Na pomoc chorej Oliwce

32

2-letnia Oliwka Dąbrowska cierpi na bardzo złożoną wadę serca, znaczne nadciśnienie płucne oraz niedomykalność zastawki homograftu. Jej życie w 2016 roku uratował włoski prof. Adriano Carotti, jednak nie jest on w stanie poradzić sobie z komplikacjami, jakie później wystąpiły. Jedynym lekarzem, który może im sprostać, jest prof. Frank Hanley z Lucile Packard Children's Hospital w Stanford w Stanach Zjednoczonych. Niestety, barierą jest koszt operacji, który wynosi 1,2 mln dolarów.

„Ona słabnie, bo napędza ją serce, które jest już wrakiem, paradoksalnie ja muszę mieć więcej sił, by ona miała jakąś szansę. Z pękniętym sercem matka kocha tak samo mocno” – pisze Dorota Dąbrowska pod apelem dotyczącym zbiórki pieniędzy na leczenie chorej córki.

Jej ból związany z obawą o życie ukochanej Oliwki jest tym większy, że ma świadomość, że prócz ogromnej kwoty, jaką musi zebrać, by opłacić kosztowną kurację, kolejną przeszkodą jest nieubłaganie płynący czas, który działa na niekorzyść chorej Oliwki.

Żeby jej leczenie mogło się rozpocząć jak najszybciej, to potrzebne pieniądze, czyli niemal 5 mln zł, muszą wpłynąć na konto kliniki do 1 września. Natomiast z każdym dniem maleje szansa na przeżycie dziewczynki, ponieważ utrwalone nadciśnienie płucne oznacza dla niej śmierć.

„Nie wiem, czy zdążymy, ale wiem, że jest kilkoro dzieci, którym się udało. Nie wiem, czy Oliwka wytrzyma, ale dopóki mam cel, mogę mieć nadzieję” – podkreśla Dorota Dąbrowska.

Prof. Frank Hanley wcześniej usunął wrodzone wady serca u dwojga polskich dzieci – Emila Koryczana i Julii Szponar, a w kolejce czeka także Dawid Drapacz, któremu podobnie jak Oliwce nie był w stanie pomóc żaden lekarz w calej Europie.

W zbiórkę potrzebnych funduszy na leczenie Oliwki Dąbrowskiej włączyła się fundacja Siepomaga – na jej stronie znajduje się internetowe konto, gdzie można wpłacać donacje: www.siepomaga.pl/serce-oliwii.

Z kolei w Nowym Jorku zbiórkę na rzecz ratowania życia dziewczynki zorganizowała Anita Osmola tworząc konto na portalu GoFundMe. Można je znaleźć pod adresem: www.gofundme.com/ratujemy-serduszko-oliwki. Donacje można także przekazywać przez wpłaty na konto fundacji Siepomaga na nr 65 1060 0076 0000 3380 0013 1425, wpisując w tytule „11200 Oliwia Dąbrowska darowizna„.

Autor: Wojtek Maślanka