Koreańska ofensywa

8

Hyundai Elantra i Land Rover Range Rover Evoque zwyciężyły w tegorocznym konkursie 2012 North American Car and Truck of the Year.

2012 NORTH AMERICAN CAR AND TRUCK OF THE YEAR
Najlepsza trójka wśród aut osobowych w roku 2012:
1. Hyundai Elantra 174 pkt,
2. Volkswagen Passat 161 pkt,
3. Ford Focus 155 pkt.
Najlepsza trójka w kategorii trucków/SUV:
1. Land Rover Evoque 254 pkt,
2. Honda CR-V 142 pkt,
3. BMW X3 94 pkt.

Jak już informowaliśmy, Hyundai Elantra uzyskał tytuł 2012 North American Car of the Year, a Land Rover Range Rover Evoque – 2012 North American Truck of the Year. Dodajmy tylko, że elektryczny Chevy Volt i jego bliźniak Opel Ampera uzyskały właśnie w Genewie tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2012. Światowego czempiona poznamy – jak zwykle – podczas kwietniowego auto-show w Nowym Jorku.

Najlepszy samochód, jak i truck (SUV lub też pick-up) Ameryki, wybierany jest przez jury składające się z 50 dziennikarzy motoryzacyjnych z terenu Kanady i Stanów Zjednoczonych, którzy na co dzień pracują w redakcjach gazet, magazynów, portali internetowych, programów telewizyjnych i radiowych. Warto sobie zdać sprawę, że stworzenie komisji z kilkudziesięciu dziennikarzy pozwala bardziej wszechstronnie i obiektywnie przeprowadzić selekcję i ocenę nowych aut, w przeciwieństwie do nagród nadawanych przez pojedyncze publikacje, programy radiowe czy telewizyjne. Zwycięskie auta są niezaprzeczalnie pokazowymi pojazdami we własnej grupie, tak w dziedzinie innowacji, komfortu, designu, bezpieczeństwa, prowadzenia, zadowolenia z jazdy i obsługi pojazdu, a także muszą oferować jak najwięcej wartości w stosunku do ceny.

Wszyscy członkowie komisji zdobyli swoje bogate doświadczenie testując nieprzerwanie po 50 a nawet 100 aut rocznie. Coroczne zgłaszane do konkursu auta muszą być całkiem nowymi modelami lub wyraźnie przekonstruowanymi w stosunku do poprzedniego wcielenia. Samochody osobowe muszą się sprzedawać w ilości minimum 5000 sztuk rocznie, a trucki przynajmniej 2000 pojazdów. Zwycięzcy ogłaszani są zawsze podczas pierwszego dnia wystawy w Detroit.
Gdy kilka lat temu szefowie koncernu Hyundai zapowiedzieli, iż mają zamiar wedrzeć się do piątki największych światowych producentów aut, mówili to poważnie. Zainwestowano miliardy dolarów i stworzono od podstaw kilka nowych modeli aut. Dzięki temu koreańska firma Hyundai zwycięża już drugi raz w ostatnich latach. W roku 2009 zwycięzcą wśród aut osobowych został Hyndai Genesis, natomiast Hyndai Sonata zakwalifikowała się rok temu do ścisłego finału konkursu North American Car and Truck of the Year. Na płycie podłogowej Hyndai Genesis firma KIA stworzy rywala BMW siódemki.

W roku 2012 Land Rover zwyciężył po raz pierwszy, choć w gronie finalistów widzieliśmy go już dwa razy.

Rok temu wygrał Chevy Volt (233 punkty), drugi na liście był Hyundai Sonata (163), a trzeci elektryczny Nissan Leaf (94). Wśród trucków Ford Explorer (253) wyprzedził drugiego z kolei Jeepa Grand Cherokee (138) i Dodge’a Durango (99).

W roku 2010 tytuł North American Car of the Year przypadł Fordowi Fusion Hybrid, drugi był VW Golf TDi/GTI, a trzeci Buick LaCrosse. Tytuł North American Truck of the Year powędrował również do Forda, a dokładniej przyznany został małemu dostawczemu autu o nazwie Ford Transit Connect.

W dotychczasowych konkursach 10-krotnie triumfowali amerykańscy producenci, 4-krotnie europejscy, 3-krotnie japońscy i 2-krotnie koreańscy. Te proporcje są znacznie korzystniejsze dla Amerykanów w konkursie North American Truck of the Year, w którym uplasowali się na najwyższej pozycji już 12 razy, japońscy producenci zwyciężyli cztery razy, a europejscy o jeden raz mniej.
 

Autor: ZBIGNIEW BROŻYNA