Miami zachwyciło się muzyką Chopina

213

Narodowy Konkurs Chopinowski w Miami na Florydzie jest jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych w Stanach Zjednoczonych. Odbywa się co 5 lat od 1975 roku, a jego zwycięzcy kwalifikują się automatycznie do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, który organizowany jest także co 5 lat, w tym samych latach co konkurs w Miami.


W tym roku zanotowano rekordową ilość zgłoszeń do udziału w tym prestiżowym konkursie. O główną nagrodę ubiegało się 24 zdolnych pianistów amerykańskich młodego pokolenia.
Gala IX Konkursu Chopinowskiego w Miami odbyła się 20 lutego, a podczas inauguracyjnego koncertu wystąpili sami jurorzy konkursu, wśród, których było w tym roku kilku znanych pianistów: Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Katarzyna Popowa-Zydroń i Margarita Shevchenko.
Kolejne cztery etapy koncertów konkursowych miały miejsce w dniach od 21 do 28 lutego w Miami Dade County Auditorium. 1 marca 2015 roku przypadała 205. rocznica urodzin Fryderyka Chopina, genialnego polskiego kompozytora i pianisty. Nieprzypadkowo właśnie ta data została wybrana na koncert finałowy i ogłoszenie wyników IX Narodowego Konkursu Chopinowskiego w Miami.

Oto tegoroczni laureaci:
ERIC LU – pierwsza nagroda w wysokości 75 tys. dolarów oraz automatyczna kwalifikacja do udziału w XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, który odbędzie się w Warszawie w październiku; otrzymał także możliwość wystąpienia w wielu koncertach pianistycznych na terenie Stanów Zjednoczonych i za granicą;
RACHEL NAOMI KUDO – druga nagroda w konkursie, która wynosi 35 tys. dolarów i również daje automatyczną kwalifikację do konkursu warszawskiego;
GEORGE LI – trzecia nagroda w wysokości 20 tys. dolarów;
ERIC ZUBER – czwarta nagroda w wysokości 10 tys. dolarów;
JOSHUA WRIGHT – piąta nagroda w wysokości 5 tys. dolarów;
ALEXANDER BEYER – szósta nagroda w wysokości 4 tys. dolarów.
Zostały również przyznane nagrody specjalne w wysokości 1 tysiąca dolarów każda. Otrzymali je: Joshua Wright za “Mazurka”, George Li za “Sonatę”, Eric Lu za najlepszy koncert oraz Rachel Naomi Kudo za najlepsze wykonanie “Poloneza”.
Pianiści, którzy uplasowali się w finale na miejscach od 3 do 6, otrzymają nagrody dodatkowe w postaci opłaconej w całości podroży do Polski, gdzie będą mogli przystąpić do pierwszego etapu kwalifikacyjnego XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Jak zaznaczył w swoim krótkim wystąpieniu przewodniczący jury tegorocznego IX Konkursu Chopinowskiego w Miami, międzynarodowej sławy pianista Augustin Anievas, poziom koncertów kwalifikacyjnych był bardzo wysoki. Zważywszy na młody wiek uczestników (najmłodszy miał zaledwie 17 lat, a najstarszy 29), członkowie jury są przekonani, że ich talent będzie się dalej rozwijał, również dzięki zdobytym w konkursie nagrodom finansowym i stypendiom.
Lady Blanka A. Rosenstiel, założycielka i prezes Fundacji Chopinowskiej w USA (Chopin Foundation of the United States), pogratulowała laureatom konkursu oraz złożyła gorące podziękowania wszystkim tym osobom, które przyczyniły się do organizacji konkursów chopinowskich w Miami. Słowa podziękowania skierowała przede wszystkim do wszystkich darczyńców i sponsorów, którzy finansowo wspierają organizatorów i umożliwiają rozwijanie się wspaniałych talentów.
Na podziękowanie zasługują jurorzy konkursu, a także jego organizatorzy, a w szczególności Jadwiga Viga Gewert – dyrektor Fundacji Chopinowskiej w USA, która od ponad 22 lat z wielką wprawą i poświęceniem pracuje przy organizowaniu tego prestiżowego wydarzenia kulturalnego. Asystuje jej w tym dzielnie Barbara Muze – menadżer fundacji, która zajmuje się również współpracą z mediami. Lady Blanka podziękowała członkom zarządu Fundacji Chopinowskiej oraz wolontariuszom – na czele z pania Edwish Bellatore, a także rodzinom, które gościły u siebie uczestników konkursu. Na słowa uznania zasłużyli także muzycy z Chopin Foundation Orchestra oraz jej znakomity dyrygent – Grzegorz Nowak.
Publiczność, która miała przyjemność uczestniczenia w koncertach kwalifikacyjnych i finałowym, była zachwycona wysokim poziomem i interpretacją pięknych utworów Fryderyka Chopina, nagradzała więc pianistów rzęsistymi brawami oraz owacjami. Na następny Konkurs Chopinowski w Miami trzeba będzie poczekać do 2020 roku.
Pierwszy konkurs odbył się w Miami w roku 1975. Jego organizatorką oraz sponsorką była znana filantropka polonijna, lady Blanka Rosenstiel. W roku 1977 założyła Fundację Chopinowska w USA, której przewodniczy do dzisiaj.

Chopin Foundation of the United States
1440 79 th Street Causeway, suite 117
Miami, Fl 33141
tel. 305-868-0624
email  [email protected]
www.chopin.org

Autor: ANIA NAVAS