Kolędowanie w Linden

519
Foto: Aleksandra Słabisz

“Niech wszyscy staną się rodziną”, “Niech wszyscy sobie pomagają”, “Pokój ludziom dobrej woli” – takie przesłanie płynęło z jasełek wystawionych przez uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły, działającej przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, NJ.

Ponad 60 uczniów wzięło udział w przedstawieniu jasełkowym. Wcieli się w pasterzy, gwiazdki, anioły, Świętą Rodzinę. Nie brakło mędrców, przedstawicieli różnych zawodów, chóru oraz królów Polski dla podkreślenia ubiegłorocznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najmłodsza aktorka to 3.5 miesięczna Amelka Prajzner, która – pod opiekuńczym okiem siostry Natalii grającej Maryję – wystąpiła w roli małego Jezuska, a najstarsi aktorzy to uczniowie klasy 10. Ci najmłodsi porwali za serca wdzięcznym wyglądem, ci starsi – talentem wokalnym i aktorskim.

Przedstawienie wyreżyserowane zostało na podstawie scenariusza przygotowanego przez Darię Hapuń i Helenę Misiuk, również odpowiedzialnych za scenografię. W przygotowaniu dekoracji natomiast pomagała im Monika Gaweł. Piękne stroje, w których wystąpili młodzi aktorzy to zasługa rodziców.

Takie przedstawienie to duże przedsięwzięcie nie tylko dla nauczycieli oraz organizatorów, ale też dla rodziców. “Duże podziękowania dla rodziców, za to, że znajdowali czas na przywożenie dzieci na próby organizowane w ciągu tygodnia” – mówi Daria Hapuń, jedna z reżyserek, oraz mama ósmoklasisty Kacpra, który wcielił się w postać króla Jagiełly i Kariny, uczennicy 10 klasy, która śpiewała w chórze.

“To była piękna lekcja języka polskiego, historii i tradycji polskiej – powiedziała Danuta Świątek z Dobrej Polskiej Szkoły. – Polska odzyskała niepodległość po 123 latach, dzięki powstaniom, ale też dzięki temu, że Polacy mówili w domu po polsku. Jak my mówimy po polsku to nosimy Polskę przy sobie, mieszkając tu na emigracji. Życzę wam, abyście w tym roku doświadczyli momentu, w którym dzieci wam powiedzą: jak dobrze, że mówimy po polsku”.

“Takie przedstawienia dużo dzieciom dają. Nie tylko, że partycypują, potem oglądają, ale przy okazji uczą się historii i tradycji. Zawsze coś z tego wyniosą. Kubuś, na przykład, słabo mówi po polsku, ale nauczył się piosenki na jasełka” – mówi Anna, mama 4 letniego Kubusia i 8 letniej Julki, uczniów szkoły w Linden.

Występy oglądali:  ks. Ireneusz Pierzchała – proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, siostra Irena, ks. Tadeusz Mierzwa, który dyrygował chórem oraz wraz ze Sławomirem Pająkiem odpowiedzialny był za nagłośnienie, a także rodzice młodych aktorów i zaprzyjaźnieni parafianie. Gościem specjalnym jasełek natomiast była Jadwiga Kopala tegoroczna Wielka Marszałek Parady Pułaskiego, która po występie zaprosiła wszystkich na 4 października na Piątą Aleję.

Jak zapowiedziała dyrektor szkoły w Linden – Agnieszka Czajkowski, kolejne wielkie wydarzenie w tej placówce to będą obchody Dnia Babci i Dziadka połączone z Walentynkami i zaplanowane na 15 lutego.