziała. – Ten bankiet nie byłby możliwy bez pomocy członków komitetu bankietowego, którzy pomogli w przygotowaniach. Doceniamy to i z głębi serca Wam dziękujemy!  Thank you for your attentionand on behalf of the board of directors. I wish you all a wonderful evening! A teraz już oddaję mikrofon zespołowi Windstar Band. W imieniu całego zarządu życzę Państwu miłego wieczoru!

Uczestnicy bankietu zapełnili parkiet, bo dobrze im się tańczyło przy muzyce
serwowanej przez Winstar Band

Na wszystkich czekał pyszny obiad, a Windstar Band (Przemek i Grzegorz Wszeborowscy) zaprosił uczestników bankietu na parkiet. Grali muzykę do tańca, w tym wiele starych, znanych przebojów, między innymi „Zielone wzgórza nad Soliną“ i  „Gdzie się podziały tamte prywatki“ Wojciecha Gąssowskiego. W pewnym momencie na scenie pojawiła się Wiktoria Ciemierkiewicz i zagrała na skrzypcach kilka wspaniałych utworów.

Przed tortem, który za chwilę zostanie pokrojony, stoją Junior Miss ZPA Milania Ferdyn, Emily Kuras i Sara Pareek, z tyłu Miss ZPA 2021 Katarzyna Jędruchniewicz
i Marszałek ZPA 2021 Katarzyna Kolek

Na rozbawionych gości czekała jeszcze niespodzianka – wspaniały tort. Do jego pokrojenia zostały zaproszone dwie panie Kasie: Marszałek ZPA i Miss Polnia ZPA. Świetnie sobie radziły z krojeniem, a tort był naprawdę pyszny. Potem były jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcia. Na koniec pani Marszałek zadedykowała dla wszystkich piosenkę „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina“. Hasło przewodnie na pożegnanie brzmiało: „Do zobaczenia na Paradzie Pułaskiego na Piątej Alei“.