Muzyka jako prawdziwy, wspólny język

183
Na zdjęciu od lewej: Robert Szaniawski, Jakub Polaczyk, Steven Beck, Magdalena Baczewska, Christine Walevska, Agata Drogowska, konsul Adrian Kubicki z małżonką, Marian Żak, Bartek Szymański ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

W ubiegły piątek, 6 listopada, odbyła się inauguracja XXII Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele. Tradycji stało się zadość, bo festiwalową galę zorganizowano w stylowych salach Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Ze względu na pandemiczne restrykcje, tylko niewielka liczba osób mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu. Jednak ku radości fanów cały festiwalowy wieczór transmitowany był na żywo, na stronie Facebooka organizacji New York Dance&Arts Innovation, która festiwal stworzyła, promując tym samym nie tylko uznanych artystów i ich twórczość, ale też młodych, wielce utalentowanych twórców. Jak wykazał FB, około 1500 widzów oglądało to wydarzenie!

Gospodarzem wieczoru był konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki wraz z małżonką, Anną Fabczak-Kubicką. Konsul, witając zebranych, wspomniał jak wielkie znaczenie w naszym życiu ma sztuka i jak wielką duchową inspiracją jest muzyka. Konferansjerem był polsko-amerykański aktor Bartek Szymański.

Jakub Polaczyk, pianista, wiceprezes NYD&AI  i Yuge Zhou, projektantka instalacji

Galowy koncert zatytułowany „Chopin i inni giganci” otworzył Jakub Polaczyk, wybitnie utalentowany pianista oraz kompozytor, przedstawiciel młodego pokolenia rodaków zamieszkałych w USA. Jakub wykonał Bagatelle in g-minor op. 119 No. 1 Ludwiga van Beethovena, aby oddać hołd muzycznemu geniuszowi z okazji roku tego legendarnego kompozytora.

W uroczystym koncercie wystąpiła wiolonczelistka Christine Walevska z równie sławnym pianistą Stevenem Beckem. Wykonali Sonatę na wiolonczelę, skomponowaną przez F. Chopina. Honorowym gościem była gwiazda Magdalena Baczewska, pianistka i klawesynistka, profesor muzyki i dyrektor programów muzycznych na Uniwersytecie Columbia. Zaprezentowała utwory: Chopina, Schumanna i Theloniousa Monka. Słuchacze byli zachwyceni poziomem wykonania, jak też atmosferą, którą wytworzyli artyści swoimi wystąpieniami i rozmowami o sztuce.

Magdalena Baczewska, pianistka i klawesynistka

Konstrukcja festiwalowego wydarzenia to już od 22 lat łączenie sztuki wizualnej z  muzyką występującego artysty – wzbudzanie zainteresowania odbiorcy na wielu  poziomach, wyzwalające emocje i karmiące umysł niezapomnianymi doznaniami.

Podczas gali mogliśmy podziwiać plakaty znanej brazyliskiej malarki Stephanie Lociks de Paula. Oryginalną instalację, bazującą na projekcie metra nowojorskiego, zaprezentowała osobiście chińska artystka, popularyzatorka multimedialnej sztuki, Yuge Zhou.

Na zakończenie imprezy prezes organizacji Marian Żak podziękował generalnemu konsulowi za wsparcie i przyjęcie patronatu honorowego nad XXII Międzynarodowym Festiwalem Chopin i Przyjaciele, z wyrazami wdzięczności przekazał kwiaty wszystkim występującym artystom i przedstawił organizatorów festiwalu. Rozmowy z artystami oraz pamiątkowe zdjęcia były ostatnim akordem wieczoru.

Niemy film pt. „Mania” z akompaniamentem saksofonisty Krzysztofa Medyny

Sobota (7 listopada) stanowiła festiwalową kontynuację. Był to wieczór filmowy z Polą Negri, polską przedwojenną aktorką i międzynarodową gwiazdą kina niemego. W kameralnym, prywatnym kinie na Greenpoincie odbyła się projekcja czarno-białego filmu z Negri w roli głównej pt. „Mania”. Podczas seansu wystąpił znany w świecie jazzowym saksofonista Krzysztof Medyna. Zagrał własne jazzowe impresje, znane światowe standardy i oryginalne przeboje. Językiem muzycznym opowiedział o różnych obliczach miłości oraz opisał tragedię śmierci jednego z filmowych amantów. Znakomita muzyczna kompatybilność z filmem wywołała  ogromne wzruszenie i wzbudziła zachwyt. Zapraszamy na stronę FB organizacji NYD&AI.