Mały jubileusz galerii The Garden of Art na Greenpoincie

15

Wystawa malarstwa Stefanii Cieszyńskiej uczciła pierwszy rok galerii działającej w Pete McGuinness Senior Center na Greenpoincie. Jej prace można oglądać do końca sierpnia. Galeria The Garden of Art powstała nieco spontanicznie, a jej pomysłodawczynią oraz koordynatorką działalności jest Agata Skowrońska, która z zamiłowania jest fotografem, a na co dzień menedżerem biura Pete McGuinness Senior Center na Greenpoincie.

DZIAŁALNOŚĆ GALERII
Galeria The Garden of Art działa od lipca 2017 roku, a inspiracją do jej powstania były zdjęcia zrobione seniorom podczas wycieczki do ogrodu botanicznego.

„Ich portrety wyszły bardzo pięknie, więc pojawił się pomysł, żeby je gdzieś pokazać” – wyjaśnia ich autorka, Agata Skowrońska. Poza tym po tej wycieczce okazało się, że wielu seniorów jest zainteresowanych robieniem zdjęć.

„Dlatego też założyłam Klub Fotograficzny, żeby ich trochę podszkolić, oraz pomyślałam, że możemy stworzyć swoją galerię, by pokazywać efekty ich pracy. Porozmawiałam o tym ze Zbigniewem Semczykiem, dyrektorem naszego ośrodka, który stwierdził, że jest to bardzo dobry pomysł, i w ten sposób powstał The Garden of Art” – wspomina pomysłodawczyni i opiekunka galerii. Z biegiem czasu zaczęły się nią interesować także osoby zajmujące się innymi rodzajami sztuki, w związku z czym jej działalność rozszerzyła się na malarstwo i rękodzieło.

„Pierwsza wystawa była mojego autorstwa i nosiła tytuł 'Our Beautiful Life', a zawierała wspomniane zdjęcia seniorów, które zrobiłam im w ogrodzie botanicznym. Później swoje prace pokazywały różne osoby i do tej pory mieliśmy 10 różnych ekspozycji” – opowiada Agata Skowrońska. Na wystawach w The Garden of Art swoje prace mogą eksponować wszyscy, którzy tworzą i mają coś ciekawego do pokazania i niekoniecznie muszą być seniorami. Ich propozycje są jednak wcześniej omawiane i dyskutowane przez opiekunkę galerii oraz dyrektora Pete McGuinness Senior Center z jego członkami.

„Zauważyłam, że jest to miejsce, w którym widać, że osoby zaangażowane w przygotowanie swojej wystawy mają z tym niesamowitą frajdę i dążą do osiągnięcia jak najlepszego efektu” – podkreśla Agata Skowrońska. Jej zdaniem samo zorganizowanie ekspozycji to proces, który trwa jakiś czas i przez to daje tym ludziom świadomość pewnej potrzeby działania i dzielenia się z innymi swoimi zainteresowaniami, pasją i twórczością.

Do tej pory w galerii The Garden of Art zorganizowanych zostało dziesięć wystaw. Jeżeli chodzi o fotografię, to swoje zdjęcia prezentowali: Agata Skowrońska, członkowie Klub Fotograficznego „Makro”, działającego przy Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie (Diana Skowrońska, Emilia Cioczek, Bianca Gosk, Joanna Niebrzydowska, Zosia Niebrzydowska, Natalia Chrapusta, Julia Kobeszko, Natalia Dudek, Estera Plis, Peter Slawik i Oskar Skowroński), Małgorzata Tambor, Bogdan Sawicki oraz seniorzy z Klubu Fotograficznego (Al Baumgardt, Carlos Collazo, Rose Giordano, Bogdan Sawicki, Małgorzata Tambor, Maryann Ubaldo i Diana Visco).

Z kolei twórczość malarską eksponowali: Ada Kafta i Hady Schweiker, Eleonora Curran, Magdalena Zawadzka oraz dwukrotnie Stefania Cieszyńska. Jej najnowszą wystawę można oglądać do końca sierpnia.

W planach galerii The Garden of Art jest już kolejna ekspozycja zdjęć zrobionych przez członków Klubu Fotograficznego działającego w Pete McGuinness Senior Center.

STEFANIA CIESZYŃSKA
Wystawa znanej polonijnej malarki i poetki Stefanii Cieszyńskiej uświetniła rocznicę działalności galerii The Garden of Art. Jest to już druga odsłona jej malarstwa w tym miejscu.

„Za pierwszym razem pokazywałam moje obrazy malowane farbami olejnymi, a teraz są to prace wykonane farbami wodnymi, kredkami i ołówkiem” – wyjaśnia artystka, która ma już na swoim koncie ponad 50 wystaw indywidualnych i grupowych. Podczas najnowszej ekspozycji dominują jej prace mniejszego formatu, przedstawiające m.in.: kwiaty, martwą naturę, zwierzęta oraz portrety. Jest też wystawionych kilka obrazów olejnych dużego formatu, m.in. z podobizną św. Jana Pawła II, zimowym pejzażem i martwą naturą.

Stefania Cieszyńska jest malarką samoukiem. Specjalizuje się w pejzażach i scenach rodzajowych na płótnie, jednak nie są jej obce także inne techniki oraz tematyka. Lubi rysować ludzi i zwierzęta. Jak podkreśla artystka, jej sztuka wypływa z wiary, a swoją twórczością pragnie uwielbiać Boga i pokazywać piękno otaczającego nas świata. Dlatego też zanim rozpoczyna proces tworzenia modli się o inspirację i natchnienie.

„Poprzez Matkę Bożą proszę Pana Boga o talent żebym mogła na obrazie odpowiednio uzyskać i oddać podobiznę, kolory i głębię” – wyjaśnia Stefania Cieszyńska dodając, że dlatego też jej prace przepełnione są wiarą oraz tryska z nich radość i ciepło.

„Ludzie często mi mówią, że moje obrazy dają im natchnienie, wprowadzają w nich wewnętrzny spokój, przenoszą wspomnieniami do rodzinnych miejscowości, przemawiają do nich, a nawet powodują, że się nawracają” – mówi z dumą artystka. Dodaje, że wiele z tych opinii ma zapisanych w specjalnym pamiętniku, a poza tym są one dla niej największą nagrodą, sukcesem i potwierdzeniem, że to co robi ma sens. Malarstwem zajmuje się od 1981 roku i do tej pory stworzyła ponad 300 obrazów. Wiele z nich sprzedała i obecnie znajdują się w różnych miejscach na świecie, m.in. w Polsce, w Rzymie, w Wiedniu oraz w wielu amerykańskich stanach. Otrzymała także dużo nagród, dyplomów, wyróżnień i podziękowań od różnych osób, galerii i instytucji.

„Mam nagrody z Adam Styka Memorial Art Competition w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie kilka razy wystawiałam, i zdobyłam drugie, trzecie i czwarte miejsce, a także nagrodę od sponsorów” – wylicza malarka. Jednak do szczególnych wyróżnień zalicza podziękowania od papieża Jana Pawła II i amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha za obrazy, które im wysłała.

Stefania Cieszyńska jest również dumna ze specjalnej nagrody, którą otrzymała za swoją poezję. W 2007 roku jej wiersz „Krok po kroku” – w wersji angielskiej – został wydrukowany w publikacji „The Best Poems and Poets of 2007”, wydanej przez International Society of Poetry. Z tej okazji wręczono jej specjalny medal, kryształową statuetkę z napisem honorującym jej sukces oraz książkę, w której znalazły się utwory poetów niemal z całego świata włącznie z jej wierszem.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA