Krótko i zwięźle o Polsce – propozycja nie tylko dla obcokrajowców, ale też polonijnej młodzieży

317

„Postanowiłem opowiedzieć czytelnikom o Polsce w sposób trochę niestandardowy, tak jak byśmy się spotkali przy kawie czy herbacie albo przy kuflu piwa” – mówi Dariusz Sirko, autor najprawdopodobniej najkrótszej książki o Polsce i Polakach w języku angielskim pt. „Pocket History of Poland”, w której opowiada ponadtysiącletnią historię naszego kraju, aż po czasy współczesne, w dość nietypowy sposób. Przykład? Rywalizację dwóch największych partii: PO i PiS porównuje do sporu między Pepsi a Coca-Colą.

Skąd pomysł na „kieszonkową” historię naszego kraju? Bo, jak twierdzi Dariusz Sirko, do tej pory nie było takiej publikacji, która w miarę zwięźle i prostym językiem opowiedziałaby dość zawiłe dzieje Polski, i to w języku angielskim. „Książka jest dedykowana obcokrajowcom, ale też na przykład polonijnym nastolatkom, wybierającym się na wakacje do naszego kraju i chcącym się czegoś więcej o nim dowiedzieć. Kilka godzin podróży samolotem wystarczy, by przeczytać o Polsce w pigułce” – przekonuje w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Dariusz Sirko.

Autor jest absolwentem stosunków międzynarodowych Collegium Civitas w Warszawie, a od 2018 r. studentem Graduate School for Social Research, certyfikowanych przez Lancaster University przy Polskiej Akademii Nauk. Historia Polski to jedna z wielu jego pasji. Nie chciał jej przedstawić w sposób typowy, na kilkuset stronach, ale bardziej za pomocą anegdot i legend. Na pomysł napisania kieszonkowej historii naszego kraju wpadł podczas pobytu na Maderze, gdzie w ramach projektu mobilności europejskiej prowadził wykład o historii i kulturze Polski.

„Kontakt z obcokrajowcami uświadomił mi potrzebę opowiedzenia im historii naszego kraju przystępnym i barwnym językiem. Mimo że na Maderze jest i pomnik Jana Pawła II czy popiersie Józefa Piłsudskiego, to i tak, na dobrą sprawę, wielu mieszkańców tej części Portugalii nie ma pojęcia, kim te osoby są. Wiedzą, że są Polakami, ale Portugalczycy do końca nie mają pojęcia, czym ci Polacy się zasłużyli. Także historia naszego kraju jest raczej nieznana. Niewiedza dotycząca Polski dotyczy nie tylko Europejczyków. Spore braki mają też mieszkańcy chociażby Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Ale ta książka może się przydać nie tylko cudzoziemcom. Zdarza się, że my, Polacy, też o wielu ważnych zdarzeniach nie mamy pojęcia” – uważa Dariusz Sirko.

Jednym z przykładów jest zwycięska bitwa pod Kłuszynem stoczona na początku XVII wieku między wojskami polskimi pod dowództwem Stanisława Żółkiewskiego a armią moskiewską oraz Szwedami. W obliczu klęski zdetronizowano cara Wasyla Szujskiego, a nowym carem został królewicz Władysław IV Waza. Przez chwilę Polska zdobyła niezdobytą Rosję. „Tymczasem nie tylko obcokrajowcy, ale nawet wielu Polaków, uczących się historii w szkole podstawowej, gimnazjum czy ogólniaku, nie ma o tym zdarzeniu pojęcia” – uważa autor „Pocket History of Poland”.

Książka, razem z bibliografią, ma nieco ponad 160 stron. Jest podzielona na 11 rozdziałów. Zaczyna się od powstania państwa polskiego i chrztu, kończy na roku 2018. W ostatnim rozdziale autor pisze między innymi o dwóch największych polskich partiach – Platformie Obywatelskiej oraz Prawie i Sprawiedliwości. Ich rywalizację porównuje do rywalizacji Pepsi i Coca-Coli. We wcześniejszych rozdziałach pisze też m.in. o komunizmie i o ważnych osobach tego czasu, na przykład o kapelanie Solidarności Jerzym Popiełuszce, o Lechu Wałęsie czy papieżu Polaku Janie Pawle II. „Z wykształcenia nie jestem historykiem, dlatego w trakcie pisania książki konsultowałem się m.in. z dr. Anitą Prażmowską z Wydziału Historii Międzynarodowej w London School of Economics. Poza tym dr Prażmowska jest autorką wielu książek traktujących o historii naszego kraju. Nie mogłem więc lepiej trafić” – twierdzi Dariusz Sirko.

Wymienia też innych autorów historyków, na przykład Normana Daviesa czy Adama Zamoyskiego, ale uważa, że po ich pozycje, liczące kilkaset stron, sięgają osoby, które badają dzieje Polski, lub takie, które mają na to więcej czasu.

Propozycja Dariusza Sirki jest dla tych, którzy dopiero poznają zawiłe dzieje naszej ojczyzny. „Proponuję czytelnikowi podróż przez czasy osadnictwa, średniowiecza, przez Polskę mocną i okres jej okupacji aż po sprawy bieżące. W 'Pocket History of Poland' opowiadam historię Polski od nowa, z humorem, jednak utrzymując powagę ważnych wydarzeń historycznych. Myślę, że jest to najprawdopodobniej najkrótsza książka o Polsce i Polakach. Idealny wstęp, by zagłębić się w tak przecież fascynujące dzieje naszego kraju” – uważa Dariusz Sirko.

Autor: Anna Arciszewska