Na bóle głowy – rehabilitacja

0
0

Czy ból głowy to choroba, czy sporadycznie zaistniała sytuacja, którą nie warto się przejmować?
Bóle głowy są powszechnym i częstym problemem, nie ma chyba osoby, która by ich nie doświadczyła. U większości są one sporadyczne i krótkotrwałe, ale są wśród nas tacy, którym ból głowy towarzyszy niemal codziennie i jest tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Problem nie dotyczy tylko dorosłych, ale również dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz młodzieży w wieku dojrzewania. Częste, intensywne bóle głowy mogą ograniczyć kontakty towarzyskie z rówieśnikami, mogą być źródłem dodatkowych objawów, takich jak mdłości, wymioty, brak apetytu, zaburzenia równowagi, problemy z koncentracją, a co za tym idzie – powodować kłopoty w nauce. U dorosłych bóle głowy skutkują najczęściej zmniejszeniem efektywności w pracy, mają również wpływ na ich życie towarzyskie i rodzinne.
Ważne jest, aby rozpoznać przyczynę bólu głowy.

Wiemy, że migrena to długotrwały ból, który systematycznie powraca. Co jest jej przyczyną i jak się jej pozbyć?
Najczęstszą przyczyną bólów głowy są stany napięciowe, stresowe, zmiany hormonalne oraz wadliwe postawy ciała, zwłaszcza nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa szyjnego. Istnieje kilka teorii na temat przyczyn bólu migrenowego. Większość neurologów uważa, że jest on związany z nieprawidłową pracą naczyń krwionośnych w mózgu. Z niewiadomego powodu u chorych dochodzi do nagłego skurczu tętnic i tętniczek, a następnie do znacznie dłuższego niż u osób zdrowych rozkurczu, co pośrednio prowadzi do powstania bólu. Ale częste, nawracające i dokuczliwe bóle głowy nie muszą wcale być migreną. Nierzadko ból głowy spowodowany jest problemem w odcinku szyjnym kręgosłupa. Złe ustawienie i długotrwałe, statyczne pochylenie głowy oraz wysunięcie jej do przodu (np. podczas pracy przy komputerze) jest przyczyną rozciągnięcia więzadła i cofnięcia zęba obrotnika (jest to część drugiego kręgu szyjnego). Powoduje to ucisk na oponę twardą, co jest bezpośrednią przyczyną bólu głowy. Niektórzy reagują bólem również na emocjonalne przeżycia.
Stres powoduje napięcie mięśni w odcinku szyjnym kręgosłupa, twarzy i czaszki; co w rezultacie obkurcza naczynia krwionośne i obniża poziom tlenu i w końcowym rezultacie doprowadza do powstania bólu.

Słyszałam, że jest wiele innych czynników, które zwiększają możliwości powstania bólu.
Czynnikami prowokującymi migrenę mogą również być: dym papierosowy, zbyt krótki albo za długi sen, picie wina, kawy, jedzenie czekolady, orzechów czy żółtego sera.

Jak walczyć z tym dokuczliwym bólem?
Bóle głowy i migreny w większości są leczone farmakologicznie. Niestety, takie leczenie niesie za sobą duże obciążenie układu pokarmowego i wątroby, a przy silniejszych środkach przeciwbólowych istnieje niebezpieczeństwo uzależnienia się od leków. Naturalniejszą metodą jest rehabilitacja. Zabiegi rehabilitacyjne są w stanie zmniejszyć intensywność i częstotliwość bólów głowy, a co za tym idzie – zmniejszyć zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe. Rehabilitacja dysponuje takimi narzędziami, jak: masaż, terapia manualna, fizykoterapia oraz ćwiczenia korygujące złą postawę, która może być źródłem problemu.
Dlatego cierpiący na bóle głowy powinni odwiedzić rehabilitanta, aby rozluźnił nadmiernie napięte mięśnie, poprawił naszą postawę ciała i nauczył ćwiczeń profilaktycznych. Pomocny może okazać się również masaż, który oprócz działania rozluźniającego ma za zadanie zmniejszyć napięcie emocjonalne i zredukować stres. Dodatkowo terapię można wspomóc technikami plastrowania kinezjoterapeutycznego oraz fizykoterapią w postaci pola magnetycznego, ultradźwięków, lasera i elektroterapii.
Z bólem należy walczyć jak najbardziej naturalnymi metodami, nie należy do niego się przyzwyczajać lub uzależniać organizmu od leków przeciwbólowych. Ból jest objawem – nie przyczyną. Warto zgłosić się po poradę, aby znaleźć tę przyczynę i zlikwidować objawy bólu. Nie należy z tym zwlekać, trzeba zadbać o swoje zdrowie i umówić się na wizytę.

ROZMAWIAŁA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

URSZULA BROŻEK
Allied Physical Therapy PLLC
1148 Hicksville Rd, Massapequa
(516) 731-4700 jęz. ang.
(718) 614-5149 jęz. pol.

Autor: Elżbieta Popławska