Koncert online pamięci św. Jana Pawła II

309
FOTO: EPA

Koncert online poświęcony pamięci św. Jana Pawła II odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca, o godz. 2:00 po południu EDT (czas wschodnioamerykański) na stronie wydarzenia www.jp2concert.com. Koncert dostępny będzie do wtorku, 23 czerwca, do godz. 24. Koncert w czasie rzeczywistym połączy Polaków na całym świecie.

Setna rocznica urodzin Jana Pawła II to niezwykła okazja do przypomnienia przesłania, z którym papież Jan Paweł II odwiedzał miliony wiernych na całym świecie. Przez blisko 27 lat swojego pontyfikatu zyskał sympatię ludzi wszystkich kolorów skóry i religii.
Nauka głoszona przez Ojca Świętego była przepełniona humanizmem, poświęcał całą swoją wiedzę człowiekowi, jego problemom, niesprawiedliwości i biedzie, niosąc przesłanie duchowe, które było w stanie zmienić oblicze świata i Kościoła. Jan Paweł II pokonywał tysiące kilometrów, by nieść wezwanie do miłości i pokoju. Podczas swoich 104 pielgrzymek odwiedził 129 krajów. Na wszystkich kontynentach papieża witały tłumy – żaden inny człowiek na świecie nie widział przed sobą tylu osób, modlących się, płaczących, śmiejących się i wiwatujących na jego cześć. Dla Polonii był wielką dumą i duchowym przewodnikiem. Jan Paweł II zawsze podkreślał wkład Polonii w propagowanie polskiej kultury na świecie oraz jej determinację w budowaniu tożsamości duchowej, której fundament stanowi polskie dziedzictwo narodowe.

W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły 40 znakomitych artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii połączy się, by oddać hołd wielkiemu Polakowi. W programie koncertu – muzyka sakralna i klasyczna, w tym „Ave Maria” F. Schuberta, pieśń kultu Maryjnego i Maryi, której Jan Paweł II zawierzył swoje życie, utwór wykona Angel Joy Blue, solistka Metropolitan Opera znana z tytułowej roli Bess w „Porgy & Bess” G. Gershwina, promowana przez samego Placido Domingo, „Panis Angelicus (Suite Laudate Dominum)” W.A. Mozarta wykonają solistki Metropolitan Opera: MaryAnn McCormick i Lisette Oropesa, wybitna odtwórczyni między innymi głównych ról Violetty w „Traviacie” G. Verdiego oraz Manon w operze J. Masseneta pod tym samym tytułem. W programie „Medytacja” z opery „Thais” J. Masseneta z udziałem Dagmary Dryl, pierwszej solistki Polskiego Baletu Narodowego, w choreografii Zofii Rudnickiej, „Ave Maria” z opery „Otello” G. Verdiego w wykonaniu Latonii Moore, odtwórczyni głównej roli Aidy w Metropolitan Opera, „Lamb of God” wykona Brandie Sutton z akompaniującym jej Damienem Sneedem, który współpracował z takimi gwiazdami, jak Aretha Franklin, Jessye Norman, Wynton Marsalis, Stevie Wonder czy Diane Ross. Wystąpią także solistki Polskiej Opery Narodowej: Edyta Piasecka wykona „Pieśń Nai” S. Moniuszki, a Aleksandra Olczyk „Pie Jesu”, natomiast Rafał Bartmiński – „Znasz li ten kraj” S.Moniuszki i rzadko wykonywany utwór „Módl się o duszo moja” z „Mszy polskiej” Jana Maklakiewicza. Wśród znakomitych muzyków usłyszymy między innymi: Veriko Tchumburidze, laureatkę pierwszej nagrody ostatniego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, Piotra Pławnera, Janusza Wawrowskiego oraz Adama Palmę, który wykona „Poloneza A-dur” F. Chopina na gitarze.
Więcej na www.jp2concert.com. FB @jp2concert.

Wybrane przez organizatora utwory są podniosłe, wywołują niezwykły nastrój. Klamrę koncertu stanowi muzyka Chopina w wykonaniu Szymona Nehringa w pięknej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu.To właśnie w Krakowie młody Karol Wojtyła kształcił się w Seminarium Duchownym, by po latach zostać głową Kościoła katolickiego. Ciekawostką będą mało znane zdjęcia Jana Pawła II oraz prawykonanie arii z opery „Hiob” Krzesimira Dębskiego, napisanej na podstawie dramatu Karola Wojtyły, zamówionej przez Polską Operę Królewską. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Jego Eminencji kardynała Stanisława Dziwisza, Jego Ekscelencji arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Józef Piłsudski Institute of America i Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Partnerem koncertu jest Polish & Slavic Federal Credit Union.