Koncert studentów i pedagogów na Greenpoincie

10

Wychowankowie Music Education Center, a także ich pedagodzy i zaproszeni goście zaprezentowali swoje umiejętności podczas dorocznego koncertu kończącego rok szkolny. Niestety może się okazać, że był to ostatni taki koncert, ponieważ zagrożona jest dalsza działalność znanej szkoły muzycznej prowadzonej na Greenpoincie przez Janusza Sporka. Powód jest typowy dla tej dzielnicy – właściciel budynku wypowiedział umowę o najem pomieszczeń.

Koncert stanowiący podsumowanie kończącego się roku szkolnego uczniów Music Education Center tradycyjnie miał miejsce w Galerii Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie. Odbył się w sobotę, 23 czerwca, i był już 28. tego typu imprezą, zorganizowaną z myślą o prezentacji poziomu oraz postępów, jakie w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy poczynili wychowankowie Janusza Sporka oraz Tadeusza Domanowskiego, który również prowadzi zajęcia w Music Education Center. Gościem specjalnym koncertu była konsul Alicja Tunk. Poza tym salę wypełnili rodzice oraz znajomi młodych artystów, a także miłośnicy muzyki klasycznej. W sumie w Galerii Centrum-Polsko Słowiańskiego znalazło się około 150 osób. Imprezę prowadziła Karolina Płaczek, ubiegłoroczna Miss Polonii USA oraz tegoroczna Miss Polonii World, a także była uczennica Music Education Center, której w konferansjerce towarzyszył dyrektor tej szkoły Janusz Sporek.

WYSTĘP UCZNIÓW
Koncert wychowanków Music Education Center, wraz z występami gwiazd, trwał ponad dwie godziny i był zróżnicowany pod względem repertuaru. Prezentowane były znane utwory kompozytorów klasycznych, m.in.: Bacha, Czajkowskiego, Brahmsa, Straussa, Schumanna, Schuberta, Dworzaka, Liszta, Vivaldiego czy też Chopina, jak również utwory folkowe, tradycyjne, a nawet melodie dziecięce. Ta różnorodność była bardzo dobrze odbierana przez publiczność, która żywiołowo reagowała oraz nagradzała gromkimi brawami każdego wykonawcę. Niektórym z nich towarzyszyli pedagodzy – Janusz Sporek i Tadeusz Domański – a nawet jedna z gwiazd – Jacek Zganiacz.

Podczas sobotniego koncertu uczniowie swoje umiejętności zaprezentowali grając na fortepianie, skrzypcach i gitarze. Wśród pianistów byli: Matthias Coronel, Adrienne Cui, Egan Cui, Martyna Daszkiewicz, Dominic Kostyla, Michał Lewkowicz, Mateusz Mol, Amelia Mucha, Martyna Ostrowska, Daniel Ovalle, Ewa Pękala, Meghan Taszymowicz, Jonathan Ting i Amelia Zygota. Na skrzypcach zagrali: Aleksandra Ostrowska, Nicole Oszczypala, Sophie Starzyński i Matthew Zaczeniuk. Natomiast z gitarą wystąpili Olivia Mucha i Nicolas Ovalle. Każdy wykonawca po zakończeniu swojego występu otrzymywał dyplom oraz słodki upominek.

KONCERT GOŚCI
Po prezentacji umiejętności muzycznych wychowanków Music Education Center odbył się koncert gwiazd, czyli zaproszonych gości. Jako pierwszy wystąpił pianista Jacek Zganiacz, który – jak podkreślił ze sceny Janusz Sporek – „jest najczęstszym gościem dorocznych koncertów Music Education Center”. Artysta zaprezentował „Trzy preludia na fortepian” George'a Gershwina. Tuż po nim „Legendę” op. 17 Henryka Wieniawskiego zagrała na skrzypcach Agata Mańka, której na fortepianie towarzyszył Tadeusz Domanowski. Następnie pianista ten zaprezentował „Scherzo No. 2 in B-flat minor” op. 31. Na zakończenie koncertu wystąpiła sopranistka Kasia Sperczyńska, która zaśpiewała utwór skomponowany przez Jerry'ego Bocka do słów Sheldona Harnicka pt. „Vanilla Ice Cream” z musicalu „She Loves Me”. Na fortepianie akompaniował jej Jacek Zganiacz. Ten komediowy motyw w świetnej interpretacji młodej sopranistki bardzo rozbawił publiczność, która nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Po zakończeniu koncertu Janusz Sporek, dziękując publiczności za przybycie oraz sponsorom za wsparcie, oświadczył, że niebawem okazać się może, że był to ostatni koncert jego wychowanków, co związane jest problemami dotyczącymi wynajmu pomieszczeń, w których mieści się Music Education Center. Wyraził jednak nadzieję, że może uda mu się przekonać administratora budynku na przedłużenie umowy.

POKONCERTOWE WRAŻENIA
O umiejętnościach uczniów szkoły Janusza Sporka pozytywnie wypowiadali się nie tylko rodzice, ale również goście specjalni oraz osoby postronne.

„Koncert instrumentalny w wykonaniu uczniów mistrza Sporka w jednej z najlepszych akustycznie sal Greenpointu był wirtuozowski. Zachwyciła mnie staranność, z jaką koncert został przygotowany. Zwróciłam uwagę na niewymuszoną różnorodność repertuaru, skalę trudności i autorstwo kompozycji. Wzruszyło mnie szczere do końca zaangażowanie nauczyciela, który wprowadzając uczniów na scenę, dbał, by artyści pięknie witali się ukłonem z publicznością – stwierdziła Katarzyna Solarz dodając, że podobały się jej także wesoło-kwieciste i pastelowo-pufiaste sukieneczki dziewcząt, jak i eleganckie stroje chłopców w stonowanych kolorach ,odzwierciedlających charakter wykonawców.

„Chciałabym podziękować rodzicom za rozbudzanie pasji muzykowania oraz wiary w sukces swoich pociech. Ukłony należą się także gwiazdorskiej czwórce, kończącej muzyczny wieczór w Centrum Polsko-Słowiańskim za fenomenalne wykonanie utworów Chopina, Wieniawskiego, Gershwina i Bocka” – podkreśliła pani Katarzyna.

„Odebrałem ten koncert bardzo pozytywnie. To jest ogromnie cenne dla tych dzieci, że mogą wyjść z klasy czy też z domu z utworem, nad którym pracują, i zagrać go w innych warunkach, przed publicznością, złożoną w dużym stopniu z obcych ludzi. To jest dla nich duże wyzwanie, ale i doświadczenie, i wiele z nich znakomicie sobie z tym poradziło” – stwierdził pianista Jacek Zganiacz. Artysta dodał, że zawsze po takich występach młodzi wykonawcy wyciągają wnioski i analizują, jak wypadli na tle innych osób, co jeszcze bardziej mobilizuje ich do nauki.

„Jestem bardzo podbudowany tym, co uczniowie zaprezentowali. Niektórzy z nich wypadli znakomicie, a w dodatku było widać, że są opanowani na scenie i potrafią sobie poradzić z tym, co ona niesie z sobą” – dodał pianista. Podobne spostrzeżenia miała Kasia Sperczyńska.

„Cieszy mnie to, że było aż 20 uczestników w tym koncercie. Są to młodzi ludzie, w wieku od kilku do kilkunastu lat, a ich poziom jest fantastyczny. Osoby, które występowały pod koniec koncertu, zaprezentowały bardzo trudny repertuar i świetnie sobie  z nim poradziły” – uznała sopranistka dodając, że bardzo ją cieszy widok zdolnych i rozwijających się młodych Polaków w polskiej szkole muzycznej w Stanach Zjednoczonych.

„To był piękny kameralny koncert z udziałem młodzieży, nauczycieli oraz artystów. Jak widać, nie trzeba iść do Carnegie Hall, żeby posłuchać dobrej klasycznej muzyki – podkreślił Zbigniew Solarz, reprezentujący Radę Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego. Dodał, że koncert, mimo iż nie był organizowany przez CP-S, był w pewnym stopniu kontynuacją koncertów z serii „Wspieramy młode talenty”. „Mamy fortepian i salę, więc trzeba to wykorzystywać” – stwierdził Zbigniew Solarz.

OPINIE RODZICÓW
Rodzice dzieci uczęszczających do Music Education Center oraz występujących podczas sobotniego koncertu również byli zachwyceni występem swoich pociech, ale jednocześnie martwili się dalszym losem szkoły. Wyrażali jednak nadzieję na pozytywne zakończenie problemu z wynajmem pomieszczeń, a niektórzy apelowali do polonijnych organizacji o pomoc w tej kwestii.

„Ta szkoła posiada swoją magię – stwierdził Wojciech Ostrowski, którego dwie córki kształcą się w Music Education Center. – Kiedyś dojeżdżaliśmy na Greenpoint z Rockaway, mając do pokonania godzinę drogi w jedną stronę, a teraz dojeżdżamy z Madison w New Jersey. To dlatego, że Janusz Sporek umie odpowiednio podejść do dzieci, nastroić je psychicznie i optymistycznie do nauki. Dzięki temu mają one bardzo duże postępy. Poza tym potrafi na swoje koncerty sprowadzić gwiazdy, które są inspiracją dla uczniów. Dlatego też chętnie przyjeżdżamy do jego szkoły” – wyjaśnił Wojciech Ostrowski, który ze starszą córką Aleksandrą (12 lat) dojeżdża na Greenpoint już sześć lat, a z młodszą, ośmioletnią Martyną od dwóch lat.

„Jestem pod wielkim wrażeniem tego koncertu. Dzieci fantastycznie się prezentowały, a fakt, że miały możliwość grania razem z gwiazdami, jeszcze bardziej je mobilizował oraz dodawał splendoru tej imprezie” – stwierdziła Ewa Lewkowicz, która podkreśliła, że jest bardzo zadowolona z nauki jej syna Michała w Music Education Center.

„Bardzo bym ubolewała, gdyby ta szkoła zamknęła swoje podwoje, ponieważ pan Janusz od wielu lat wkłada w nią całe swoje serce. Byłaby to olbrzymia strata dla tych utalentowanych dzieci, które pobierają tam naukę” – dodała pani Ewa, której syn Michał uczy się w Music Education Center od trzech lat, kiedy to wygrał stypendium ufundowane przez Janusza Sporka podczas konkursu w Copiague. Na lekcje, które od dwóch lat daje mu w Music Education Center znakomity pianista Tadeusz Domanowski, dojeżdżają z Hicksville na Long Island.

MUSIC EDUCATION CENTER
Szkoła Janusza Sporka działa na Greenpoincie od 1991 roku. Każdy zakończony rok wieńczył doroczny koncert wychowanków tej placówki, której dalsze istnienie wisi teraz na przysłowiowym włosku.

„Organizuję te imprezy od 28 lat, ale być może było to po raz ostatni, ponieważ nie wiem, czy uda mi się dalej prowadzić szkołę. Tak się złożyło, że administrator budynku dał mi wypowiedzenie i nie wiadomo, czy uda mi się go przekonać, by pozwolił mi dalej prowadzić tam zajęcia” – powiedział Janusz Sporek. Dodał, że sytuacja ta jest dla niego smutna z wielu powodów, m.in. dlatego, że jest wiele dzieci chętnych do nauki.

„Przykro mi również dlatego, że w przyszłym roku będę świętował 50-lecie pracy pedagogicznej, a za trzy lata Music Education Center będzie obchodziło 30-lecie działalności. Jestem natomiast bardzo szczęśliwy, że te dzieci zagrały dzisiaj tak pięknie, że są na takim poziomie, który przynosi radość słuchającym – mówił z dumą właściciel Music Education Center, szkoły, która już wrosła w krajobraz i życie Greenpointu. – Będzie bardzo przykro, jeżeli będziemy musieli zakończyć działalność. Myślałem, że uda mi się dotrwać do 30-lecia szkoły, a później przekazać ją komuś do prowadzenia, ale administrator budynku może to wszystko pokrzyżować. Ironią losu jest to, że on sam jest pianistą” – stwierdził na zakończenie Janusz Sporek.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA