Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?

56

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane świętem Trzech Króli, jest jednym z trzech największych świąt chrześcijańskich, obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Zgodnie z Ewangelią św. Mateusza do – miejsca narodzin Jezusa przybyli trzej mędrcy, obecnie zwani królami: Melchior, Kacper i Baltazar, którzy obdarowali nowo narodzone Dzieciątko złotem, kadzidłem i mirrą.

Świętami przywołujemy obecność Boga w historii człowieka,a także ukazujemy nasze zrozumienie w Jego poznaniu. W Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza, która w 2013 r. obchodziła jubileusz 85-lecia, uczniowie wraz z katechetą, dr Krzysztofem Gospodarcem, zaprezentowali się w bardzo interesującym przedstawieniu teatralnym, które z okazji narodzin Jezusa przygotowała i wyreżyserowała Beata Biały, wychowawczyni klasy X.

Podczas spektaklu aktorzy przywitali nowo narodzonego Jezusa i wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości. W trakcie przedstawienia dwóm szkolnym dziennikarzom udało się odnaleźć ulicę Wigilijną, na której spotkali Trzech Króli, Maryję, Józefa, aniołów, a także w drodze powrotnej biznesmenów z Brooklynu, którzy zamierzali podpisać wielomilionowe, międzynarodowe umowy biznesowe. Co najciekawsze, ze z wszystkimi wyżej wymienionymi postaciami udało im się zrobić krótsze lub dłuższe wywiady.

Transformacja czasu była możliwa tylko na widocznej z daleka, bijącej blaskiem świateł ul. Wigilijnej. To tutaj w przedświątecznym ruchu spotkali również wielu samotnych ludzi, którzy mijali się pośpiesznie na betonowych chodnikach. Szkolni reporterzy na zadawane przez nich pytanie o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia uzyskali wiele ciekawych wypowiedzi. Z rozmowy z biznesmenami wynikało np. dość jednoznacznie, iż jest to raczej biznesowy czas, niż rozprawianie o rodzinnych spotkaniach. Nastolatki spotkane na tejże ulicy bez wahania wyjawiły powód świątecznej radości: nie ma zajęć szkolnych, dostają fajne prezenty, no i te wspaniałe wystawy… Na dociekliwe reporterskie pytanie o świątecznych aniołach, już nie potrafiły nic wymyślić ani też nie były zbytnio zakłopotane tym faktem. Kolejnymi rozmówcami, których udało się młodym dziennikarzom namówić na rozmowę, to śpiesząca na kolację rodzina – matka z gałązkami świerkowym, ojciec z pakunkami i prezentami świątecznymi oraz dorastająca córka Diana, która natychmiast zainteresowała się kamerą i reporterami. Na pytanie, czym dla waszej rodziny są święta Bożego Narodzenia, i czy są ważne, usłyszeli odpowiedź właśnie od najmłodszego członka rodziny: „Oczywiście, że są ważne, to przecież urodziny Jezusa. Maryja nam darowała Jezusa i On teraz przychodzi do naszych serc i domów; abyśmy o tym nie zapomnieli, to śpiewamy kolędy”. Rodzice dopowiedzieli, iż wszystkie prezenty są wyrazem wzajemnej miłości, która powinna panować w naszych domach. Reporterzy nie pytali dalej, zachwyceni odpowiedzią, podziękowali i życzyli radosnych świąt. Cofając się, niespodziewanie napotkali Świętą Rodzinę: Maryję, Józefa i Dzieciątko. Byli tak zaskoczeni, że zadali kilka pytań jednocześnie: „Czy to dziecko to Jezus, czy On jest Bogiem, skąd pani o tym wie, jeśli Bogiem, to jego królestwo jest w niebie, a On zrobił sobie wycieczkę na Ziemię, jak długo tu będzie?”. Odpowiedź Maryi była bardzo krótka, iż Jezus jest Synem Najwyższego, będzie panował na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. Rodzina z Dzieciątkiem oddaliła się, a reporterzy nerwowo nakręcali film o Betlejem, przekazując news, że narodził się Jezus, władca świata, zapowiadany wcześniej przez Mesjasza. Jeszcze dokładnie nikt nie wie, czego się można po tym władcy spodziewać. Zapowiedzieli, iż  w kolejnym wejściu przekażą TVP więcej wiadomości. W czasie dalszego spaceru spotkali jeszcze pasterzy, aniołów i Trzech Króli – wszyscy śpieszyli oddać pokłon królowi całego świata…

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w przedstawieniu, pokazali swój wielki talent aktorski, muzyczny, recytatorski, a także dziennikarski. Dyrekcja szkoły, reżyserka spektaklu, organizatorzy uroczystości i uczniowie-aktorzy, otrzymują specjalne wyróżnienie „Nowego Dziennika” za przygotowanie tak nowatorskiej szkolnej uroczystości związanej z narodzinami Jezusa. Gratulujemy.

Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do brata i wyciągasz do niego rękę, jest Boże Narodzenie,
jest ono zawsze, ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych.
zawsze, kiedy rozdajesz nadzieję,
zawsze, kiedy niesiesz pomoc zrezygnowanym, zniechęconym słabym,
zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych poprzez ciebie,
zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

Życzymy wszystkim błogosławionego nowego roku 2014.

Autor: Elżbieta Popławska