Na zachód, harcerko, na zachód!

26

Co dwa lata odbywa się Chorągwiany Kurs Drużynowych dla młodej kadry prowadzącej jednostki harcerek. W tym roku kurs, pod nazwą “Pejzaże”, zgromadził instruktorki i harcerki aż z 8 stanów Ameryki Północnej.

Z ośrodków na Wschodnim Wybrzeżu przyjechało ich 20 i zamieszkały razem z harcerkami z Kalifornii, Michigan i Illinois w Western Life Camp. Mały ten obozik znajduje się w zalesionej północnej części New Mexico, około 3 godzin od Albuquerque, na przełęczy pięknego pasma gór San Sangre de Cristo.

Kursy mają na celu wykształcenie dziewcząt w technice i metodzie harcerskiej, w prowadzeniu zbiórek na wszystkich szczeblach Związku Harcerstwa Polskiego oraz wpojenie poczucia patriotyzmu, jak i miłości przyrody. Mieszkając na łonie pięknej natury i wędrując wśród stepów, pustyni i gór, harcerki miały okazję docenić imponujący krajobraz i zahartować się, doświadczając zmiennej pogody – zarówno upałów, jak i letnich burz, nawet z gradem. Będąc blisko wielu osad Indian, a także pustynnych miasteczek, mogły zapoznać się z bogatą kulturą plemion Pueblo oraz historią Ameryki w latach jej zasiedlania i walk z Meksykiem. Na wycieczkach w teren zwiedziły sporo ciekawych obiektów,w tym urocze miasto Santa Fe. Tam podziwiały bazylikę św. Franciszka z Asyżu, a nawet brały czynny udział w hiszpańsko-amerykańskiej mszy św., odprawionej przy dźwiękach meksykańskiej muzyki. Harcerki zwiedziły też muzeum poświęcone słynnej malarce Georgii O’Keefe, gdzie podziwiały jej abstrakcyjne obrazy.

W Santa Fe akurat odbywał się wielki kiermasz lokalnych artystów, którzy nadal tworzą swe rękodzieła w dawnym stylu Indian. Podczas odwiedzin w słynnym Ghost Ranch (Rancho Duchów), harcerki zdobyły szczyt Chimney Rock, a w Bandelier National Park wspinały się po przedziwnych skałach, zaglądając do mieszkań Indian w jaskiniach na zboczach podziurawionych jak ser szwajcarski. Zwiedziły także muzeum paleontologiczne z wykopanym na tych terenach szkieletem dinozaura.

Wykłady kursowe, ćwiczenia z metody i wycieczki w teren przyczyniły się do kształtowania charakterów i zdolności harcerek, które już wróciły do swoich gromad i drużyn, wzbogacone niezwykłymi przeżyciami.
Czuwaj!

Autor: MARIA BIELSKA