Modlitwa za pierwszych więźniów Auschwitz

200
Modlitwa przy pamiątkowej tablicy za pierwszych więźniów z Tarnowa wywiezionych do obozu w Auschwitz i więźniów innych obozów zagłady. Na zdjęciu od lewej: Tomasz Szybowski (z mikrofonem), Zdzisław Piątek, Iwona Stępniewski, Krzysztof Nowak, Weronika Szybowska, Bożena Szmit-Paszowski i dr Eugenia Babiak (z polską flagą) ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W niedzielę, 13 czerwca 2021 roku, o godzinie 11, przed Polską Fundacją Kulturalną w Clark, NJ zebrała się grupa członków oraz sympatyków, aby uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości. Zebrani oddali hołd pierwszym więźniom niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz, a także więźniom wszystkich innych niemieckich obozów koncentracyjnych.

Dzień później, 14 czerwca, przypadała bowiem 81. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów z Tarnowa do Konzentrations Lager Auschwitz. Na pamiątkowej tablicy, stojącej przed siedzibą PFK, jest informacja o tym transporcie:

„14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci przywieźli z więzienia w Tarnowie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz grupę 728 Polaków, głównie ludzi młodych – harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych oraz żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku. Dzień deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz uznawany jest za początek funkcjonowania tego największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. NIGDY O NICH NIE ZAPOMNIMY!“

Tomasz Szybowski wraz z córką Weroniką opuszczają polska flagę

Przed tą tablicą 7-letnia Weronika Szybowska postawiła szklany wazon z pięknym bukietem kwiatów. Potem wraz z ojcem Tomaszem Szybowskim, wiceprezesem Polskiej Fundacji Kulturalnej, opuściła do połowy masztu polską i amerykańską flagę. Po chwili wszyscy stanęli przed tablicą pamiątkową. Wiceprezes Fundacji Tomasz Szybowski powitał zebranych. 

– Dziękuję grupie patriotów, którzy zjawili się dzisiaj przed Polską Fundacją Kulturlaną w Clark, dziękuję również tym, którzy są z nami za pośrednictwem transmisji w internecie. Podczas tego spotkania chcemy upamiętnić pierwsze ofiary niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz. Byli to Polacy wywiezieni z Tarnowa – zaznaczył. – Oczywiście, niszczenie polskiej kultury i języka, także przez Niemców, rozpoczęło się znacznie wcześniej. Musimy pamiętać o zaborach, kiedy to Polska straciła wolność na 123 lata. Zaborcy dokładali ogromnych starań, aby język polski i wszystko co polskie zniszczyć. Na szczęście to się nie udało. Po napaści na Polskę w 1939 roku Niemcy przystąpili do aresztowań tych, którzy byli zaangażowani w działalność patriotyczną: żołnierzy, harcerzy, nauczycieli, naukowców. To była droga do zniszczenia polskości. Dzisiaj oddajemy hołd pierwszym więźniom KL Auschwitz, ale także wszystkim osobom zamordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych – podkreślił wiceprezes Szybowski.

Minutą ciszy uczczono pamięć pomordowanych. Potem wszyscy wspólnie odmówili modlitwę w intencji ofiar:

„Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie,

A światłość wiekuista niechaj im świeci

Na wieki wieków

Amen”.

I na tym zakończyła się ta symboliczna uroczystość.

Tablica upamiętniająca pierwszych więźniów obozu w Auschwitz, przetransportowanych przez Niemców z Tarnowa, ustawiona przed wejściem
do Polskiej Fundacji Kulturalnej

Warto dodać, że Pomnik Pierwszego Transportu Polskich Więźniów do KL Auschwitz znajduje się na placu Więźniów KL Auschwitz w Tarnowie – w miejscu, z którego hitlerowcy 14 czerwca 1940 roku wyprowadzili grupę polskich więźniów. Uroczyste odsłonięcie monumentu, autorstwa tarnowianina Otto Schriera, miało miejsce 14 czerwca 1975 roku, w 35. rocznicę wydarzenia.

Spotkanie z Jerzym Klistałą

O godzinie 2 po południu on-line odbyło się spotkanie z Jerzym Klistałą, autorem książki „Księga Pamięci.  Więźniowie KL Auschwitz rozstrzelani pod Ścianą Śmierci w latach 1941-1943”. Współautorem tej książki jest Adam Cyra, a wydała ją Agencja Wydawnicza CB.

Książa ta jest hołdem i wyrazem pamięci wobec ofiar rozstrzelanych na dziedzińcu bloku nr 11 pod Ścianą Straceń w Oświęcimiu, tym razem przede wszystkim wobec więźniów politycznych, głównie Polaków. Autorzy spełnili w ten sposób testament byłego więźnia KL Auschwitz – Zygmunta Gaudasińskiego (nr 9907), który mówił ponad dwadzieścia lat temu o opracowaniu Złotej Księgi z nazwiskami rozstrzelanych pod Ścianą Straceń. Urzeczywistniło się to dopiero teraz, dzięki powstaniu tejże publikacji. Przy opracowywaniu zawartych w tej publikacji tekstów i ponad 1300 biogramów byłych więźniów, którzy zostali rozstrzelani pod Ścianą Straceń w latach 1941-1943, autorzy korzystali z archiwalnych zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau. Są w tej publikacji udokumentowane przykłady okrucieństwa oprawców SS wobec więźniów oczekujących w bloku nr 11 na rozstrzelanie, a zarazem wstrząsające metody ich mordowania pod Ścianą Straceń. Ponadto na końcu tego tragicznego wykazu oddzielnie są wymienieni więźniowie zabici w bunkrach i w umywalni na parterze w bloku nr 11, a także więźniowie z bunkrów w KL Auschwitz II-Birkenau straceni podczas egzekucji 9 listopada 1943 r., kiedy to zaprzestano już rozstrzeliwań pod Ścianą Straceń.

Polska Fundacja Kulturalna zamówiła partię tych książek z zamiarem bezpłatnego ich przekazania zainteresowanym polskim szkołom i bibliotekom w naszym regionie. Będą również dostępne w bibliotece prowadzonej przez Fundację.

Zapis transmisji spotkania dostępny jest na stronie Facebook Polskiej Fundacji Kulturalnej: facebook.com/PolishCulturalFoundation Organizatorami spotkania przed Fundacją i online byli: Polska Fundacja Kulturalna, Polonia Wspiera Projekt 14 czerwca 1940, Stowarzyszenie Pamięć, Narodowe Forum Kresowe USA i Banner of Jasna Góra.