Maspeth ma już marszałka Parady Pułaskiego 2019

0
17

W sobotę, 26 stycznia, podczas balu w audytorium parafii św. Krzyża na Maspeth, po raz pierwszy oficjalnie został zaprezentowany nowy marszałek tej dzielnicy, wybrano także tegoroczną Miss Polonii oraz Junior Miss Polonii. Impreza, która trwała do późnych godzin nocnych, złożona była z dwóch części: oficjalnej, związanej z Paradą Pułaskiego, oraz tanecznej, z muzyką DJ-a Smeela. Całość prowadził Waldemar Rakowicz, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth. Odbyła się także aukcja rękawicy bokserskiej oraz koszulki z autografami Adama Kownackiego.

SZARFOWANIE I WYBORY
Od pewnego czasu na Maspeth podczas imprez związanych z Paradą Pułaskiego do prowadzenia części oficjalnej włączana jest młodzież szkolna, co ma na celu zaszczepienie wśród kolejnego pokolenia polonijnych tradycji kultywowanych w parafii św. Krzyża. Konferansjerami tegorocznego balu byli – Julia Izak, Miss Polonii tej dzielnicy z 2016 roku i zarazem absolwentka Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II, a także Tomasz Draus, uczeń 12 klasy tej polonijnej placówki oświatowej. Polski hymn wykonała Paulina Nowakowska, Miss Polonii Maspeth z 2014 roku oraz absolwentka Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II. Podczas powitania głos zabrał m.in. bp Witold Mroziewski, proboszcz parafii św. Krzyża.

„Jestem bardzo wdzięczny organizatorom tego przedsięwzięcia za wielki trud włożony w przygotowanie balu. Swoją wdzięczność kieruję również do wszystkich miłych gości, dziękuję za przybycie i życzę, aby ten wieczór minął wam jak najpiękniej” – podkreślił bp Mroziewski, po czym udzielił zebranym błogosławieństwa.

Później odbyły się wybory Miss Polonii oraz Junior Miss Polonii, a także prezentacja i szarfowanie nowego marszałka Parady Pułaskiego, który będzie przewodził kontyngentowi z Maspeth. W konkursie udział wzięły cztery kandydatki. Dwie z nich – Ania Kurowska i Victoria Fil – walczyły o tytuł Junior Miss Polonii, a pozostałe dwie – Victoria Kuźma i Claudia Pieczonka – o tytuł Miss Polonii. Wyboru dokonało trzyosobowe jury, złożone z osób spoza Maspeth. W jego składzie znaleźli się: Beata Jakubowska, nowa prezes Children's Smile Foundation, Agata Leszczyńska, menedżer Kearny Bank, oraz Wojciech Maślanka, reprezentujący „Nowy Dziennik”. Przy ocenianiu kandydatek pod uwagę brana była ich prezencja oraz prezentacja. Małe dziewczynki miały dodatkowo wykazać się swoimi umiejętnościami.

Ania Kurowska zaśpiewała piosenkę „Płynie Wisła, płynie”, natomiast Victoria Fil wyrecytowała wierszyk. Starsze dziewczęta odpowiadały na pytanie związane z funkcją Miss Polonii oraz na drugie wylosowane z przygotowanego wcześniej zestawu.

„Parafia św. Krzyża i polska szkoła wiele dla mnie znaczą. To im zawdzięczam wiedzę o polskiej kulturze, historii i języku. Dlatego dla mnie to wielki zaszczyt reprezentować parafię i polską szkołę, która jest bardzo bliska memu sercu” – stwierdziła Victoria Kuźma wyjaśniając, dlaczego chce otrzymać tytuł Miss Polonii z Maspeth.

„Jestem bardzo dumna, że jestem Polką. Chcę pokazać innym, że musimy brać większy udział w sprawach dotyczących naszej szkoły i parafii” – mówiła z kolei Claudia Pieczonka.

Ostatecznie jury tytuł Junior Miss Polonii przyznało Ani Kurowskiej, a Miss Polonii Victorii Kuźmie. Szarfy zwyciężczyniom konkursu wręczył bp Witold Mroziewski, a korony przekazały im dziewczęta, które w roku ubiegłym otrzymały te same tytuły. Poza tym wszystkie uczestniczki otrzymały dodatkowe upominki, kwiaty oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth. Dodatkowo Junior Miss Polonii i Miss Polonii z Maspeth otrzymały certyfikaty pieniężne przyznane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową.

Dla Ani Kurowskiej zwycięstwo w konkursie miało podwójne znaczenie i było zarazem prezentem urodzinowym, ponieważ dokładnie w sobotę kończyła 9 lat. W związku z tym cała sala odśpiewała jej tradycyjne „Sto lat”.

Tuż przed ogłoszeniem wyniku wyborów został zaprezentowany nowy marszałek Maspeth. Tegoroczny kontyngent tej dzielnicy Piątą Aleją poprowadzi Wojciech Żmujdzin.

„Dziękuję żonie i mojej rodzinie oraz Komitetowi Parady Pułaskiego – mówił tuż po szarfowaniu nowo mianowany marszałek. – W tym roku, 6 października, odbędzie się 82. Parada Pułaskiego i mam nadzieję, że parafa św. Krzyża oraz Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II z Maspeth pokażą się z jak najlepszej strony, oraz że będziemy reprezentować na Piątej Alei naszą polskość i przywiązanie do naszych tradycji i biało-czerwonych barw w jak największym gronie” – stwierdził Wojciech Żmujdzin zapraszając wszystkich do udziału w paradzie. Szarfę przekazał mu ubiegłoroczny marszałek Maspeth, ks. Andrzej Salwowski, administrator parafii św. Krzyża.

„Życzę, aby te wydarzenia, w których uczestniczymy i będziemy uczestniczyć, przynosiły jak najwięcej pozytywnych przeżyć, doświadczeń i wspomnień” – podkreślił ks. Andrzej.

MARSZAŁEK MASPETH
„Jestem bardzo zaszczycony tą nominacją. Dziękuję wszystkim, że postawili na mnie w tym roku. Jest to uhonorowanie mojej pracy na Maspeth i bardzo się z tego cieszę” – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Wojciech Żmujdzin. Tegoroczny marszałek Maspeth ma żonę Annę i dwóch synów: 22-letniego Piotra i 15-letniego Roberta, którzy, mimo że urodzili się w Nowym Jorku, to są bardzo związani z polskością i naszą tradycją.

„Przyjechaliśmy tutaj 22 lata temu i od razu osiedliliśmy się na Maspeth. Dzięki przyjaciołom, rodzinie i kościołowi szybko udało nam się tutaj znaleźć swoje miejsce” – wyjaśnił Wojciech Żmujdzin. Prywatnie prowadzi on firmę elektryczną Denmar, mającą siedzibę na Maspeth. Wraz z żoną od 22 lat działa również w zespole Te Deum, założonym m.in. przez ks. Ryszarda Kopera i funkcjonującym przy parafii św. Krzyża. Wspólnie biorą także udział w „Misterium Męki Pańskiej”, współorganizowanym przez ks. Grzegorza Stasiaka.

MISS POLONII Z MASPETH
„Jestem bardzo szczęśliwa i jest to dla mnie wielki zaszczyt. Przez wiele lat obserwowałam dziewczyny będące miss podczas parady i marzyłam, żeby któregoś roku też móc zdobyć ten tytuł, i udało mi się to dzisiaj” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Victoria Kuźma. Tegoroczna Miss Polonii z Maspeth ma 16 lat i jest uczennicą 12 klasy Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II oraz 11 klasy Townsend Harris High School na Queensie. Jest przewodniczącą szkolnej gazety, oraz udziela się w życiu kulturalnym szkoły. W wolnym czasie działa jako wolontariuszka w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie. Poza tym interesuje się fotografią, a przyszłości chce zostać dziennikarką i podróżować po świecie. Pięknie mówi po polsku.

„Jestem wdzięczna rodzicom, że mnie wysłali do polskiej szkoły. Bardzo ją lubię, mimo że początkowo było trudno, ponieważ inne dzieci w soboty bawiły się w parku, a ja w tym czasie musiałam się uczyć. Teraz wiem, że warto było uczyć się polskiego, a poza tym mam bardzo dużo fajnych wspomnień i przeżyć związanych ze szkołą” – podkreśliła Victoria Kuźma, dodając, że w domu również rozmawiają tylko po polsku.

JUNIOR MISS POLONII Z MASPETH
„Ania dopięła swego celu. Chciała dorównać siostrze Natalii, która 12 lat temu też była Junior Miss” – powiedziała  „Nowemu Dziennikowi” Renata Kurowska, mama Ani.

„Jestem barzdo zadowolona, że zostałam Junior Miss Polonii i będę reprezentowała Maspeth na Paradzie Pułaskiego” – dodała Ania Kurowska, która podobnie jak Victoria Kuźma posługuje się piękną polszczyzną. Tegoroczna Junior Miss Polonii jest uczennicą trzeciej klasy Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth. Poza tym interesuje się gimnastyką, cheerleadingiem, tańcem, pływaniem i jazdą konną.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA