Misterium „Drogi krzyżowej”

191
Sąd nad Jezusem (od lewej): Ionannis Kyriakou, Józef Antoniak, Maksymilian Krztoń i Dominik Krztoń ZDJĘCIA: MAŁGORZATA BOJKO

Tuż przed świętami wielkanocnymi grupa uczniów starszych klas Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii, PA, wystawiła misterium „Drogi krzyżowej”. Spektakl muzyczno-pantomimiczny miał na celu przybliżenie okoliczności śmierci Jezusa.

W progi kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha (St. Adalberts) w Filadelfii zawitali rodzice, wspierający swoje pociechy w tym ważnym wydarzeniu, oraz inni widzowie. Zebrani byli świadkami skazania Jezusa na śmierć, biczowania, dźwigania krzyża, Jego upadków i śmierci na krzyżu. Chwile spędzone na rozpamiętywaniu męki Jezusa dostarczyły wielu wzruszeń i głębokich przeżyć religijnych, ale dały też powody do przemyśleń, że Męka Pańska jest bezgraniczną miłością Chrystusa do każdego z nas.

Scena ukrzyżowania Jezusa (Józef Antoniak, Maksymilian Krztoń i Dominik Krztoń)

Schola, pod kierunkiem Marii Kolędy, zaśpiewała w trakcie przedstawienia piękne pieśni wielkopostne „Barankiem stał się Bóg”, „Łzy matki” i „Golgoto, Golgoto”, które jeszcze bardziej wprowadziły wszystkich w ten szczególny piątek w Wielkim Tygodniu. Warto zwrócić uwagę na zaangażowanie uczniów biorących udział w przedsięwzięciu, gdyż narracja widowiska – prowadzona w języku polskim przez dwie uczennice klasy VI: Benitę Krztoń i Izabelę Obara – była perfekcyjnie dopracowana pod względem językowym. Odgrywający role w przedstawieniu uczniowie to: Jezus – Maksymilian Krztoń, żołnierze – Józef Antoniak i Dominik Krztoń, Piłat – Ioannis Kyriakou, Matka Jezusa – Amelia Matuszczak, Szymon Cyrenejczyk – Alan Grazda, Weronika – Maya Rypień, anioły – Natalia Masna i Lilian Obara, płaczące niewiasty – Eva Kyriakou, Emilia Góra, Maria Kowalska, Daria Sokołowska, Sara Miksiewicz; Chór (Schola) – Kasia Czapla, Oliwia i Natalia Rydzik, Nicole Bagniewska. Ogromnym wsparciem dla młodych aktorów była pomoc nauczycielek: Joanny Krztoń, Marii Kolędy i Danuty Eichler. Nauczycielki wykonały na potrzeby występu stroje i odpowiednie atrybuty, dodając tym samym atrakcyjności widowisku.

Narratorki – Benita Krztoń i Izabela Obara

Dyrektorka Szkoły Języka Polskiego Danuta Eichler powiedziała: „Jest to duże wyzwanie dla dzieci dwujęzycznych, jeśli chodzi o wykreowanie takiego przedstawienia. Tegoroczne misterium było przygotowywane przez dwie ostatnie szkolne soboty. My, nauczyciele, cieszymy się, że nasze dzieci mają wiele chęci do angażowania się w tego typu występy. Należy podkreślić, że jest to druga tego typu inscenizacja w okresie Wielkiego Postu. Pierwsza miała miejsce w ubiegłym roku. Większe doświadczenie uczniowie mają w prezentowaniu bożonarodzeniowych jasełek, gdyż są one bliższe dziecięcej wyobraźni, ale jak widać dzisiaj, podołali trudnej inscenizacji Męki Pańskiej”.

Uczniowie biorący udział w widowisku wraz z księdzem Janem Palkowskim

Na zakończenie spotkania Danuta Eichler podziękowała nauczycielom i wykonawcom oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne, do których też dołączył się proboszcz Apostolatu Polskiego ksiądz Jan Palkowski. Przedstawienie zostało zarejestrowane i można je odtworzyć na stronie internetowej Szkoły Języka Polskiego pod adresem https://szkolasww.com lub na stronie Facebooka pod linkiem https://www.facebook.com/szkolassw.