Macierewicz i Naimski na Brooklynie

204
Antoni Chrościelewski (z lewej) wita Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego; z prawej – Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego ZDJĘCIA: Z ARCHIWUM T. ANTONIAKA

Antoni Macierewicz i Piotr Naimski spotkali się z Polonią w Domu Narodowym na Brooklynie. Tematem spotkania były "Stosunki polsko-amerykańskie 2015-2019".

Wśród niemal 200 osób przybyłych do Domu Narodowego znaleźli się m.in. działacze Solidarności żyjący na emigracji w Stanach Zjednoczonych, swoją obecnością spotkanie zaszczycił Antoni Chrościelewski – uczestnik bitwy o Monte Cassino w czasie II wojny światowej.

Gości powitał Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, który też prowadził spotkanie. Przypomniał list do prezydenta USA Jimmy’ego Cartera z 1979 r. – sygnowany przez obu przybyłych ministrów oraz śp. mecenasa i premiera Jana Olszewskiego – który zawierał między innymi propozycję ścisłej współpracy gospodarczej i militarnej, w ramach paktu „Trójmorze”, Polski i USA, z Polską jak głównym rozgrywającym. Mówca podkreślił, że coś, co 40 lat temu wydawało się niemożliwe, właśnie teraz, po objęciu rządów przez Zjednoczoną Prawicę, jest realizowane.

Następnie głos zabrał minister Piotr Naimski. Jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej poinformował zebranych, że rząd Prawa i Sprawiedliwości powierzył mu cztery lata temu koordynowanie działań prowadzących do pozyskania nowych, bezpiecznych źródeł energii, w celu uwolnienia Polski od monopolistycznego dyktatu rosyjskiego w dostawach gazu. Zwrócił uwagę na trudności, z jakimi boryka się ta bardzo ważna misja. Suwerenność energetyczna Polski nie jest w interesie Niemiec i Rosji, z tego względu jest tak bardzo krytykowana. Realizacja „niepodległości” energetycznej stała się faktem dzięki otwarciu terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, który już teraz przyjmuje liczne transporty skroplonego gazu, w coraz większym stopniu ze Stanów Zjednoczonych. Rozpoczęto następną inwestycję – budowę gazociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę z Norwegią trasą po dnie Bałtyku. Ukończenie inwestycji umożliwi w 2022 r. ostateczne uwolnienie Polski od rosyjskiego monopolu. Polska wówczas stanie się krajem tranzytowym, transportującym gaz do innych państw, które nie posiadają swoich zasobów tego surowca, oraz utworzy nowy szlak gazowy północ-południe Europy.

Minister Antoni Macierewicz odniósł się do długoletniej współpracy z Piotrem Naimskim. To oni wspólnie z premierem śp. Janem Olszewskim organizowali Komitet Obrony Robotników, a obecnie współpracują przy budowie strategii militarnej i energetycznej Polski. Macierewicz zaapelował do zebranej Polonii o oddanie głosów w najbliższych wyborach parlamentarnych na człowieka, który zapewni kontynuację strategicznych projektów energetycznych w najbliższych czterech latach, a jest świetnym fachowcem i pasjonatem.

Na spotkanie z przedstawicielami partii Prawa i Sprawiedliwości przybyło ok. 200 osób

Na spotkaniu obecny był również działacz polonijny z Los Angeles Edmund Lewandowski, który kandydował do Sejmu z list PiS. Zrezygnował on z kandydowania na rzecz Piotra Naimskiego.

Pod koniec spotkania znalazł się czas na pytania od słuchaczy. Polonię interesowała m.in. sprawa podwójnego opodatkowania emerytur, ale najwięcej pytań dotyczyło problemu ustawy S.447. Odniósł się do nich Antoni Macierewicz mówiąc: „Absolutne nie dla roszczeń wobec mienia bezspadkowego w Polsce. Dopóki rządzi Zjednoczona Prawica, nie ma nawet o tym mowy”. Tłumaczył, że nawet wprowadzenie przez polski Sejm specjalnej ustawy, odnoszącej się do problemu mienia bezspadkowego, nie ma w tym momencie sensu, gdyż mogłoby spowodować lawinę wniosków ze strony polskiej opozycji do Komisji Europejskiej, co w konsekwencji przełożyłoby się na stratę czasu, który powinno spożytkować się na naprawę innych sektorów gospodarki krajowej, a nie na czasochłonne wyjaśnienie przed organami Unii Europejskiej.

Na pytanie o szansę na koalicję obozu rządzącego z Konfederacją odpowiedział minister Piotr Naimski. Stwierdził, że nie ma on nic przeciwko różnicy poglądów, bo dopuszcza to zdrowa zasada demokracji, ale „różniące nas zdania nie powinny szkalować ani obrażać, a z Konfederacją często tak niestety jest”. Dodał, że jeśli zostanie wybrany na posła następnej kadencji, to będzie domagał się ustanowienia odrębnego, jednomandatowego okręgu wyborczego dla Polonii, zwiększenia liczby punktów wyborczych poza krajem oraz przyjęcia korzystnych rozwiązań dla polskich emerytów mieszkających za granicą.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie oraz organizacje wchodzące w skład Komitetu, między innymi Klubów Gazety Polskiej, Reduty Dobrego Imienia – USA, Rodzin Radia Maryja oraz Dom Narodowy na Greenpoincie.