Korzenie dodają mi skrzydeł

213
Od lewej: Monika Lipiński, Sylwia Hulewicz, Marta Wesołowski, Julita Wiechowski ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Polonia na Long Island radośnie świętowała już po raz 5. Polonijny Dzień Dwujęzyczności, z dumą podkreślając otwarcie dwujęzycznego programu w szkole publicznej w Lindenhurst. Uroczystości trwały trzy dni.

W Polskiej Szkole Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta już od piątku, 18 października, odbywały się ciekawe spotkania, konkursy, podobnie w Kids Academy. W sobotę, 19 października, podczas Dnia Dwujęzyczności, celebrowano również Dzień Patrona Szkoły. Uczniowie doskonale opanowali hymn dwujęzyczności „Trzy słowa” – który wykonała Aleksandra Wysocki z kl. III, a w programie artystycznym wystąpiły niemal wszystkie klasy. Klasa szósta zaprezentowała „ W dwujęzycznym świecie Pana Kleksa” – przedstawienie w dwóch językach.

W programie artystycznym prezentują się maluchy z Kids Academy

Podczas „otwartego mikrofonu” każdy miał możliwość opowiedzieć, „dlaczego warto mówić po polsku?”. Było wiele ciekawych odpowiedzi, ale wielu uczniów, szczególnie tych urodzonych w USA, odpowiadało, „że bardzo chcieliby porozmawiać z dziadkami w Polsce i kuzynami na Skypie”.

Adrian Bąk opowiada, jak zdobył Kilimandżaro


Kolejnym dniem polonijnej celebracji była niedziela, a uroczystości odbyły się w budynku oddziału PSFCU – gdzie Polonia of Long Island wynajmuje pomieszczenia na swoją działalność. Pod kierunkiem Urszuli Brożek – prezes Polonii of Long Island – oraz Marty Wesołowski – wiceprezes tej organizacji – odbyło się „Śniadanie Mistrzów”. Podczas niego wystąpili Ambasadorowie Dwujęzyczności: Adam Bąk – który opowiedział, jak zdobył Kilimandżaro, Ryan Wesołowski – wygłosił wykład: „Wynalazki o polskim rodowodzie”, zaś legendy i kolorowanki przedstawili Julita Wiechowski i Kevin Wesołowski. Julita Wiechowski – Miss Polonii Copiague 2019 – znakomicie zaprezentowała się w poezji muzycznej „Taki kraj”.

Tańczy zespół ludowy z Long Island

Wielkim powodzeniem wśród dzieci cieszył konkurs pt. „Korzenie dodają mi skrzydeł”. Sylwia Hulewicz i Monika Lipiński – nauczycielki w dwujęzycznych klasach w szkole amerykańskiej – opowiedziały o swojej pracy i udzieliły rodzicom wszelkich informacji o edukacji w tego typu szkole. Na scenie urokliwie zaprezentowały się przedszkolaki z Kids Academy. Marta Wesołowski i Ula Brożek były niedoścignione w pomysłach, które zrealizowały dla dzieci i ich rodziców. Dwujęzyczne Koło Fortuny – które przygotowała Urszula Brożek wraz z rodziną – zainteresowało wszystkich: babcie, dziadków, rodziców i dzieci; wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody. Odbył się także pokaz jogi dla dzieci i tańca z pałeczkami. Wystąpienie Caroline Rakus Wojciechowski – Wicemiss Polonii Copiague 2019, stypendystki Pof LI Inc., absolwentki Harvardu, wzbudziło wiele emocji. Jej przekaz pt. „Jaki wpływ ma dwujęzyczność na rozwój emocjonalny dziecka” został nagrodzony wielkimi brawami. Ogromną radość sprawił wszystkim występ uczniów Zespołu Tańca Ludowego z Long Island. Zespół istnieje dopiero cztery miesiące. Założycielem i choreografem jest Tomasz Orzechowski, który zaprosił na zajęcia dzieci od lat 7. Spotkania odbywają się, w poniedziałki i czwartki, godz. 5:30-6:30 wiecz. w sali gimnastycznej przy 1 Molloy St w Copiague ([email protected] com).
Gościem honorowym uroczystości była Iwona Jeżewska, menedżer lokalnego oddziału Unii w Copiague. Podziękowała za zaproszenie i współpracę, przypomniała o aktualnych obchodach jubileuszu 15-lecia istnienia oddziału PSFCU w Copiague. Z kolei Beata Marciniak – autorka ulubionych książek o ludziach i ich drogach życiowych – powiedziała: „Ciesz się Drogą. Ona jest równie ważna jak cel”. Na uroczystości przybył również Andrzej Cierkosz – współtwórca Fundacji Dobra Polska Szkoła – który tego dnia kręcił film dla TVPolonia o maratonie obchodów i radości z Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Nie zabrakło też przedstawicieli firmy Calec, która wydała książkę o programach dwujęzyczności po polsku.

W uroczystościach uczestniczyły nie tylko dzieci, licznie wzięli w nich udział także rodzice

Polonia of Long Island, jako organizacja charytatywna, nie zapomniała i tym razem o najbardziej potrzebujących. W ramach akcji „Polonia dla Niepełnosprawnych” odbyła się aukcja pamiątek z Polski.