„Mam piękną postawę”

0
0

W Polskiej Szkole Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta w Copiague zainicjowała pani akcję „Mam piękną postawę”.

Tak, chodzi o wyłapanie wad pomijanych szerokim łukiem przez pediatrów i niedostrzeganych przez rodziców, tzw. wad postawy. Zależy mi na zwiększeniu świadomości rodziców i na zdrowiu naszych polskich dzieci, mam trójkę własnych dzieci i tym łatwiej mogę nakreślić te problemy. Bardzo ważne jest ukazanie wad we wczesnym okresie i uchronienia dzieci i ich rodziców od przykrych dolegliwości nieleczonych zmian w układzie kostno-mięśniowym.

Na czym polega akcja, którą już pani rozpoczęła?

Rozesłałam ulotki o darmowych badaniach wad postawy, które będę sama przeprowadzała w szkole podczas zajęć z dziećmi, których rodzice wyrażą  na to zgodę.

Czym są wady postawy?

Do wad postawy zaliczamy między innymi: skoliozy, płaskostopia, szpotawe kolana, pomniejszone lub powiększone krzywizny kręgosłupa. Wady te to zniekształcenia układu kostno-mięśniowego, które początkowo nie dają żadnych objawów, jednak gdy nie są leczone i pozostawione bez uwagi, w przyszłości skutkują poważnymi dolegliwościami bólowymi, zmianami artretycznymi, zapaleniami ścięgien, więzadeł, mięśniobólami, a nawet uszkodzeniami narządów wewnętrznych.

Temat jest bardzo obszerny, więc może dzisiaj skupimy się na skoliozie.

Urszula Brożek, magister rehabilitacji ruchowej, 16 lat klinicznego doświadczenia zarówno w pracy z dorosłymi, jak i z dziećmi. Jej europejska edukacja i amerykańskie doświadczenie pomogły wielu pacjentom z zaburzeniami narządu ruchu.
Nie zwlekaj zadbaj o swoje zdrowie i umów się na wizytę.
Urszula Brożek
Allied Physical Therapy PLLC
1148 Hicksville Rd, Massapequa
(516) 731-4700 (ang.)
(718) 614-5149 (pl.)

Skolioza (potocznie nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa) jest chorobą, której towarzyszą zmiany w całym narządzie ruchu, a nie tylko w kręgosłupie. Skolioza w przypadkach bardzo zaawansowanych staje się chorobą ogólnoustrojową, której towarzyszą zmiany w układzie oddechowym i krążenia. Nieleczona skolioza postępuje, doprowadzając do ucisku na korzenie nerwowe i narządy wewnętrzne, powoduje zaburzenie balansu mięśniowego przykurczenie mięśni po jednej stronie kręgosłupa a rozciągniecie i osłabienie mięśni po stronie przeciwnej. Aby zrozumieć skoliozę, trzeba zrozumieć, jak zbudowany jest ludzki kręgosłup. Nasz kręgosłup składa się z kręgów kostnych, poukładanych jeden na drugim. Centralnym elementem kręgosłupa jest rdzeń kręgowy (tkanka nerwowa) ochraniany kością, ze rdzenia kręgowego wychodzą korzenie nerwowe, a ich przedłużenia (nerwy) unerwiają nasz tułów, kończyny górne i dolne.

Skomplikowana budowa kręgosłupa umożliwia wykonywanie ruchów we wszystkich kierunkach, co umożliwia nam sprawne funkcjonowanie podczas codziennych czynności. Ruch całego kręgosłupa jest wynikiem ruchów pomiędzy poszczególnymi kręgami. Zaburzenie prawidłowego ułożenia kręgów wpływa na jego ruchomość i funkcjonowanie. Co z kolei pociąga za sobą ograniczenia w ruchu, ból, stany zapalne osłabienie mięśni.

Należy wiedzieć, że kręgosłup ludzki nie jest słupem prostym, lecz charakteryzuje się sprężystymi wygięciami, które amortyzują wstrząsy, umożliwiające codzienne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny skoliozy?

Pomimo postępu medycyny przyczyna skoliozy u większości pacjentów pozostaje nieznana; w takich przypadkach nazywamy taką skoliozę idiopatyczną.

Jakie skutki niesie za sobą skolioza?

Skoliozy doprowadzają do zniekształcenia układu kostnego, mięśniowego i więzadłowego, pociągają za sobą poważne konsekwencje, jak np. zniekształcenie klatki piersiowej, które może prowadzić do ucisku na narządy wewnętrzne – głównie na płuca i serce, a w konsekwencji do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania, a w końcowym efekcie na obniżenie sprawności fizycznej. Pacjenci ze skoliozami często skarżą się na uczucie duszności i zmęczenia. Bardzo istotna jest szeroka znajomość zagadnienia i świadomość konieczności korzystania ze specjalistycznej pomocy w przypadku skoliozy. Dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku rozwojowym, gdzie możliwość korekty skrzywienia poprzez rehabilitację jest bardzo duża.

Jakie są najczęściej występujące rodzaje skoliozy?

Istnieje wiele podziałów skolioz, jednakże istotnym podziałem, ze względu na skuteczność rehabilitacji jest podział na wiek pacjenta i stopień skrzywienia kręgosłupa.

Podział ten jest następujący: 1. Niemowlęce skoliozy idiopatyczne ujawniają się do 36. miesięcy życia. Wykazują one szybki postęp i są najgorzej rokującym typem skrzywienia. 2.Dziecięce skoliozy idiopatyczne ujawniają się pomiędzy 3-10 rokiem życia i ulegają znaczny pogorszeniom szczególnie w okresie skoków wzrostowych, dlatego bardzo ważne jest ich leczenie i zapobieganie. 3.Młodzieńcze skoliozy idiopatyczne występują po 10 roku życia i również dobrze rokują leczenie.

Jak ważne jest wczesne wykrycie skoliozy?

Bardzo ważnym czynnikiem jest rozpoznanie problemu przed zakończeniem wzrostu dziecka, gdyż wtedy możliwości korekty są dużo większe i skuteczność rehabilitacji tym samym wzrasta. Największą możliwość korekty skrzywień bocznych mamy w skokach wzrostowych czyli między 7-8 rokiem życia oraz między 12-13 rokiem życia. Zakończenie wzrostu u większości dziewcząt następuje po 15 roku życia, natomiast u chłopców w 17 roku życia. Jest to bardzo ważne ze względu na to, iż u osób z dojrzałym kostnie kręgosłupem ze względu na jego utratę plastyczności jego korekcja nieoperacyjna jest bardzo trudna. Należy tu nadmienić, że przypadki skoliozy są około osiem razy częstsze u dziewcząt niż u chłopców. Stwierdza się też wysokie ryzyko występowania rodzinnego. Wczesne rozpoznanie i poprawne leczenie skoliozy, może uchronić pacjenta przed leczeniem operacyjnym, lub noszeniem niewygodnego, nieestetycznego gorsetu ortopedycznego. Warto również wiedzieć, że leczenie chirurgiczne polega na przykręceniu śrubami do kości metalowych prętów co utrzymuje kręgosłup w pozycji prostej, ale niestety powoduje utratę jego ruchomości do końca życia, jak również wiąże się z długotrwałą i bolesną rehabilitacją pooperacyjną. Ten zabieg chirurgiczny zamienia plastyczny, funkcjonalny kręgosłup w sztywny “kij bambusowy”. Większość nieleczonych skolioz, niestety, kończy się tym zabiegiem.

Na czym polega proces rehabilitacji?

Zaplanowanie poprawnego leczenia możliwe jest jedynie po przeanalizowaniu zdjęcia rentgenowskiego, i ustaleniu indywidualnego programu rehabilitacyjnego pod okiem doświadczonego rehabilitanta. Poprawność ćwiczeń i ich systematyka są kluczem do sukcesywnego leczenia. Dlatego tak istotne jest, aby leczenie zaplanował rehabilitant doświadczony w leczeniu skolioz. W naszej klinice mamy do czynienia z wieloma przypadkami skolioz u pacjentów w różnym przedziale wiekowym. Odnosimy spore sukcesy w ich korygowaniu. Jeżeli dokuczają ci bóle kręgosłupa, kończyn, migreny, miałeś wypadek samochodowy lub w pracy, zwróć się do nas po fachową pomoc.

Autor: ROZMAWIAŁA: ELŻBIETA POPŁAWSKA