Młodzi artyści w polskim repertuarze

140

W niedzielę, 8 listopada, w audytorium Idy Lang w Hunter College odbyły się finałowe przesłuchania uczestników Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej. Młodzi adepci sztuki wokalnej zaprezentowali się znakomicie, zarówno wokalnie, jak i dramatycznie, a towarzyszący pianiści byli doskonale przygotowanymi akompaniatorami.

Z całą pewnością ten właśnie konkurs można zaliczyć do jednych z najciekawszych w USA – znakomicie promujących polską sztukę wokalną. Konkursowe przesłuchania organizowane są od 40 lat przez znaną wszystkim rodakom Fundację Kościuszkowską, której siedziba mieści się w wyjątkowo urokliwym miejscu na Manhattanie. Tegoroczna konkursowa edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, przysłano 92 zgłoszenia wraz z materiałami muzycznymi. Po przesłuchaniach komisja – w składzie: Charles Kellis – prof. z Juilliard School, Damon Bristo – wiceprezes Columbia Artists Management, Markus Beam – IMG Artists Management – dopuściła do udziału w konkursie 37 kandydatów. Już na tym etapie nie była to łatwa decyzja, stwierdziła dr Małgorzata Kellis – dyrektor artystyczna konkursu, znana i lubiana nie tylko w polonijnym środowisku sopranistka. Młodzi artyści byli nie tylko bardzo utalentowani, ale dobrze przygotowani. Każdy musiał wykonać jedną arię polskiego kompozytora, pieśń Karola Szymanowskiego i dowolną arię.

Nagrody otrzymali:
1. miejsce (5000 dol.) – Jakub Józef Orliński, kontratenor; ponadto zwycięzca otrzymał sponsorowany wyjazd do Polski i możliwość udziału w przyszłorocznym konkursie im. Stanisława Moniuszki w Warszawie
2. miejsce (3000dol.) – Piotr Buszewski, tenor
3. miejsce (1500dol.) – Katharine Dain, sopran
wyróżnienie – Marcelina Beucher, sopran

Nagrody wraz z pięknymi bukietami kwiatów wręczył zwycięzcom prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej prof. John S. Micgiel, który podziękował wszystkim uczestnikom za udział w tym konkursie, pogratulował pasji w tym, co robią, i podziękował za rozsławianie pieśni polskiej. Obecnością swoją również zaszczycili: Aneta Kuczewska – wicekonsul RP w NY, Ewa Zadworna – członek zarządu Fundacji Kościuszkowskiej, Katarzyna Kozioł – współorganizatorka tegorocznego konkursu, członek zarządu Fundacji, Barbara Kalina – artystka filmowiec.

Po wspaniałym koncercie organizatorzy przygotowali przepyszną recepcję, podczas której laureaci chętnie odpowiadali na pytania.

Konkurs im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej mógł się odbyć po raz kolejny dzięki hojności Ann Zagoreos, wsparcia ze strony Sembrich Museum z Bolton Landing i Fundacji Kościuszkowskiej.

Autor: ELŻBIETA POPŁAWSKA