KPA walczy o most Kościuszki

145

Kościuszko Bridge, który łączy Queens z Brooklynem, w przyszłym roku obchodzić będzie 75. rocznicę powstania. Z tej okazji Kongres Polonii Amerykańskiej, Oddział na Dolny Nowy Jork, powołuje specjalny komitet rocznicowy, który już teraz zabiega o to, aby nie zmieniano nazwy mostu po jego renowacji.

Most im. Kościuszki – który łączy dzielnicę Greenpoint na Brooklynie z Maspeth na Queensie i jest częścią drogi nr 278, zwanej Brooklyn-Queens-Expressway – oficjalnie otwarto 23 sierpnia 1939 r. Początkowo nosił nazwę Meeker Avenue Bridge, ale rok po otwarciu władze miasta postanowiły nadać mu imię Tadeusza Kościuszki, dla uhonorowania polskiego generała walczącego boku George’a Washingtona o wolność Ameryki.

Podczas uroczystości, która odbyła się 23 września 1940 roku, burmistrz Nowego Jorku Fiorello LaGuardia złożył wyrazy uznania dla polskiego rządu na uchodźstwie oraz nazwał Tadeusza Kościuszkę “bohaterem wolności”. “Zgromadziliśmy się tutaj nie tylko po to, żeby nadać mostowi imię. Zgromadziliśmy się tutaj, żeby złożyć hołd wielkiej postaci historycznej i wartościom, które reprezentował. Kościuszko nie tylko był wielkim żołnierzem. Był też wielkim mężem stanu i miał wielką duszę. Walczył o wolność nie tylko swojego kraju, ale całego świata” – powiedział burmistrz LaGuardia.

W 50. rocznicę powstania mostu – w 1990 r. – KPA zorganizował specjalną uroczystość, w której uczestniczył wówczas m.in. prezydent Brooklynu Howard Golden.
Teraz Oddział KPA na Dolny Nowy Jork tworzy komitet, który zajmie się uroczystościami z okazji kolejnej okrągłej rocznicy i już teraz śle przesłanie do lokalnych polityków. “Wiemy, że jeszcze jest wcześnie na planowanie obchodów, ale już teraz chcieliśmy pokazać władzom miasta, że Polonii zależy na tym, żeby most nadal nosił imię Tadeusza Kościuszki. Teraz jest trend, żeby zmieniać nazwy mostów w Nowym Jorku – Triboro Bridge nazwano JFK Bridge, Queensboro – mostem Eda Kocha.

My chcemy, żeby po wielkiej renowacji, jaka go czeka, Kościuszko Bridge nadal się tak nazywał” – powiedział nam prezes KPA na dolny Nowy Jork Frank Milewski, którego oddział niedawno spotkał się z zastępcą przewodniczącego większości w Radzie Miasta Nowego Jorku Leroyem Comrie. Polityk zapewnił przedstawicieli KPA, że po gruntownej renowacji, która czeka wkrótce Kościuszko Bridge, nawet jeżeli oznaczać ona będzie całkowitą wymianę mostu, most nadal będzie nosił imię polskiego bohatera.

“Kościuszko jest prawdziwym bohaterem amerykańskim. Jest też bohaterem stanu Nowy Jork. To są powody, dla których most ten nadal powinien być nazwany jego imieniem” – powiedział Chet Szarejko, wiceprezes KPA, Oddział na Dolny Nowy Jork.

Oddział ten również podkreśla wkład w walkę z niewolnictwem. “Zanim opuścił Stany Zjednoczone w 1798 r., Kościuszko wyznaczył Thomasa Jeffersona jako wykonawcę swojego testamentu, w którym przeznaczył swój majątek na wykupienie i uwolnienie niewolników” – pisze KPA w informacji prasowej.

Autor: AS