Mocne wsparcie amerykańskiej Polonii dla Białorusinów

85
ZDJĘCIA: ANDRZEJ WIŚNIEWSKI

"Wolność dla Białorusi", "Łukaszenka uchadi" – pod takimi hasłami w Filadelfii 13 września 2020 roku odbyła się demonstracja popierająca tworzenie demokratycznego ładu na Białorusi. Przybyło wielu młodych ludzi pochodzących z Białorusi, a mieszkających na emigracji w USA, między innymi ze stanów Pensylwania, New Jersey, New Jork, Maryland, Connecticut.

Nieprzypadkowo manifestanci wybrali miejsce swojego wiecu w Filadelfii na schodach przy Art Muzeum. Schody te bowiem są symbolem heroicznych zmagań z własnymi słabościami bohatera  filmu „Rocky”. w którego wcielił się Sylvester Stallone. Z takimi samymi słabościami w walce o nieodległość i demokrację musi się zmierzyć obecna Białoruś.

Klub Gazety Polskiej z Filadelfii oraz „Dom Polski” i inne organizacje o charakterze patriotyczno – niepodległościowym również wsparły swoją obecnością pikietę na rzecz polskiego sąsiada zza wschodniej granicy. Na tle białoruskich biało-czerwono-białych flag, łudząco kolorystycznie przypominających polskie barwy narodowe, widać było powiewające flagi biało czerwone z polskim orłem w koronie. Nie uszło to uwadze organizatorów wiecu, którzy poprosili o skierowanie kilku słów do zebranych.

Andrzej Wiśniewski, prezes „Domu Polskiego” w Filadelfii w języku angielskim powiedział: „kilka lat temu wspieraliśmy tutaj dążenia Ukrainy do odzyskania niepodległości, dzisiaj jesteśmy tutaj dla Was, i zawsze będziemy z wami jeśli będziecie tego potrzebować. Czekamy, aż wrócicie do Europy…”. Kolejną osobą, która wsparła zebranych był Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii oraz Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego. Z pełnym przekonaniem powiedział do zebranych: „(…) 40 lat temu w Polsce narodziła się „Solidarność”, a teraz Polacy są solidarni z Białorusią. Polacy w czasach „Solidarności” postawili na Ronalda Reagana, wy teraz postawcie na Donalda Trumpa, to on powiedział, że Białoruś musi być wolna i że pomoże w tych dążeniach”.

„Musicie wiedzieć – dodał T. Antoniak – że gazociąg Nord Stream 2, który miał zniewolić Polskę, kraje bałtyckie, Ukrainę i Białoruś jest zastopowany dzięki obecnemu Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. On walczy przeciwko Putinowi prawdziwie. Projekt „Trójmorze”, który jest inwestycją Ameryki i Polski, uwzględnia też Białoruś, ale tylko w nowym rozdaniu, dlatego Łukaszenka musi odejść”.

Za swoje wsparcie przemawiający Polacy dostali gromkie owacje. Białorusini potrzebują polskiej pomocy po to, aby nie cofnęli się w dążeniach do prawdziwie demokratycznego europejskiego państwa. Akcentem kończącym manifestację było odśpiewanie przez wszystkie białoruskie dziewczyny i kobiety tradycyjnej patriotycznej dumki.

Na manifestacji, oprócz Białorusinów i Polaków, obecni też byli przedstawiciele organizacji ukraińskich, mołdawskich, a także Amerykanie.