Kiermasz świąteczny w Galerii Skulskiego

254
Artystki, które uczestniczyły w kiermaszu i prezentowały swoje prace artystyczne (od lewej): Lucyna Filipiak, Małgorzata Gąsienica-Małek, Maria Ambroziewicz-Natoli, Małgorzata Smolarski, Iwona Czajkowska, Marta Michalak, Lucyna Wawrzaszek, Aleksandra K. Nowak i Jolanta Krzanowska ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

To bliskie spotkanie ze sztuką, gdyż można było podziwiać obrazy, wyroby ceramiczne i ozdoby choinkowe, a także je zakupić. W Skulski Art Gallery w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, miał miejsce w piątek, 6 grudnia, pierwszy Kiermasz Świąteczny.

Do nabycia były obrazy olejne Marii Ambroziewicz-Natoli, Lucyny Filipiak, Lucyny Wawrzaszek, Aleksandry K. Nowak, Jolanty Krzanowskiej, Marty Michalak, Magdaleny Majerowicz oraz Małgorzaty Smolarski. Dostępne też były akryle Amelii Hajduk i Faustyny Lupinski, akwarele Małgorzaty Gąsienicy-Małek i Marty Michalak, grafiki Justyny Wieczorek i Marii Ambroziewicz-Natoli.

Iwona Czajkowska z aniołem. Jej ceramiczne wyroby wszystkim bardzo się podobały

Można też było podziwiać i zakupić bardzo ciekawe wyroby ceramiczne Iwony Czajkowskiej, m.in.: anioły, gwiazdki, choinki, talerzyki oraz szopki bożonarodzeniowe, a także dekoracje choinkowe (aniołki i bombki) utkane przez Emilię Denert, nauczycielkę w Polskiej Szkole Dokształcającej w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark. Były też inne upominki gwiazdkowe, jak: biżuteria (m.in. wisiorki z kamieniami z Nepalu i Polski, indiańskie, afrykańskie, chińskie i japońskie), kartki świąteczne (wykonała je Marta Michalak) i książki.

Magdalena Majerowicz ze swoimi bombkami


Należy podkreślić, że większość tych artystek uczestniczyła w wystawie zatytułowanej „Anioły”, która była prezentowana od 27 października do 23 listopada w galerii Lena Di Gangi w Totowa, NJ.

Kiermasz wzbudził spore zainteresowanie zarówno dorosłych, jak i dzieci

Ciekawość odwiedzających kiermasz budziła też wystawa znaczków pocztowych, niekiedy wręcz unikalnych. Przygotował ją Czesław Majewski – prezes Klubu Miłośników Znaczka Polskiego mieszkający w Laurence Harbor, NJ. Rarytasem jest karnet zawierający dwa srebrne znaczki przedstawiające św. Jana Pawła II – jeden wydany w Polsce, a drugi w Watykanie. Ogromną ciekawość budził blok filatelistyczny pt. “Wojna obronna 1939”, który zawiera znaczki, koperty, mapki oraz informacje po polsku i angielsku. Można było oglądać i nabyć niemiecko-polski znaczek okolicznościowy, wydany z okazji 750. rocznicy śmierci św. Jadwigi. Unikatem jest znaczek “Święty Wojciecha 997 – 1997” wydany przez cztery państwa: Węgry, Czechy, Niemcy i Polskę.

Amelia Hajduk, 11-letnia uczennica Polskiej Szkoły w Fundacji w Clark, wystawiła swoje cztery obrazy, namalowane akwarelą: “Anioł”, “Błękitny motyl”, “Ceglasta krówka” i “Natura”

Osoby, które były zainteresowane prezentowanymi na kiermaszu pracami artystycznymi, mogły porozmawiać z artystami, a także zjeść pyszne ciasteczka bądź wypić lampkę wina.
„Pomysł zorganizowania tego kiermaszu zrodził się miesiąc temu – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Aleksandra K. Nowak, jego organizatorka, prowadząca od wielu lat Skulski Art Gallery. – Wzięło w nim udział wiele artystek – samorodnych talentów. Myślę, że było to potrzebne i udane wydarzenie. Następny kiermasz w naszej galerii odbędzie się przed Wielkanocą, a więc za kilka miesięcy” – podkreśliła pani dyrektor.