Msza św. pod pomnikiem Katyń 1940 w Jersey City

115
Dziękczynną mszę św. pod pomnikiem Katyń 1940 odprawił ks. kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Jersey City / Foto: WALDEMAR KAPKOWSKI

Około 200 osób wzięło udział w mszy dziękczynnej odprawionej w niedzielę, 19 maja, pod pomnikiem Katyń 1940 stojącym na Exchange Place w Jersey City. Jej organizatorem był Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, a nabożeństwo było formą podziękowania złożonego Bogu za uratowanie monumentu upamiętniającego prawie 22 tys. polskich żołnierzy zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku.

Mszę św. odprawił ks. kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Jersey City. Wśród jej uczestników było wiele osób, które walczyły o pozostawienie pomnika Katyń 1940 na miejscu, na którym został postawiony prawie 30 lat temu, włącznie z mec. Sławomirem Plattą oraz Januszem Sporkiem, prezesem Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.

Włączyli się do niej także okoliczni mieszkańcy i Amerykanie przechodzący przez Exchange Place.

“Chcę gorąco podziękować księdzu Urbanowi, który najbardziej ze wszystkich wspierał naszą walkę o ten pomnik – powiedział Janusz Sporek. – Chcę podziękować członkom Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego, pani dyrektor Bogusławie Huang i Reginie Klimczuk, które przygotowały ołtarz i miejsca do siedzenia, panu Tomaszowi Szybowskiemu z Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark za zapewnienie nagłośnienia, i wreszcie dr. Jackowi Kopczyńskiemu, wiceprzewodniczącemu Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego, za starania o zgodę miasta na zorganizowanie tej uroczystości. Pragnę, z całego serca podziękować zgromadzonej Polonii. Wiem, że są to ludzie przepojeni wdzięcznością za uratowanie pomnika Katyńskiego, i że są gotowi do wielkich poświęceń, w trudnych dla nas i dla Polski chwilach” – dodał Janusz Sporek, prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.

Pamiątkowe zdjęcie części uczestników mszy św. odprawionej pod pomnikiem Katyń 1940 na Exchange Place w Jersey City / Foto: WALDEMAR KAPKOWSKI