Konkurs filmowy „Młodzi o Polsce” zakończony

36

Wręczeniem nagród oraz pokazem filmów nakręconych przez polonijną młodzież zakończył się konkurs „Młodzi o Polsce”, realizowany przez Fundację Instytut Innowacji we współpracy z Fundacją Dobra Polska Szkoła i współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Spotkanie podsumowujące konkurs organizowany w polonijnych szkołach z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut odbyło się w sobotę w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Mogły w nim wziąć udział dzieci w wieku od 10 do 18 lat, a ich zadaniem było napisanie scenariusza lub opisanie pomysłu na scenariusz dotyczący filmu związanego z naszym krajem. Podczas ponad dwugodzinnego spotkania wręczono nagrody i wyróżnienia osobom, które przedstawiły najciekawsze prace.

W sumie, prócz nagrody głównej, którą było nakręcenie filmu na podstawie najciekawszego scenariusza oraz z udziałem osoby będącej jego autorem, wyróżnienia otrzymało 16 osób. Konkursowe jury, w którym zasiadali przedstawiciele obu fundacji organizujących konkurs oraz MSZ, jako zwycięską pracę wybrało scenariusz Gabrysi Zanko „Widziałem świat przez jej oczy”. Po małej modyfikacji stał się on podstawą krótkiego filmu, w którym udział wzięła jego autorka oraz m.in. Janek Kowalewski, znany z filmu „Miasto 44” Jana Komasy.

Film ten został pokazany podczas sobotniego uroczystego zakończenia konkursu. Wyświetlono także krótkie filmiki nakręcone podczas zajęć prowadzonych przez Tomasza Magierskiego, Piotra Rudzińskiego, Andrzeja Cierkosza i Martę Kustek w kilku polonijnych szkołach. W konkursie „Młodzi o Polsce” wzięło udział około dwustu osób, a w gronie wyróżnionych znaleźli się: Gabriel Starzec, Ela i Ula Ratkiewicz, Jakub Hibnerv, Kimberly Pieniawa, Izabela Dylewska, Oliver Jedrezyk, Karolina Hanulewicz, Justyna Smykowska, Isabella i Camilla Wnek, Oskar Skowronski, Aleksandra Kuziemska, Kamil Falkowski, Greta Pacholak, Marek Pyttel, Sophie Kotulski i Karolina Niepokój.

Uczestnicy konkursu twierdzili, że zarówno pisanie scenariuszy jak i warsztaty filmowe dostarczyły im wiele wrażeń oraz były wyzwaniem i nowym doświadczeniem. Największe emocje przeżyła 14-letnia Gabrysia Zanko, która spędziła kilka dni na planie filmowym w Warszawie i Ełku, gdzie kręcono film na podstawie jej scenariusza.

„Bardzo spodobało mi się aktorstwo i mimo ciężkiej pracy na planie filmowym miło wspominam ten czas – powiedziała Gabrysia Zanko. – Poznałam fajnych ludzi, profesjonalnych aktorów i operatorów oraz dzięki temu miałam naprawdę fajne wakacje w Polsce” – dodała autorka scenariusza, która nie wykluczyła aktorstwa ze swojej przyszłości.

Radości z osiągnięć córki nie kryli także rodzice Gabrysi.  „Jej wygrana była dla nas wielkim zaskoczeniem, ponieważ wiedzieliśmy, że konkurencja w tym konkursie była duża” – stwierdził Grzegorz Zanko, tata Gabrysi. „Podziwiałam swoją córkę, ponieważ zaraz po przylocie do Polski rozpoczęły się zdjęcia i mimo zmęczenia podróżą dzielnie sobie radziła na planie filmowym” – dodała jej mama Halina.

Film nakręcony na podstawie scenariusza Gabrysi oraz niektóre stworzone podczas zajęć w polonijnych szkołach zostaną niebawem pokazane w telewizji NDTV. Można je także obejrzeć na stronie portalu DobraPolskaSzkoła.com.

Autor: WueM