Legendy Polonii pokonały zespół PZPN

81
Wspólne zdjęcie drużyn, organizatorów i gości FOTO: STANISŁAW PROMOWICZ

Miasto Garfield w stanie New Jersey przez dwa dni – 23 i 24 kwietnia 2022 roku – było stolicą polskiego i polonijnego futbolu. W niedzielę, 24 kwietnia, na stadionie Century Field w Garfield rozegrany został historyczny mecz piłkarski pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Związkiem Polonijnych Klubów Piłkarskich.

Mecz był jednym z najważniejszych wydarzeń zorganizowanych z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia i nieprzerwanej działalności Soccer Club Vistula.

W drużynie PZPN zagrali: minister sportu RP Kamil Bortniczuk, trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz, sekretarz generalny Łukasz Wachowski, wiceprezes do spraw szkolenia Maciej Mateńko, wiceprezes do spraw piłki amatorskiej Adam Kaźmierczak, koordynator skautingu zagranicznego Maciej Chorążyk, koordynator do spraw szkolenia młodzieży Bartłomiej Zalewski, trener reprezentacji Polski do lat 15 Rafał Lasocki, Wojciech Molenda, Adam Orlikowski i Marcin Harasimowicz – dyrektorzy Akademii Piłkarskiej Legia, Bartosz Groszek, Marcin Kulak, Michał Sroka, Jacek Zieliński i Elżbieta Czekańska z Garfield, były reprezentant Polski Sebastian Mila oraz dziennikarze kanału „Łączy nas Piłka” – Adam Delimat i Jakub Mieleszkiewicz, a także Artur Zagórski – dziennikarz TVP z Waszyngtonu.

Minister sportu Kamil Bortniczuk był bardzo aktywny, umiejętnie podawał piłkę kolegom FOTO: STANISŁAW PROMOWICZ

W drużynie Legend ZPKP zagrali byli i aktualni znakomici piłkarze oraz działacze polonijnych drużyn: Piotr Gołąbek – prezes Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich, Chris Karcz, Łukasz Hausner, Krzysztof Duda, Konrad Kruczek, Marcin Janeczko, Grzegorz Osiecki, Jack Kozdroń i Jerzy Jaworski, bramkarz – wszyscy z S.C. Vistula, Krzysztof Majkut i Patryk Majkut – Stal Mielec NY, Tomasz Wachowicz, Marek Myśliński, Kamil Kucharczyk – ZPA S.C. Perth Amboy, Paweł Otachel, Krzysztof Świech, Jessie Bys – AC Eagles Chicago, Jerzy Jankowicz i Darek Kaczorowski – Polonez S.C. NY.

Marcin Janeczko był zawodnikiem Widzewa Łódź na przełomie XX i XXI wieku. Gościnnie miał zagrać bokserski mistrz świata Tomasz Adamek, ale z powodu licznych obowiązków musiał z występu zrezygnować.

CZESŁAW MICHNIEWICZ: „CZUJEMY SIĘ TU Z WAMI FANTASTYCZNIE”

Kiedy zawodnicy byli już gotowi do sportowej walki, odbyło się uroczyste ich powitanie. Najpierw wszyscy zgromadzeni na stadionie zaśpiewali polski hymn. A potem zaproszeni goście podzieli się swymi emocjami, podziękowali też organizatorom.

Najpierw zawodnicy i kibice zaśpiewali polski hymn, a potem były krótkie, ale emocjonalne przemówienia specjalnych gości. Na zdjęciu (od lewej): prezes ZPKP Piotr Gołąbek, trener Czesław Michniewicz, minister Kamil Bortniczuk, Wojciech Ziębowicz, konsul generalny Adrian Kubicki, sędzia Jerzy Krupiarz, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021 Jadwiga Kopala i prezes PZPN Cezary Kulesza
FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

“Dziękuję wszystkim tym, którzy poświęcili wspaniałe niedzielne popołudnie, by obejrzeć ten fantastyczny mecz. Mam nadzieję, że w przyszłości odbędą się kolejne – powiedział Adrian Kubicki, konsul generalny RP w Nowym Jorku. – Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich utrzymuje piłkarskiego polonijnego ducha. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni i dumni. Szczególne podziękowania chciałem skierować na ręce ministra sportu Kamila Bortniczuka za to, iż nie dość, że przyjechał z daleka, to jeszcze bardzo się zaangażował w to wydarzenie i będzie na boisku reprezentował też… polski rząd. Bardzo inspiruje mnie to, co tutaj robicie, i może uda nam się kiedyś spotkać na boisku. Bardzo dziękuję tym, którzy przygotowali to wydarzenie, bo widać świetną robotę. Życzę wszystkim bardzo dobrych wrażeń!” – podkreślił konsul.

Potem głos zabrał minister sportu.

“Pragnę serdecznie podziękować organizatorom wspaniałych obchodów 70-lecia Wisły Garfield, w tym sobotniego rocznicowego bankietu. Dziękuję wszystkim osobom, które zorganizowały nam kilkudniowy wspaniały pobyt w USA. Dziękuję za zaproszenie na te wydarzenia i za to, że mogłem reprezentować polski rząd. Miałem okazję z bliska zobaczyć, jak wspaniale, codziennie, w swoim wolnym czasie, za własne pieniądze, pracujecie państwo na rzecz krzewienia polskości i budowania świetnego wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej na terenie Stanów Zjednoczonych. Jestem pełen uznania i serdecznie gratuluję!” – powiedział minister Kamil Bortniczuk.

Piotr Gołąbek wręczył ministrowi pamiątkowy medal 30-lecia ZPKP i biuletyn, w którym jest opisana historia klubu Wisła.

Prezes PZPN Cezary Kulesza stwierdził żartobliwie, że po sobotnim balu nie nadaje się do gry w piłkę. Serdecznie pogratulował organizatorom jubileuszu Wisły.

“Obu drużynom życzę wspaniałego meczu, dobrych wrażeń i dużo bramek” – podkreślił. Również otrzymał od Piotra Gołąbka medal 30-lecia ZPKP.

“My chcemy ten mecz wygrać. Dziękuję za serdecznie przyjęcie. Życzę kolejnych owocnych 70 lat. Zapewne już na ten kolejny jubileusz nie przyjedziemy, ale życzę wam, abyście wciąż krzewili polski sport i polską kulturę. Czujemy się tu z wami fantastycznie” – powiedział Czesław Michniewicz, trener narodowej piłkarskiej reprezentacji. Oczywiście też otrzymał medal 30-lecia ZPKP.

Na zdjęciu od lewej: trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021 Jadwiga Kopala i Wielki Marszałek
Parady 2022 Marcin Luc FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

Władze miasta Garfield reprezentowali: członek Rady Miasta Paweł Maślag i Daniel Gołąbek – dyrektor Departamentu Parków i Rekreacji. Paweł Maślag podziękował, że może uczestniczyć w takim wydarzeniu, no i oczywiście pogratulował organizatorom. Daniel Gołąbek podkreślił, że władze miasta wspierały i będą wspierać klub Wisła oraz osoby, które wykonują tak wspaniale ważną i trudną pracę.

Zanim wbiegli na boisko piłkarze obu drużyn stanęli do wspólnych zdjęć. Dołączyli do nich działacze ZPKP, organizatorzy, przedstawiciele władz miasta, konsul i inne osoby zaangażowane w to wydarzenie. Były to historyczne zdjęcia.

Kilkanaście minut później rozpoczął się mecz. Sędzią był Jerzy Krupiarz, mieszkający obecnie w Las Vegas w stanie Nevada. Spotkanie na żywo komentował Wojciech Ziębowicz, związany z Klubem Wisła od ponad 40 lat.

Konsul generalny Adrian Kubicki kopnął piłkę w stronę ministra sportu Kamila Bortniczuka i w ten sposób rozpoczął mecz. Pierwszy z  lewej – sędzia Jerzy Krupiarz, z prawej – Wojciech Ziębowicz, który relacjonował przebieg meczu
FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

Pierwszą bramkę, już na początku meczu, strzelił Sebastian Mila i drużyna z Polski objęła prowadzenie. Czesław Michniewicz, stając w bramce PZPN, zapowiadał, że nie pozwoli, aby mu strzelono gola… Niestety, trzy razy musiał wyciągać piłkę z siatki. Drużyna z Polski prowadziła do przerwy 5:3. W ostatnich minutach drugiej połowy gospodarze ruszyli ostro do ataku i ostatecznie zwyciężyli 6:5.

Drużyna PZPN w ataku FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

Mecz był pełen emocji, bo wiele się działo na boisku, ale prowadzony był absolutnie fair play. Oglądała go duża grupa kibiców. Po zakończeniu walki na boisku wiele osób robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z trenerem Michniewiczem i innymi zawodnikami, którzy grali w tym historycznym meczu. Fotografowali się również z prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.

Drużyna polonijna zdobywa bramkę FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

Więcej informacji o meczu i jubileuszowych wydarzeniach S.C. Vistula można znaleźć na stronie http://www.zpkp.org.

Wojtek Ziębowicz relacjonował przebieg meczu. O nagłośnienie zadbał Zbyszek Dera. Pierwszy z prawej Zbigniew Krawczyk – prezes Wisła Club Incorporation
FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

POLONIJNI ZAWODNICY MOGĄ ZAGRAĆ W REPREZENTACJI POLSKI

W roku 2022 najstarszy polonijny klub sportowy wschodniego wybrzeża USA S.C. Vistula Garfield obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Jest to okazja do spotkań i wspomnień oraz snucia dobrych planów na przyszłość.

W piątek, 22 kwietnia, prezes S.C. Vistula Dariusz Wesołowski podpisał umowę o ścisłej współpracy z prezesem Legii Warszawa Dariuszem Mioduskim. Umowa dotyczy współdziałania w zakresie zajęć rekreacyjnych przedszkoli piłkarskich, szkolenia techniki i szkoły bramkarzy oraz metodyki i szkolenia trenerów.

W sobotę i niedzielę, 23 i 24 kwietnia, po raz pierwszy w historii, odbyły się w USA treningi selekcyjne 14- i 15-letnich najzdolniejszych Amerykanów z polskimi paszportami, zorganizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej pod hasłem „Gramy dla Polski”. W zajęciach wzięło udział 26 wyselekcjonowanych chłopców: 13 z Chicago i okolic oraz 13 ze Wschodniego Wybrzeża. Selekcją w Chicago zajął się trener młodzieży Orła Chicago Tomasz Drażek, a na Wschodnim Wybrzeżu długoletni trener młodzieży Wisły Piotr Sala.

W sobotę, na stadionie 20 Century Field w Garfield, odbyły się dwa treningi: pierwszy o godz. 10:30 rano, a drugi o 3:30 po południu. O godzinie 1:30 pierwsza drużyna seniorów Wisły, która zdobyła Puchar Stanu New Jersey, zagrała pierwszy mecz na szczeblu międzystanowym z drużyną ze stanu Massachusetts. W niedzielę o godzinie 10:30 kandydaci na przyszłych reprezentantów Polski zagrali mecz kontrolny pomiędzy sobą.

Jak już pisaliśmy w poprzednim numerze, w sobotę, 23 kwietnia, w restauracji Royal Manor w Garfield odbył się jubileuszowy bankiet z okazji 70-lecia S.C. Vistula Garfield. W tej wspaniałej uroczystości wzięli udział byli i obecni piłkarze oraz działacze Wisły, a także liczne grono gości honorowych z Polski. Bankiet poprowadził znakomity piosenkarz i prezenter telewizyjny Rafał Brzozowski, który zaśpiewał swoje najlepsze przeboje.

Informujemy, że 32. Turniej Piłkarski o Memoriał Kazimierza Deyny, organizowany przez ZPKP, odbędzie się 28 sierpnia 2022 roku na boiskach w Garfield, NJ.