Na zmarszczki – kwas hialuronowy

6

Rozmowa z dr. Dariuszem Nasiekiem, założycielem i dyrektorem pierwszej polonijnej kliniki medycyny estetycznej w USA

Zima się skończyła, więc w pana gabinetach coraz więcej chętnych do poprawienia urody. Wśród proponowanych przez pana zabiegów popularnością cieszy się zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym. Dlaczego?
Kwas hialuronowy jest najbezpieczniejszą z substancji stosowanych do wypełnień. Jest on naturalnym składnikiem naszego organizmu, od jego wysokiej zawartości zależy nawilżenie, napięcie i sprężystość skóry. Spadek jego stężenia wpływa negatywnie na produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstawania zmarszczek.

KWAS HIALURONOWY występuje w skórze w sposób naturalny – jest podstawowym składnikiem skóry, który utrzymuje jej właściwy poziom nawilżenia i jędrności. Wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, wskutek czego skóra wysusza się, wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, a policzki i usta tracą swoją objętość. Preparaty zawierające kwas hialuronowy wstrzyknięte do skóry właściwej skutecznie uzupełniają jego niedobór, nawilżają skórę, wypełniają zmarszczki, nadają objętość, modelują usta, poprawiają kontur twarzy, pobudzają naturalne procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu nawet po wchłonięciu preparatu skóra wygląda lepiej niż przed zabiegiem. Kwas hialuronowy wykorzystywany do wygładzania zmarszczek jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii. Zapewnia nam dużą wygodę, gdyż nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami.

Jakie są zastosowania kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy stosujemy do wypełniania zmarszczek: czoła, okolicy ust i oczu, bruzd nosowo-wargowych. Z jego pomocą można poprawić kontur ust, nadać im większą objętość oraz podnieść kąciki, a także wykonać korekcję rysów twarzy. Może stanowić uzupełnienie terapii botoksem.

Jak przebiega zabieg?
Po zebraniu dokładnego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia lekarz z pacjentem omawia jego oczekiwania oraz możliwe do uzyskania rezultaty. Ustala kolejne etapy terapii. Następnie wykonuje znieczulenie niezbędne do podania preparatu. Po uzyskaniu znieczulenia danej okolicy wprowadza cienką igłą preparat tuż pod powierzchnię skóry. Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut – efekty są widoczne od razu.

Czy przy zabiegu zawsze stosuje się znieczulenie?
Aby zabieg przebiegał komfortowo, przed wypełnianiem zmarszczek twarzy zaleca się nałożenie kremu znieczulającego na godzinę przed zabiegiem. Dodatkowo można stosować znieczulenie lokalne środkami do znieczulenia przez podanie podskórne lidokainy.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania kwasu hialuronowego?
Nie wykonujemy zabiegu u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Inne przeciwwskazania to: alergia na kwas hialuronowy, ostre reakcje alergiczne i choroby autoimmunologiczne, infekcja i stan zapalny w miejscu planowanego podania. Pacjentom przed zabiegiem zaleca się odstawienie na dwa tygodnie leków antykoagulacyjnych, przeciwzapalnych.

Czy po wypełnieniu zmarszczek kwasem hialuronowym można od razu wrócić do pracy?
Po zastrzyku można się spodziewać lekkiego zaczerwienienia, obrzęku, bolesności – u większości pacjentów objawy te ustępują w ciągu 72 godz., ale na ustach lekki obrzęk może się utrzymywać do tygodnia.

Jakie mogą wystąpić niepożądane objawy?
Po zabiegu mogą wystąpić krwiaki, zasinienia, objawy uczulenia. Wtedy niezwłocznie należy się skontaktować z lekarzem.

Jakie są zalecenia po poddaniu się zabiegowi?
Po leczeniu przez dwa tygodnie trzeba unikać silnego nasłonecznienia (solarium) i nagrzewania (sauna).

Jak długo utrzymują się efekty wygładzania zmarszczek kwasem hialuronowym?
Ten sposób wygładzania zmarszczek jest bardzo skuteczny, daje natychmiastowy efekt, niemniej jednak nie jest to zabieg, który wykonujemy raz na zawsze. Po 9-12 miesiącach preparaty kwasu hialuronowego stopniowo podlegają degradacji i ulegają całkowitemu wchłonięciu. Należy wówczas zabieg powtórzyć, co z jednej strony uznać można za wadę, z drugiej zaś za zaletę, ponieważ dzięki temu są to zabiegi całkowicie bezpieczne. Dają gwarancję, że po jakimś czasie efekt minie i nie spowoduje trwałej zmiany w wyglądzie twarzy. Proces ten jest więc w stu procentach odwracalny.

Czy po zakończeniu działania wypełniacza szybko pojawiają się zmarszczki?
Kwas hialuronowy wstrzyknięty w skórę podlega powolnej degradacji, ale jego cząsteczki wiążą coraz większą ilość wody, dlatego zmarszczka przez długi okres jest wypełniona. Zakończenie działania jest powolne, a zmarszczka przez dłuższy czas nie wraca do stanu sprzed zabiegu, gdyż w ciągu kilku miesięcy zdążyła się rozprostować.

Autor: JW