Miss Polonii z Glen Cove 2019

645
Prezentacja Miss Polonii Glen Cove 2019 – Kasi Zacharski towarzyszy Peter Prudente, mający polskie pochodzenie oficer straży pożarnej Zdjęcia: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Niemal we wszystkich polonijnych organizacjach na miesiąc lub dwa przed Paradą Pułaskiego odbywają się oficjalne nominacje na marszałków Parady Pułaskiego, a od kilku lat także, zamiast wyborów lokalnych Miss Polonii, nominacje na Miss. Jest to wspaniały zwyczaj uhonorowania osób, które znacząco wyróżniły się, szczególnie pracą społeczną i charytatywną na rzecz lokalnego środowiska.

Wybrani przedstawiciele Polonii tradycyjnie poprowadzą swoje organizacje 5 Avenue na Manhattanie w Paradzie im. gen. Kazimierza Pułaskiego, najbardziej prestiżowym polonijnym wydarzeniu w USA. Nominacje, szczególnie młodych ludzi, pięknych, wykształconych kobiet, to nie tylko wyróżnienie, ale ukłon w ich stronę, aby potraktowały to jako zaproszenie do dalszej współpracy.

Show przygotowany przez młodych członków PDN zachwycił zebranych. Od lewej: Ewelina Backiel, Veronika Mrowca, Mike Mienko, Krysia Wirkowski, Julia Czerwonka, Kasia Zacharski, Adam Mrowca

W sobotę, 24 sierpnia, w Polskim Domu Narodowym (PDN) w Glen Cove, odbyła się koronacja Katarzyny Zacharski na Miss Polonii z Glen Cove 2019. Kasia, pomimo młodego wieku, to wieloletnia bywalczyni i członkini Polskiego Domu, gdyż od najmłodszych lat wspólnie z mamą Lidią Zacharski –zasłużoną polonijną wolontariuszką – uczestniczyła w lokalnych uroczystościach. Tegoroczna Miss Polonii z Glen Cove ma 25 lat, ukończyła psychologię, ale to było tylko preludium do rozpoczęcia pracy zawodowej. Największą satysfakcję odnajduje w projektowaniu wnętrz, w czym ma duże osiągnięcia i otrzymała pracę projektantki w znanym designerskim biurze na Long Island.

Od lewej: Adam Mrowca – konferansjer, Krysia Wirkowski – Miss Polonii z Glen Cove 2018, Kasia Zacharski – Miss Polonii z Clen Cove 2019, prezes PDN Elżbieta Majewski, Ewelina Backiel – konferansjerka

Uroczystość odbyła się w elegancko przygotowanej sali balowej PDN. Znakomite warunki lokalowe, możliwość przygotowania domowego posiłku – to atuty, którymi bardzo się szczycą członkowie PDN i wyjątkowo dbają o kondycję tego budynku. Witając zebranych prezes PDN Elżbieta Majewski przypomniała z dumą, że za 2 lata PDN będzie obchodził 100-lecie istnienia, czyli 100-lecie w służbie dla Polonii. “To nasz Polski Dom, do którego zawsze chętnie wracamy” – podsumowała prezes. Pod jej zarządem odbudowano parking, wyremontowano budynek wewnątrz, odnowiono i udekorowano salę balową. Członkowie chwalą działalność społeczną pani prezes, przy każdej okazji okazując jej swoje uznanie.

Z lewej strony: Miss Polonii z Glen Cove 2018 Krysia Wirkowski z rodzicami i przyjaciółmi, w centrum Miss Polonii Glen Cove 2019 z najbliższymi, oraz prezes PDN Elżbieta Majewski (piąta z prawej)

Nominacje na marszałka Parady Pułaskiego z Glen Cove otrzymał Ryszad Deja, który nie mógł uczestniczyć w tej uroczystości. Najbardziej atrakcyjne show przygotowało młode pokolenie, które w tym domu niemal się wychowało… Liderkami show były “modelki”, które zaprezentowały światowe trendy mody na rok 2019-2020. Prosto z Paryża nowości zaprezentowała Ewelina Backiel – studentka z NY – znana solistka pop music PDN; Krysia Wirkowski – ubiegłoroczna Miss Polonii z Glen Cove, wybitnie utalentowana skrzypaczka – przybyła z najnowszą kolekcją z Manhattanu; Julia Czerwonka – z Mediolanu (europejska propozycja zachwyciła koneserki mody), duży aplauz zdobyła Veronika Mrowca w oryginalnym stroju prosto z afrykańskiego safari. Jednak największymi brawami nagrodzono tegoroczną Miss Poloni z Glen Cove Kasię Zacharski, która wystąpiła w polskim stroju ludowym… W rytmie narodowej muzyki, z której pochodziły stroje, dziewczyny prezentowały się znakomicie, inicjując wspaniałą zabawę.

Julita Wiechowski (druga z prawej) – Miss Polonii z Copiague 2019 w towarzystwie przyjaciół z Glen Cove

Gośćmi honorowymi wieczoru byli: kpt. Mieczysław Madejski – powstaniec warszawski, uczestnik II wojny światowej, honorowy prezes KPA z Long Island Ryszard Brzozowski, Jan Wolny z żoną – sybirak, wieloletni prezes VII Okręgu Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce, Stefan Berdnik z żoną – sybirak, Hipolit Dąbrowski z małżonką – wieloletni chórzysta w chórze Ogińskiego. Był także ubiegłoroczny marszałek Parady Pułaskiego Janusz Kołdowski – wieloletni wolontariusz w pracy społecznej PDN. Lokalną społeczność prezentowali przedstawiciele straży pożarnej – oficerowie polskiego pochodzenia: Peter Prudente, który został wyróżniony przez zarząd PDN za wieloletnią pracę społeczną, oraz Mike Mienko – od kilku lat czynnie wspierający działalność PDN. Uroczystość z wielkim wdziękiem poprowadzili Ewelina Backiel i Adam Mrowca – nowe pokolenie, które podtrzymuje tradycje swoich rodziców w PDN.