Kownacki kontra Adamek w Garfield

946
Tomasz Adamek będzie kapitanem drużyny z New Jersey FOTO: MIROSŁAW GŁADYSZ

W 29. Turnieju ZPKP – Memoriale im. Kazimierza Deyny rywalizować będzie o puchary Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej 17 drużyn w trzech kategoriach wiekowych. Jedną z atrakcji turnieju, który zostanie rozegrany w niedzielę, 25 sierpnia, w Garfield, NJ, będzie mecz towarzyski, w którym drużyna Adama Kownackiego NY zmierzy się z drużyną Tomasza Adamka NJ.

Mecz drużyn Kownacki kontra Adamek zaplanowany został bezpośrednio po ceremonii oficjalnej turnieju, około godz. 16:30 na boisku nr 1. Po tym spotkaniu około godz. 18:00 rozegrany zostanie mecz finałowy w kategorii Open.

SKŁADY DRUŻYN MECZU TOWARZYSKIEGO

Adamek Team New Jersey

1. ks. dr Andrzej Ostaszewski – parafia Newark, kapelan ZPKP

2. Łukasz Wachowski – gość honorowy PZPN

3. Daniel Gołąbek – 24-letni burmistrz Elmwood Park

4. Edward Janiak – długoletni wiceprezes ZPKP, sponsor

5. Henryk Rybak – właściciel Piast Deli, sponsor

6. Dariusz Kida – właściciel Royal Manor, sponsor

7. Andrzej Pełczyński – menedżer „abecadła”

8. ks. Marcin Kuperski – parafia Wallington

9. Dariusz Wesołowski – prezes SC Vistula Garfield

10. Marek Kasprowicz – menedżer, trener Polonii Wallington

11. Mariusz Chaberek – menedżer, Belveder Rutherford

12. Błażej Oczkos – NJ State Detektyw

13. Filip Wolfart – NYC Contractor

14. Marcin Janeczko – były rep. Polski Jr., trener młodzieży

15. Adam Pawlik – menedżer Clifton Elitte FC

16. Zbigniew Żelazowski – długoletni były prezes ZPKP

17. Piotr Gołąbek – prezes ZPKP

18. Jerzy Majcherczyk – prezes Polonijnego Klubu Podróżnika

19. ks. Marcin Fuks – parafia Mahwah

20. Karol Kaczmarski – ZPA Perth Amboy

21. Marian Jabłoński – ZPKP

22. Jacek Kozdroń – trener młodzieży Wisła Garfield

Kownacki Team New York

1. Michał Siwiec – prezes Polonii NY

2. Artur Kurasiewicz – prezes Stali Mielec NY

3. Dariusz Czerkawski – prezes Orła Yonkers

4. Wojciech Nowak – długoletni piłkarz Polonii NY

5. Andrzej Gromadowski – piłkarz, działacz, wł. Tygodnik Polski Express, New Britain, CT

6. Krzysztof Kozieł – PSFCU

7. Dariusz Bujak – były rep. Polski Jr., trener młodzieży

8. Ryszard Orłowski – były trener rep. Belize, Nepalu, Anquila

9. Joanna Pinkward – korespondentka TVP z Waszyngtonu

10. Rafal Stanczyk – korespondent TVP

11. Artur Zagórski – operator kamery TVP-Info

12. Grzegorz Fryc – Gram-x Promotions

13. Artur Bobko – trener tenisa – organizator turnieju Polonia Open na Florydzie i NYC

14. Bartosz Witke – trener tenisa

15. Adam Brzeziński – czołowy kulturysta z Polski

16. Dariusz Zagórski – TVP

17. Marcin Filipowski – Polskie Radio NY-910 AM

18. Paweł Wierzbicki – adwokat

19. Łukasz Kownacki – menedżer Adama Kownackiego

20. Jerzy Krupiarz – b. piłkarz, obecnie trener polonijnej drużyny w Las Vegas

21. Artur Adamski – prezes Radia Rampa

Adam Kownacki stanie na czele drużyny z Nowego Jorku
FOTO: WOJTEK KUBIK

Zmagania turniejowe rozpoczną się już o godz. 8 rano. Na trzech boiskach rywalizować będą drużyny w kategorii Over 40. Pierwsze mecze w kategorii Open rozegrane zostaną o godzinie 8:45. Podczas ostatniego zebrania ZPKP rozlosowane zostały grupy eliminacyjne.

Kategoria Open 40

Grupa A

Polonia Gwardia New York

Stal Mielec NY

Clifton Elite FC NJ

Grupa B

Wisła Garfield NJ

Polonia Wallington FC NJ

Karpaty Passaic NJ

W kategorii Open drużyny, aby awansować do finału, rozegrają mecze półfinałowe. Zwycięzca grupy A zagra z drugą drużyną grupy B. Najlepszy zespół grupy B zmierzy się z drugą drużyną grupy A. W turnieju po raz pierwszy wystąpi ukraiński zespół Karpaty Passaic, który zastąpił Polonię Falcon z New Britain, CT, której działacze poinformowali, że nie są w stanie zmontować drużyny.

Kategoria Over 40

Grupa A

Polonia NY

Polonez NY

Belveder Rutherford NJ

Linden Jan Paweł II NJ

Grupa B

Wisła Garfield NJ

Stal Mielec NY

ZPA Perth Amboy NJ

Polonia Mahopac NY

Po raz pierwszy w turnieju zagra drużyna, która trenuje przy polskiej parafii w Linden, NJ, i ma piękną nazwę Jan Paweł II. W kategorii Over 40 zwycięzcy grup zmierzą się w meczu finałowym, a zespoły z drugiego miejsca rywalizować będą o III miejsce. W kategorii Over 50 trzy polonijne drużyny zagrają systemem każdy z każdym; Polonia Falcon New Britain, Polonia NY i Old Stars New Jersey.

Na turniej przyjadą z Waszyngtonu korespondenci Telewizji Polskiej Joanna Pinkward, Rafał Stańczyk oraz wybitny operator kamery Artur Zagórski, którzy nie tylko zagrają w meczu towarzyskim, ale również postarają się o to, aby najciekawsze momenty turnieju zobaczyli widzowie w Polsce.

Gościem honorowym turnieju jest Łukasz Wachowski – dyrektor ds. rozgrywek krajowych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Specjalnie na turniej przyleci były piłkarz Krakusa Parsippany, działacz ZPKP, a obecnie trener drużyny polonijnej w Las Vegas Jerzy Krupiarz. Swoją obecność zapowiedział niegdyś znakomity stoper Arkonii Szczecin, a przez wiele lat piłkarz Wisły Garfield Kazimierz Gradek.

Podczas turnieju rozegrany zostanie mecz drużyn młodzieżowych, odbędą się konkursy sportowe dla młodzieży i kibiców.

Od rana do wieczora czynny będzie bufet, w którym serwowane będą znakomite Pierogi Babuni z Pensylwanii oraz inne potrawy.

***

Kazimierz Deyna 1 września 1989 r. na autostradzie nr 15 w San Diego wracając nad ranem do domu uderzył samochodem w tył zaparkowanego po prawej stronie trucka. Na jezdni nie było śladów hamowania. Wszystko wskazywało na to, że piłkarz, wybitny reprezentant Polski, przysnął za kierownicą. Największe dzienniki Kalifornii, „Los Angeles Times” i „San Diego Union”, poświęciły po tragedii dużo miejsca na przypomnienie wspaniałej kariery Kaki. W superlatywach wypowiadali się o nim trener i koledzy z drużyny San Diego Soccers, podkreślając, że „to piłkarz wszech czasów”.

Kazimierz Deyna urodził się 23 października 1947 r. w Starogardzie Gdańskim. Grał w tamtejszym Włókniarzu w latach 1960-66, potem w ŁKS Łódź, w Legii, w Manchester City 1978-80, San Diego Soccer 1981-87.

Z Legią dwa razy sięgał po mistrzostwo Polski 1969 i 70 oraz po Puchar Polski 1973 r. Trzykrotnie w latach 1969, 72 i 73 wybrano go na piłkarza nr 1 sezonu, zdobył Złote Buty w sezonie 1976/77, był mistrzem olimpijskim w roku 1972, kiedy został królem strzelców turnieju z 9 bramkami.

W 1976 r. zdobył srebrny medal na olimpiadzie w Montrealu. Dwa razy bronił barw Polski w mistrzostwach świata: w 1974 roku (3. miejsce) i w 1978 roku. Był pierwszym polskim piłkarzem, który trafił do „Klubu 100”. Został uznany za piłkarza 75-lecia PZPN – Piłki Nożnej. W latach 1968-78 rozegrał w reprezentacji Polski 102 spotkania, w których strzelił 45 bramek.

W 1974 roku niemiecki magazyn „Kicker” umieścił go na 3. miejscu najlepszych piłkarzy na świecie, pięć razy z klubem San Diego Soccers wywalczył mistrzostwo północnoamerykańskiej ligi zawodowej MISL.

„Genialny, cudowny, jedyny, niepowtarzalny, wspaniały, najlepszy” – z takim uwielbieniem piszą i mówią o nim kibice i znawcy piłki nożnej w Polsce i na świecie. Deyna osiągnął w swojej karierze piłkarskiej tyle, że jeszcze długo nikt mu nie dorówna.

Kazimierz Deyna FOTO: ARCHIWUM

Miałem szczęście i zaszczyt grać w jednej drużynie z tym wyjątkowym, wybitnym polskim piłkarzem. Było to w lipcu 1988 roku. W III turnieju polonijnych drużyn Sport Review, którą prowadził sam Kazimierz Górski, a grali w niej byli wybitni polscy reprezentanci, m.in. Włodzimierz Lubański, Robert Gadocha, Jan Tomaszewski, Adam Nawałka, a środku pomocy wybitny dyrygent Kazimierz Deyna. W meczu finałowym wygraliśmy z Orłem Chicago 1:0, a złotą bramkę zdobył Włodzimierz Lubański. W październiku tego samego roku widziałem się z Kazimierzem Deyną po raz ostatni. Na stadionie Giants w East Rutherford, NJ, reprezentacja USA grała z Resztą Świata. W reprezentacji USA wystąpił na środku pomocy Kazimierz Deyna, który czarował wyśmienitą techniką. W zespole Reszty Świata grali Grzegorz Lato i Zbigniew Boniek oraz największe piłkarskie sławy na świecie, m.in. Backenbauer, Platini, Rosi, Rivellino, Euzebio, Dino Zoff, Boby Charlton.

Po meczu prosto ze stadionu zabrałem Grzegorza Lato i Kazia Deynę do klubu sportowego Wisła Garfield. Rozmowa o Polsce i USA trwała aż do 3 w nocy. Deyna był pełen podziwu, że w USA jest tak prężnie działający polonijny klub sportowy. Opowiadał, że w San Diego szkoli młodzież, a w wakacje prowadzi obozy dla utalentowanych chłopców – Kaz Deyna World Cup Soccer Camps. Około godz. 4 rano powiedzieliśmy sobie do zobaczenia w niedalekiej przyszłości. Niestety, 10 miesięcy później Kazimierz Deyna odszedł od nas na zawsze.