Letnie koncerty dla seniorów

92

Recitalem Kasi Sperczyńskiej rozpoczęła się seria koncertów mających łączyć pokolenia. Letnie spotkania z muzyką organizuje Northside Senior Center na Williamsburgu. Wstęp na imprezy jest bezpłatny zarówno dla członków klubu, jak i osób do niego nienależących.

We wtorek, 3 lipca, w audytorium Northside Senior Center z programem musicalowo-operowym wystąpiła Kasia Sperczyńska, która kilka dni wcześniej ukończyła edukację w New York Film Academy. Jej występ zainaugurował letnie koncerty, organizowane z myślą o uatrakcyjnieniu czasu seniorom oraz promocji młodych artystów. Kilka dni później, w tym samym miejscu, swoje umiejętności zaprezentowała 16-letnia skrzypaczka Jasmine Barshok. Kolejne występy odbędą się w najbliższym czasie.

MUZYKA ŁĄCZY POKOLENIA
„Chciałam swoim śpiewem przynieść radość innym. Starałam się tak dobrać utwory, żeby przekazać seniorom dobrą energię, by wychodząc z klubu byli podbudowani i szczęśliwsi” – stwierdziła Kasia Sperczyńska po występie w Northside Senior Center. I faktycznie seniorzy byli zachwyceni jest śpiewem oraz talentem i wypowiadali się o niej w samych superlatywach. Wokalistce podczas występu towarzyszył świetny pianista Jacek Zganiacz, który akompaniował jej na fortepianie.

Młoda polska artystka zaprezentowała następujące musicalowe utwory: „I Could Have Danced All Night” z „My Fair Lady”, „Somewhere Over the Rainbow” z „The Wizard of Oz”, „Moon River z „Breakfast at Tiffany’s”, „Journey to the Past” z „Anastasii” i jej ulubiony motyw „Vanilla Ice Cream” z „She Loves Me”. Poza tym zaśpiewała dwie pieśni skomponowane przez Fryderyka Chopina „Śliczny chłopiec” ze słowami Bohdana Zaleskiego oraz „Życzenie” ze słowami Stefana Witwickiego, czym całkowicie podbiła sobie serca zwłaszcza polskich seniorów.

Równie gorąco został przyjęty występ Jasmine Barshok. Ta 16-letnia skrzypaczka rosyjskiego pochodzenia zaprezentowała z kolei kilka klasycznych kompozycji. Jej recital skrzypcowy odbył się w piątek, 6 lipca.

„W planach mamy występy kolejnych wykonawców, w tym również naszych lokalnych artystów. Zachęcamy także wykonawców, którzy chcieliby zaprezentować swoje umiejętności podczas naszych letnich koncertów, do kontaktu z nami” – stwierdziła Marta Kustek, dyrektor programowa Northside Senior Center. Celem akcji jest łączenie generacji, zwłaszcza tej młodej z najstarszą, czyli z seniorami.

„Te koncerty mają być takim pomostem pomiędzy różnymi pokoleniami i grupami wiekowymi. Muzyka jest właśnie bardzo dobrym łącznikiem” – podkreśliła szefowa williamsburskiego klubu seniora. Drugim aspektem jest pokazywanie i łączenie różnych kultur oraz zachęcanie seniorów do poznawania muzyki.

„Kluby seniora kojarzą się głównie z klasycznymi aktywnościami dla tego wieku, czyli grą w bingo, rozwiązywaniem krzyżówek i jakimiś spotkaniami. Natomiast my chcemy wyjść nieco dalej, pokazać, że jest to także miejsce na ciekawe wydarzenia kulturalne, muzyczne czy też filmowe, i takie spotkania też zamierzamy organizować w przyszłości” – zdradziła Marta Kustek.

SPEŁNIONE MARZENIE KASI
Artystka, która zainaugurowała serię letnich koncertów w Northside Senior Center jest świeżo upieczoną absolwentką Nowojorskiej Akademii Filmowej. Dyplom ukończenia New York Film Academy odebrała 29 czerwca. Tym samym spełniło się marzenie jej życia.

„Do tej pory nie mogę w to uwierzyć i całkowicie to do mnie nie dociera. Te dwa lata nauki bardzo szybko przeleciały, ponieważ mieliśmy bardzo intensywne zajęcia. Szczerze mówiąc nawet nie zdążyłam jeszcze dobrze zobaczyć Manhattanu, ponieważ od rana do wieczora byłam na uczelni lub się gdzieś udzielałam” – stwierdziła Kasia Sperczyńska. – Moje marzenie się spełniło, właściwie zrobiłam pierwszy, ale zarazem bardzo ważny krok, by być bliżej Broadwayu. Już myślę, co robić i jak dalej działać, by pokazać, że zasługuję na to, żeby tutaj zostać i stawiać kolejne zawodowe kroki” – zdradziła podczas rozmowy z „Nowym Dziennikiem”.

Do tej pory Kasia zagrała w kilku spektaklach teatralnych, m.in. w „Nine” oraz „Merrily We Roll Along”, w którym wcieliła się w główną postać, oraz kilku filmach i materiałach promujących zarówno młodych aktorów, jak i reżyserów. Ostatnią produkcją, w której wzięła udział, był film tzw. średniej długości (do 20 minut), który będzie pokazywany w najbliższym czasie na różnych festiwalach.

„Porusza on bardzo ciekawą i aktualną tematykę ujętą w żartobliwy i humorystyczny sposób oraz zawiera bardzo ważne przesłanie. Na razie nie mogę zdradzać więcej szczegółów, nawet tytułu filmu, ze względu na to, że będzie on brał udział w różnych festiwalach” – stwierdziła młoda aktorka.

Kasia Sperczyńska, mimo ukończenia studiów, na pewno zostanie w Nowym Jorku do końca listopada, ponieważ do tego czasu ma do odbycia staż i będzie się udzielała w różnych miejscach, brała udział w przesłuchaniach, castingach i projektach.

„Będę chciała pokazać jak najlepiej, że jestem potrzebna i mogę dużo zdziałać dla polskiej i amerykańskiej społeczności” – podkreśliła z dumą.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA