Klub Seniora młody duchem

54

"Northside Art Show" to doroczna wystawa obrazów namalowanych przez seniorów korzystających z bezpłatnych programów w Northside Senior Center na Williamsburgu. W tym roku swoje prace wystawiało 13 międzynarodowych artystów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się obrazy polskiej malarki Ady Kaftan.

Tegoroczna wystawa odbyła się w piątek, 15 czerwca, w jednej z sal siedziby Northside Senior Center, mieszczącej się przy 179 North 6 Street na Williamsburgu, niedaleko granicy z Greenpointem. Ekspozycja przyciągnęła do klubu seniora wiele osób, w tym także dużą grupę Polaków. Swoje prace wystawiali artyści-seniorzy, uczęszczający na bezpłatne zajęcia plastyczne prowadzone przez profesjonalną malarkę Christinę Eisenbeis.

WYSTAWA
Tegoroczny „Northside Art Show” był zorganizowany po raz trzeci w wieloletniej historii działalności bezpłatnego klubu malarskiego działającego w ramach Northside Senior Center. Wystawa była okazją do zaprezentowania prac seniorów, ich talentu i umiejętności artystycznych, ale również możliwością sprzedaży obrazów. W ten sposób seniorzy pozyskują dodatkowe pieniądze na działalność i rozwój swojego klubu malarskiego. Dlatego też ekspozycja była otwarta dla publiczności, a nawet część prac wystawiona była na zewnątrz budynku, tak by wystawą mogli zainteresować się przypadkowi przechodnie.

Zaprezentowane obrazy zdominowane były przez przyrodę, krajobrazy, zwierzęta i portrety, ale można było także zobaczyć martwą naturę, a nawet abstrakcję. Swoje prace wystawili: Camila Agosto, L. June Cheng, Eleanor Curran, Theresa Grasso, Ada Kaftan, Mindy Lee, Shirley Leung, Carlos Perez, Alice Stone, Jose Torres, Michelle S.K. Yam, Erna Zawodzinski i Susan Zhuang. Wszyscy uczęszczają na zajęcia malarskie prowadzone przez Christinę Eisenbeis, która nie tylko jest profesjonalną artystką, ale również nauczycielką plastyki w szkołach średnich.

„Jest to cudowna grupa seniorów, którzy ciągle rozwijają swój talent i umiejętności – mówi o swoich podopiecznych Christina Eisenbeis. – Spotykamy się raz w tygodniu, zawsze w piątkowe popołudnia. W klasie są zarówno nowe osoby, jak również artyści, którzy uczęszczają na zajęcia od kilku lat. Są to ludzie z różnych części świata. Wspólnie malujemy oraz dyskutujemy na temat każdej pracy” – wyjaśnia opiekunka grupy i dodaje, że obecnie na zajęcia regularnie uczęszcza kilkanaście osób i ciągle pojawiają się nowi chętni.

Jedną z podopiecznych jest Ada Kaftan, która podczas wystawy sprzedała większość swoich obrazów.

„Lubiłam rysować i malować od dziecka. Często robiłam to z moim tatusiem, który zawsze w niedzielę zabierał mnie na spacery. Oglądaliśmy lasy, łatki, kwiaty, zboża, ptaki i przez to bardzo polubiłam przyrodę” – wspomina polska seniorka, która po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych była bardzo zajęta pracą i prowadzeniem domu, w związku z czym nie miała czasu ma malowanie. Jednak po przejściu na emeryturę powróciła do swojej pasji.

„Przyszłam na zajęcia plastyczne do pani Christiny, ponieważ słyszałam, że w Northside Senior Center są bezpłatne zajęcia z malowania prowadzone w bardzo profesjonalny sposób. Pierwsza moja praca nie była najlepsza, ale postanowiłam pójść na kolejne zajęcia i okazało się, że Christina stwierdziła, że mam duży talent i powinnam go dalej rozwijać. Teraz maluję bardzo często i daje mi to wiele przyjemności” – stwierdziła Ada Kaftan, która z zajęć w Northside Senior Center korzysta już od dziewięciu lat.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także obrazy Susan Zhuang, która do klubu należy dopiero od kilku miesięcy. „Jestem z wykształcenia projektantem komputerowym, ale kocham malarstwo i zabawę kolorami. Lubię malować obrazy przepełnione duchowością, ponieważ daje mi to spokój i wyciszenie” – podkreśliła Susan Zhuang, która tematykę do obrazów czerpie ze swojego życia.

Wśród osób oglądających ekspozycję można było spotkać naszych rodaków.

„Bardzo podobają mi się prezentowane obrazy. Cieszę się, że na wystawie pojawiło się dużo Polaków. Wielu z nich przychodzi do Northside Senior Center, ponieważ jest tu dużo ciekawych programów i zajęć dla seniorów. Ja korzystam z aerobiku oraz jogi, a także przychodzę, by zjeść pyszny obiad – powiedziała Barbara Grodzka, która zakupiła kilka obrazów z wystawy. – Jeden dla siebie a pozostałe na prezenty dla znajomych” – zdradziła w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”.

KLUB SENIORA
Northside Senior Center to jeden z klubów seniora należących do Catholic Charities Brooklyn and Queens, który ma około 30 tego typu miejsc. Centrum to działa już prawie 30 lat, jednak Polacy dopiero od niedawna zaczęli liczniej się tu pojawiać. Obecnie nasi rodacy stanowią około połowę osób korzystających z programów oferowanych przez Northside Senior Center. Prócz Polaków największe grupy stanowią Amerykanie, Latynosi, Włosi oraz Chińczycy, ale są także przedstawiciele wielu innych narodowości.

„Ta wielokulturowa grupa jest bardzo ciekawą mieszanką osób charakteryzującą się ciekawymi pomysłami, ponieważ każda z nich wnosi swoje ciekawe elementy związane z ich tradycją i kulturą narodową” – podkreśla Marta Kustek, która od dwóch miesięcy w Northside Senior Center pełni funkcję dyrektor programowej.

„Każdego dnia pojawia się tutaj około 70 osób, ale chcemy powiększyć tę grupę, dlatego wprowadzamy wiele ciekawych zmian. Jesteśmy bardzo otwarci na Polaków, stąd też moja obecność w tym centrum” – wyjaśnia Marta Kustek.

Northside Senior Center jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 rano do 4 po południu i oferuje m.in.: obiad za 1 dolara dla wszystkich osób, które skończyły 60 lat, niezależnie od ich statusu imigracyjnego, śniadanie, zumbę, aerobik, jogę, a także pływanie w basenie.

„Mamy także ciekawe zajęcia z malarstwa, warsztaty jubilerskie oraz robienia na drutach, a niedawno otworzyliśmy klub ogrodniczy, w ramach którego sadzimy oraz opiekujemy się kwiatami w naszym ogrodzie, mamy również bingo, bibliotekę, a także klubowe kino, w którym wspólnie oglądamy filmy. Poza tym rozpoczynamy organizację comiesięcznych koncertów na żywo i już nawiązaliśmy współpracę z młodymi broadwayowskimi artystami, w tym m.in. z Kasią Sperczyńską, która wystąpi 3 lipca. Dzięki temu chcemy stworzyć swego rodzaju połączenie dwóch generacji i płaszczyznę ich wspólnych działań. Z kolei w wakacje pojawią się u nas studenci z nowojorskich uczelni z różnymi medialnymi projektami” – opowiada dyrektor programowa, dodając, że chce by to centrum seniora było miejscem, w którym każdy może się dalej rozwijać, niezależnie od wieku.

„Nasz klub malarski jest tego świetnym przykładem i zarazem potwierdzeniem tego założenia. Wiele osób, które zaczęły malować z nudów, okazało się zdolnymi i utalentowanymi artystami” – podkreśla Marta Kustek dodając, że dzięki temu Northside Senior Center jest klubem młodzieżowym, ponieważ tam wszyscy seniorzy są młodzi duchem.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA