Kolędowanie w Fundacji Kościuszkowskiej

30

Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek sięga w obrębie kultury polskiej początków XV wieku. Ten to właśnie obyczaj kolędowania, uświetniający kult żłóbka i praktykowany w święta Bożego Narodzenia, miał miejsce w niedzielę, 7 stycznia, w Fundacji Kościuszkowskiej.

Zgodnie z przekazami źródeł historycznych za autora pierwszej pieśni bożonarodzeniowej uważa się św. Franciszka z Asyżu, który wyszedł również z pomysłem zinscenizowania wydarzeń mających miejsce w stajence betlejemskiej. W nocy 24 grudnia 1223 roku, w obecności zgromadzonego tłumu przy grocie Greccio, obchodzono święto Narodzenia Pana. Przyjmuje się, że wtedy to po raz pierwszy została wykonana pieśń dla Dzieciątka.

Do tej właśnie tradycji nawiązał „Koncert pastorałek i kolęd”, który odbył się pod patronatem Fundacji Kościuszkowskiej, w jej siedzibie – pięknym, historycznym budynku, będącym jedną z pereł architektonicznych na Manhattanie. To tu w styczniowe popołudnie – chociaż bez turonia, gwiazdy betlejemskiej i Trzech Króli – w progi Fundacji zawitali kolędnicy. Podekscytowani, przejęci i pełni zapału przybyli, by podzielić się ze słuchaczami swymi talentami i podkreślić świąteczny nastrój.

Młodych artystów i zgromadzonych gości serdecznie powitała Anna Jarmołowicz, reprezentująca Fundację Kościuszkowską. Po niej mikrofon przejęła dyrektor artystyczna tego spotkania Teresa Rysztof, artystka plastyk oraz wieloletnia działaczka polonijna. Należy tu dodać, że jest ona pomysłodawczynią programu artystycznego – którego kolędowanie jest jedną z trzech oficjalnych części – mającego na celu promowanie utalentowanej młodzieży polskiej.

Jako pierwszy wystąpił Mateusz Ochal, który pięknie wyrecytował wiersz Katarzyny Ziołkowskiej pt. „Są raz w roku takie święta”. Po nim zaprezentował się chór dziecięcy Gwiazdeczki, prowadzony przez Wiolettę Zakrzewski. Jego członkowie – Isabella Zakrzewski, Olivia Gorzelski, Anna Wadalowska, Zofia Gonzalez oraz Łukasz Grum – w góralskich i krakowskich strojach zaśpiewali: „Lulajże Jezuniu”, „Był pastuszek bosy”, „Skrzypi wóz” i „Jingle Bell Rock”.

Kolędę „Pastuszkowie, bracia mili” wykonała bez towarzyszenia instrumentów Angelika Rus. Muzycznych przeżyć dostarczyło słuchaczom również rodzeństwo Alexandra i Jan Wrocenski, którzy sami sobie akompaniując na pianinie i gitarze zaśpiewali w duecie kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, a następnie zagrali na pianinie na dwie ręce „ Cichą noc”. Alexandra, kompozytorka i pianistka, napisała kolędę „Święta radości” i skomponowała do niej muzykę. Zaśpiewała ją przy akompaniamencie Jana Wrocenskiego na keybordzie.

Po nich na scenie pojawili się kolejni artyści: Nicole Bielecki wykonująca „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”oraz „ All I Want for Christmas is you”; rodzeństwo Izabella i Benjamin Swierzawski prezentujący „O Holy Night”, „Świeć, gwiazdeczko mała, świeć” oraz „Marry did you know?”– kolędę zaśpiewaną w duecie; Sara Bucior wystąpiła z „Prowadź gwiazdo promienista”, „Ciemne niebo świat otula”; Arlene Herman przygotowała wiązankę kolęd wykonaną na skrzypcach; Daria i Monika Niebrzydowskie – „Cicha noc”, „Maleńka miłość”, „ Nie było miejsca dla Ciebie”, „Anel Heart”; Patrycja Posłuszny – „Kolęda dla nieobecnych”, „White Christmas”; Izabela Kwasnik – „Gdy śliczna Panna”, „What Child is this?”.

Do wspólnego kolędowania, będącego zwieńczeniem tegorocznego „Koncertu pastorałek i kolęd” w Fundacji Kościuszkowskiej, zaprosiła publiczność rodzina Kopałków. Antoni, Michał i Kasia Kopałkowie, przygrywający na skrzypcach i akordeonie, wykonali kolędy „Wśród nocnej ciszy”, „Oj, maluśki, maluśki” „Dnia jednego o północy”. W góralskich strojach nadali całej imprezie spontaniczności i folklorystycznego zabarwienia.

Opracowanie akustyczne i obsługa dźwięku zostały powierzone Justynie Swierzawskiej, która wykazała się profesjonalizmem obsługi technicznej nagłośnienia i przyczyniła do sukcesu tego kulturalnego wydarzenia.

Oprócz utworów muzycznych można było podziwiać w pięknych wnętrzach budynku Fundacji Kościuszkowskiej prace młodych artystów malarzy. Ponad 40 uczestników konkursu „Mikołaje. Mikołaje” zgłosiło swe dzieła, obrazujące w twórczy i oryginalny sposób świętego, będącego ulubieńcem dzieci. Komisja – w skład której weszły Anna Jamiołkowska, Teresa Rysztof oraz Izabela Laskowska – miała bardzo trudny wybór.

Ceremonia wręczenia nagród oraz dyplomów artystom plastykom odbyła się na zakończenie koncertu. Zwycięzcami konkursu w kategorii wiekowej 7-8 lat zostali: Alexa Chirico (1. miejsce), Amelia Borek (2.), Victoria Mroz (3.). W kategorii wiekowej 9-10 lat nagrodzeni zostali: Avery Engel (1.), Kevin Debkowski (2.), Samantha Rysztof (3.). Gratulujemy wszystkim uczestnikom tego wspaniałego artystycznego wydarzenia i życzymy dalszych sukcesów.

Publiczności dziękujemy za wspaniałą atmosferę i gorący aplauz, którym obdarowała wszystkich wykonawców. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez wielkodusznych sponsorów: Polish and Slavic Federal Credit Union i The Kosciuszko Foundation. Sponsorem medialnym był „Nowy Dziennik”.

Autor: STAWOR