KRONIKA NOWEGO JORKU. Maraton artystyczny z Nowodworski Foundation

38

Sale Bronxville Womens's Club w Westchester, NY zapełnili w poniedziałkowy wieczór – mimo święta Columbus Day – wielbiciele sztuki, muzyki i literatury.


Foto: Kinga Leśniak
Wystawę prac zaprezentowały Agata Natkaniec (z lewej) i Natalia Leśniak

Sale Bronxville Womens’s Club w Westchester, NY zapełnili w poniedziałkowy wieczór – mimo święta Columbus Day – wielbiciele sztuki, muzyki i literatury. Nowodworski Foundation znów dała przykład innowacji w prezentacji sztuki.

Impreza "Rendez-vous with the Arts", prowadzona przez uroczą Agatę Natkaniec, była ucztą dla koneserów i przyczynkiem do rozmów o sztuce, muzyce i nie tylko… A nadrzędnym jej celem było zebranie funduszy na SITE Arts Program prowadzony przez fundację.
Rozświetloną jesiennym słońcem klasyczną galerię zapełniły prace dwóch młodych talentów generacji "Y" – Elizabeth Tubergen i Natalii Leśniak. Zachwycają one impresjami artystycznymi, które są efektem ich miesięcznej wyprawy rowerowej dookoła Islandii w ubiegłym roku.
Gwasze Tubergen to miniatury wykonane na ręcznie czerpanym papierze, oddające nastrój depresji i wszechogarniającego mroku po wybuchu wulkanu na Islandii. Inne, bardziej pogodne – w kolorach bronzu, sepii i lekkiej żółci – przypominają wulkaniczy rodowód wyspy i nastrój zrównoważonego spokoju, pod którego powierzchnią jednak czyha żyjący wciąż bóg podziemi – Volkanos. Koniecznie trzeba zobaczyć autoportretowe fotografie artystki. To prowokacyjna introspekcja wprowadzająca popularne symbole, jak na przykład długi nos Pinokia, i prowokujące do przemyślenia podtekstu myśli, jak chociażby… chowanie głowy w piasek.
Natalia Leśniak prezentuje unikatowe fotogramy, wykonane kamerą "pinhole" sięgającą początków fotografii – kamera ta to tekturowy sześcian, z małym otworem w jednej ze ścian i kliszą filmową po przeciwnej stronie. Artystka w serii 6 ujęć urzeka krajobrazem chmur, nieba i zlewającego się z nimi morza. Chwyta momenty, w których zatraca się granica między tymi żywiołami, przeistaczającymi się z jednego stanu "powietrza i wody" w drugi. Niezwykle ciekawe są też detale wulkanicznego krajobrazu Islandii, szokujące barwnością roślin czy soczystością trawy porastającej "na jeża" pagórki zastygłej lawy, przejrzewającej oczkami kryształowej wody.
Tę ucztę wzrokową możecie pństwo przeżyć sami, gdyż wystawa prac jest otwarta do końca października – informacje o wystawie na stronie: www.bronxvillewomensclub.org.
Rita Cosby, promieniująca magnetycznym urokiem gwiazda wieczoru, za swą książkę "Quiet Hero – sekrety z przeszłości mojego ojca" została uhonorowana medalem imienia Jana III Sobieskiego – za wybitny wkład w budowanie więzi kulturowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Medal, przyznawany corocznie przez Nowodworski Foundation, wręczyła jej Ewa Junczyk-Ziomecka, konsul generalna RP w Nowym Jorku. Książka Rity Cosby odkrywa niemal sensacyjną przeszłość jej ojca Ryszarda Kossobudzkiego (pseudonim "Ryś"), powstańca warszawskiego, żołnierza Szarych Szeregów. Pasjonująco przekazuje jego drogę wojenną od walk na Starówce, poprzez obóz koncentracyjny 4B w Niemczech, do ucieczki z obozu i przejścia przez front na stronę amerykańską.


Foto: Natalia Leśniak
Na zdjęciu od lewej: Ewa Szymańska-Wierzyńska, konsul Ewa Junczyk-Ziomecka, Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski, Rita Cosby, Tomasz Bednarek i Jerzy Leśniak

Senator Andrea Stewart-Cousins przypomniała, że często splatały się wojenne losy Polaków i Amerykanów – i tu przypomniała swego ojca, również żołnierza II wojny światowej. Senator spięła ten moment niezwykłą klamrą, odczytując proklamację władz stanu Nowy Jork, ustanawiającą 11 października dniem Nowodworski Foundation i Rity Cosby. W ten sposób utalentowana gwiazda amerykańskiej telewizji została powiązana z naszą fundacją.
W uroczystości wzięli rownież udział: delegacja Muzeum Historii Polski – dyrektor Robert Kostro i Ewa Wierzyńska, tegoroczna marszałek Parady Pułaskiego z Westchester Lidia Tuzel-Szczygieł oraz Miss Polonii Ewa Kopcza.
Licznych gości z trzech stanów – z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut – zachwyciła oprawa muzyczna. Wieczór otworzył Adam Kowalewski, który ostatnio dołączył do grona muzyków –  instruktorów naszej fundacji. Następnie pałeczkę przejął gitarzysta Tomasz Bednarek, który wprowadził nas w atmosferę wielkiego show. A kontynuował ją Krzysztof Medyna – mistrz saksofonu, dając fantastyczny koncert. Warto też wspomnieć o występie nastolatków – braci Damiana i Konrada Kuleców, którzy wykonali utwór "Beautiful Dreams", skomponowany przez Damiana na cześć Rity Cosby i jej ojca.
Wypełniając cały parkiet Polacy pokazali, że uwielbiają tańczyć i pod tym względem biją na głowę Amerykanów. W dobry nastrój wprowadziły gości przysmaki z Golden Eagle Deli w Garfield. Tatar i sałatki po prostu rozpływały się w ustach, a przeurocze panie zapomniały przy nich o słowie dieta.
Serdeczne podziękowania należą się dla wolontariuszy: Ewy Natkaniec, Kingi Leśniak, Uli Szwakob, Joanny Kaminski, dr Edyty Składzińskiej-Reyher, Renaty Wild-Olszewskiej, dr Joseph & Hing Yip, Elizabeth Kuranowski, Ewy i Wacka Mielickich, Andrzeja Mazurkowa, Zuzanny Golec, Ewy Gardocki, Tomasza Skrypaka, Joyce Balint, Elżbiety Kulec, a szczególnie dla młodzieży: Sophii, Damiana, Natalii, Julii i Aleksandra.

The Nowodworski Foundation Artistic Director
tel. 914-552-9247
e-mail: [email protected]
www.sitenf.org

Autor: Jerzy Leśniak