Letnie spotkanie przy pomniku Jagiełły

285
Uczestnicy spotkania (od lewej): Uta Szczerba, Krystyna Chmielewska, Zofia Twarowska, Eugeniusz Bobrowski, Grażyna Drabik, Krzysztof i Dorota ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Epidemia COVID-19, którą ogłoszono na początku marca, uniemożliwiła realizację wielu spotkań polonijnych. Nie odbyło się Śniadanie Wielkanocne, tradycyjnie organizowane przy pomniku Króla Jagiełły w Central Parku na Manhattanie. W ubiegłym roku Polonia spotkała się na jubileuszowym, 20. Śniadaniu.

Grupa entuzjastów tego polonijnego wydarzenia i miłośnicy pomnika – dzięki pomysłowi Eugeniusza Bobrowskiego i spontanicznej akcji Uty Szczerby, która powiadomiła znajomych – spotkała się w niedzielę, 25 lipca, przy pomniku Króla Jagiełły, aby kontynuować tradycję tych spotkań.
Uczestnicy spotkania obowiązkowo przybyli w kapeluszach. Było to nawiązanie do Parady Kapeluszy, która odbywa się w Wielkanoc na Piątej Alei na Manhattanie. A w czasie wielkanocnego spotkania wybierana jest polonijna miss najpiękniejszego kapelusza. Na murku okalającym pomnik zorganizowany został poczęstunek. Nad całością wydarzenia czuwała Uta Szczerba, która w roku 2000 zainicjowała polonijne spotkania w Central Parku na Manhattanie w niedzielę wielkanocną wraz z Januszem Szlechtą z „Nowego Dziennika”.

Uta Szczerba, organizatorka spotkań wielkanocnych przy pomniku króla, i Krystyna Chmielewska, uczestniczka 18 Śniadań Wielkanocnych FOTO: SYLWIA BANDASIEWICZ


Na spotkanie przybył ksiądz Andrzej Bielak, który pobłogosławił uczestników spotkania. Można powiedzieć, że ksiądz Andrzej jest kapelanem spotkań przy pomniku, gdyż od kilku lat bierze w nich udział, udzielając organizatorom i uczestnikom duchowego wsparcia. Aktywnie w spotkaniach przy pomniku uczestniczy fotografka Zosia Żeleska-Bobrowski, która profesjonalnie na zdjęciach upamiętnia to polonijne wydarzenie. Tak było i tym razem; wprawnym okiem fotografa utrwaliła nasze spotkanie. Trzeba wspomnieć jeszcze o jednej osobie – jest nią Krysia Chmielewska, która uczestniczyła w 18. Śniadaniach i tym razem też przyszła na letnie spotkanie w Central Parku.

Od lewej: ksiądz Andrzej Bielak, Krystyna Chmielewska i Uta Szczerba


Był również akcent patriotyczny, ponieważ 15 lipca minęła 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Pomnik swoją symboliką nawiązuje do tego wydarzenia. Uczciliśmy tę rocznicę pieśnią patriotyczną i modlitwą za ojczyznę.

Na letnie spotkanie pod pomnikiem Jagiełły wszyscy przybyli obowiązkowo w kapeluszach (od lewej): Sylwia, Grażyna, Krysia, Uta, Zosia, Krzysztof, Dorota, Eugeniusz i Zosia


Spotkanie na pewno było chęcią wspólnego spędzenia czasu po długim okresie kwarantanny. Spontanicznie zorganizowane ku uciesze tych, którzy na nie przybyli. Wspomnienia przeplatały się z tematami bieżącymi. Ksiądz Andrzej pokropił pomnik Jagiełły święconą wodą, aby… nie uległ zniszczeniu przez wandali. Celebrowaliśmy także imieniny Krzysztofa i Grażyny, które formalnie obchodzili poprzedniego dnia.
W spotkaniu uczestniczyli: ksiądz Andrzej Bielak, Grażyna Drabik, Zosia Żeleska-Bobrowski, Eugeniusz Bobrowski, Krystyna Jachniewicz, Krystyna Chmielewska, Dorota, Krzysztof, Sylwia Bandasiewicz, Uta Szczerba i autorka tego artykułu.