Laskowik po 22 latach znów zagra dla Polonii

0
2

Foto: Archiwum
Zenon Laskowik (z prawej) i Jacek Fedorowicz w programie "Tego jeszcze nie było"

Zenon Laskowik – legenda polskiego kabaretu. Satyryk, aktor, artysta kabaretowy, twórca słynnego w okresie PRL-u kabaretu TEY.

Kabaret założony został w połowie lat 60. na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu pod nazwą "Klops". W 1970 roku przekształcony został w kabaret zawodowy TEY. Jego pierwszy występ odbył się 17 września 1971 roku w sali przy ulicy Masztalarskiej w Poznaniu.
Sławę kabaretowi przyniosła opolska "Złota Szpilka" przyznana w 1973 r. oraz nagroda Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii najlepszego kabaretu. TEY pokonał wtedy "Salon Niezależnych", "Pod Egidą" oraz "Elitę". W 1974 roku z grupy odszedł jeden z założycieli – Krzysztof Jaślar, a trzy lata później do kabaretu dołączył Bohdan Smoleń, który zastąpił Janusza Rewińskiego. W tym samym roku Krzysztof Jaślar i Zenon Laskowik spotkali się ponownie, aby współtworzyć takie znakomite programy, jak: "Narodziny gwiazdy" – 1977, "Śpiew, balet, piosenka" – 1978, "S tyłu sklepu" – 1980 i "Na granicy" – 1980 i 1981.
Już od połowy lat 70. skecze Laskowika regularnie zaczęła pokazywać telewizyjna "Jedynka". Pierwsze wielkie widowisko – "Narodziny gwiazdy" – zarejestrowano dla popularnego wówczas programu Studio Gama w 1977 r. Laskowik wyjechał wtedy na scenę w ogromnym dziecięcym wózku i zagrał rolę rodzącej się kabaretowej gwiazdy.
W 1984 roku, po zakończeniu w Polsce stanu wojennego, kabaret zmienił nazwę na TEYATR, a jego popularność zaczęła powoli wygasać. Ostatni występ w Polsce grupa zaliczyła w 1987 roku, a w 1988 odbył się ostatni występ dla Polonii w USA i Kanadzie. W 1989 roku kabaret w pełnym sześcioosobowym składzie wystąpił jeszcze w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Członkowie TEYATR-u zaprezentowali nowe wersje starych skeczy (np. "Pani Pelagia", "Maluch"). Potem Laskowik odszedł z życia publicznego, porzucając estradę dla pracy… listonosza. W wywiadach tłumaczył, że nie rozumie nowej, skomercjalizowanej rzeczywistości i chce odzyskać duchową równowagę.
Zdaniem Urszuli Jareckiej, socjolog kultury, Laskowik mówił głośno o tym, o czym ludzie rozmawiali jedyne w domowym zaciszu. "Uczył Polaków czytać między wierszami. Unikał patosu, jego żarty nie zawsze były wyrafinowane, ale celne. Laskowik był nie tylko komikiem, stał się swoistym guru, który uzmysławiał widzom, że w PRL wszystko jest postawione na głowie" – mówi Jarecka.
Na scenę wrócił dopiero w 2003 roku – w ramach stworzonej razem z Władysławem Sikorą Platformy Artystycznej O.B.O.R.A. "I okazało się, że nie stracił nic ze swego zmysłu trzymania publiczności w napięciu i bawienia jej do łez" – mówi satyryk Artur Andrus.
Choć tak długo nie było go na scenie, nie stracił nic ze swojej krasomówczej mowy. Stoicki spokój, doskonała gra aktorska, intonacja głosu, mimika twarzy oraz cięte dowcipy, opisujące przypadki z życia wzięte, to charakterystyczne zachowanie dla człowieka, którego znamy z okresu działalności kabaretu TEY.
Oczywiście ciężko porównywać dawne czasy z obecnymi, gdyż od jego występów w kabarecie TEY dużo się zmieniło. Jest obecnie w Polsce wiele sytuacji, z których można drwić, kpić i wyśmiewać. Właśnie to wykorzystuje Zenon Laskowik w swoich skeczach. Te w wykonaniu głównego bohatera są naprawdę przednie. Gra aktorska Zenona Laskowika tak w monologach, jak i w duecie z innym satyrykiem, czy satyrykami, nadal bawi i śmieszy.
Razem z Waldemarem Malickim i Jackiem Fedorowiczem, Laskowik tworzy widowisko  "Filharmonia dowcipu". I pewnie popularność tego programu sprawiła, że wiosną tego roku Zenon Laskowik – jako osobowość telewizyjna – otrzymał statuetkę SuperWiktora.
Warto dodać, że Zenon Laskowik, współtwórca legendarnego poznańskiego kabaretu TEY, otrzymał w tym roku  Grand Prix 47. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. To zarazem nagroda prezesa Telewizji Polskiej za całokształt pracy artystycznej. Dobrze, że wrócił na scenę, bo obecnie śmiech to towar na wagę złota i jest nam bardzo potrzebny.
Zenon Laskowik, Jacek Fedorowicz, Kabareciarnia i zespół muzyczny "Promile" zapraszają na premierowy program kabaretowy pt. "Tego jeszcze nie było". Piętnastu wykonawców. Trzy godziny wspólnej zabawy.

PB

Piątek, 12 listopada, godz. 8 pm
Rippowam Middle School Auditorium
381 High Ridge Rd.
STAMFORD, CT
Bilety i informacje w polskich sklepach i agencjach, tel. 203-820-5460

Sobota, 13 listopada, godz. 7:30 pm
Hunter College Assembly Hall
69th Street, pomiędzy Park Ave & Lexington Ave.
MANHATTAN, NY
Bilety i informacje: 718-389-1684; 718-389-7790; 718-349-0468; 718-389-5858

Niedziela, 14 listopada, godz. 4 pm
Felician College Auditorium
262 S. Main Street
LODI, NJ
Bilety i informacje:
973-478-6611; 973-779-6855; 973-473-3845; 973-779-6613
[email protected]

20 i 21 listopada Laskowik i spółka wystąpią w Copernicus Center w Chicago. Więcej informacji na stronach interentowych: www.bilety.com i www.laskowik.pl.

Jeśli ktoś chce odreagować śmiechem nieśmieszną rzeczywistość – to serdecznie zapraszamy!

Autor: