Lekcja dziennikarstwa

30

Kalendarz zajęć w Polskiej Szkole Dokształcającej imienia Henryka Sienkiewicza na Brooklynie każdego roku wzbogacany jest o różnego rodzaju akcje i projekty, głównie mające na celu uatrakcyjnianie zajęć, ale również umożliwiające uczniom kontakt z "żywym" językiem polskim, jak również wzbogacanie ich słownictwa.


Świetną okazją do wprowadzenia tego celu w życie była wizyta w szkole dziennikarzy polonijnego Radia Rampa z Nowego Jorku. W sobotę, 18 października, dziennikarze zorganizowali na terenie szkoły studio radiowe, do którego zaprosili uczniów, rodziców, nauczycieli i członków działającego przy szkole Towarzystwa Oświatowego. Szczegółowo przemyślane i przygotowane przez Radio Rampa spotkanie przykuło uwagę uczniów i wzbudziło ich wielkie zainteresowanie.
Na początku dziennikarze przedstawili się i opowiedzieli o swojej pracy w radiu. Następnie zaprosili uczniów na wirtualną wycieczkę po studiu radiowym. W czasie krótkiej prezentacji multimedialnej dziennikarki Monika i Ania pokazały jak wygląda studio, na czym polega praca dziennikarza radiowego i jaki sprzęt jest niezbędny do takiej pracy. Szczególną uwagę zwrócono na wyjaśnienie trudniejszych słów, takich jak: dyktafon, audycja, wywiad, transmisja. Uczniowie wysłuchali wywiadu radiowego z polskimi tenisistami, którzy brali udział w tegorocznym turnieju tenisowym US Open w Nowym Jorku oraz mieli okazję zobaczyć zdjęcia tenisistów ze spotkania w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Podczas prezentacji uczniowie mogli również obejrzeć i wysłuchać wywiadu Radia Rampa z polską piosenkarką Edytą Górniak, która w październiku odwiedziła Nowy Jork.
Kolejnym etapem niecodziennej lekcji była konferencja prasowa. Uczniowie wcielili się w role dziennikarzy i mieli niecodzienną okazję zadawania pytań VIP-om, czyli: pani dyrektor Annie Kubickiej, nauczycielce Beacie Biały, bibliotekarce Elżbiecie Bujnowskiej oraz wiceprezes Towarzystwa Oświatowego Iwonie Drzał. Konferencja trwała 10 minut. Uczniowie zadali wiele ciekawych i nurtujących ich pytań.

Następnie wszyscy obecni na tym spotkaniu mogli założyć słuchawki i powiedzieć kilka słów do mikrofonu, a tym samym poczuć się jak prawdziwi dziennikarze radiowi i dowiedzieć się, jak taka praca wygląda na „żywo”. Ta część spotkania wzbudziła największe emocje i zainteresowanie uczniów.
Na koniec uczniowie, rodzice i nauczyciele zostali zaproszeni przez Radio Rampa do nagrania prawdziwych wywiadów do przygotowywanej przez dziennikarzy audycji, której następnie można było słuchać przez cały tydzień w programie Radio Nocka w Radiu Rampa.
Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przyjaźni i przyjaciół oraz wyjaśniali znaczenie takich słów, jak: asertywność, lojalność, troskliwość, braterstwo, przywiązanie. Nauczyciele odpowiadali na pytania o to, jak skutecznie uczyć języka polskiego, jak uatrakcyjniać zajęcia, aby zainteresować nimi uczniów oraz jak radzić sobie w przypadku, gdy uczniowie nie chcą rozmawiać po polsku. Rodzice natomiast opowiadali o tym, jak przygotować dzieci do udziału w zajęciach w polskiej szkole.
Wybrani uczniowie i rodzice przeczytali także fragment powieści patrona szkoły, Henryka Sienkiewicza, pod tytułem „W pustyni i w puszczy”. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali od Radia Rampa zadanie domowe: rozwiązać krzyżówki tematycznie związane z pracą w radiu.
Sobotnia lekcja dziennikarstwa w polskiej szkole im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie była znakomitą okazją dla uczniów do zapoznania się z pracą dziennikarzy radiowych. Dodatkowo uczniowie wzbogacili swoje słownictwo, a niektórzy – dzięki nagrywanym wywiadom – mieli okazję opanować tremę i stres związany z publicznym wystąpieniem, co zaowocuje na pewno przy okazji szkolnych uroczystości.

Autor: BEATA BIAŁY