Nagrody Instytutu Piłsudskiego dla wybitnych Polaków

106

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce zorganizował w piątek, 6 czerwca, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie Galę Nagród 2014, pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego.


„Cieszę się, że możemy wręczyć nagrody osobom, które przynoszą honor i sławę Polsce i polskiej społeczności w świecie” – podkreśliła prezes Instytutu Piłsudskiego Magda Kapuścińska.
Nagrody otrzymało pięciu wybitnych w swoich dziedzinach Polaków: dr Jan Czekajewski, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, redaktor Tadeusz Płużański, prof. Tadeusz Massalski i artysta malarz i promotor polskiej sztuki Janusz Skowron. Wręczali je: prezes Instytutu dr Magda Kapuścińska, wiceprezes dr Marek Zieliński oraz dyrektor wykonawczy i skarbnik dr Iwona Drąg-Korga. A świadkami tego pięknego i wzruszającego wydarzenia byli m.in.: konsul generalna w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka, wicekonsul Mateusz Stąsiek, dr Sławomir Zagórski –  kierownik Wydziału Kultury, Nauki i Informacji Ambasady RP w Waszyngtonie, poseł PiS Jan Dziedziczak –  członek Komisji Łączności z Polakami za granicą Sejmu RP, Andrzej Pieczunko – zastępca dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie oraz przedstawiciele licznych polonijnych organizacji i firm.

Dr Jan Czekajewski otrzymał nagrodę najwyższą – Marshal Józef Piłsudski Leadership and Achievement Award. Jest on naukowcem i przedsiębiorcą w dziedzinie elektronicznych przyrządów naukowych, specjalistą w dziedzinie badawczego sprzętu medycznego. Urodził się w Częstochowie. Skończył studia w dziedzinie elektroniki na Politechnice Wrocławskiej, a doktorat otrzymał na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Od 44 lat mieszka w Columbus w stanie Ohio w USA. Jest właścicielem firmy 'Columbus Instruments' produkującej i eksportującej około 70 różnych specjalistycznych urządzeń do ponad 50 krajów, także do Polski! W roku 1989 został wyróżniony przez parlament stanu Ohio jako najlepszy przedsiębiorca w dziedzinie wysokich technologii. Opatentował kilka wynalazków i opublikował wiele prac naukowych w dziedzinie przyrządów do badań naukowych. Publikuje także artykuły na tematy społeczno-polityczne i ekonomiczne w prasie polskiej i emigracyjnej, broniąc dobrego imienia Polaków i Polski. Od ponad 30 lat jest członkiem Polskiego Instytutu Naukowego (PIASA) i Stowarzyszenia Polonia Technica.

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk otrzymał Wacław Jędrzejewicz History Medal. Jest pełnomocnikiem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej do spraw poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroryzmu komunistycznego w latach 1944-1956. Zajmuje się badaniem komunistycznych struktur aparatu represji w Polsce. Jest koordynatorem poszukiwań szczątków ofiar totalitaryzmu w kwaterze „Ł” Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego w Warszawie, czyli na tzw. „łączce powązkowskiej”. Autor licznych książek, m.in. „Golgota Wrocławska 1945-1956”, „Zbrodnie w majestacie prawa” „Więzienia i obozy na Dolnym Śląsku (1945-1956). Przewodnik”.

Prof. Tadeusz Massalski otrzymał Maria Skłodowska-Curie Science Medal. Jest wybitnym naukowcem w dziedzinie fizyki metali, emerytowanym profesorem Carnegie Mellon University. Był żołnierzem polskiego II Korpusu we Włoszech. Rozpoczął studia we Włoszech, a w Wielkiej Brytanii – w Londynie i w Birmingham – uzyskał dwa doktoraty. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej i Politechniki w Turynie we Włoszech. W dorobku naukowym ma ponad 200 publikacji z zakresu termodynamiki, stabilności metali, transformacji stopów, krystalografii etc.

Joseph Conrad Literature Medal odebrał dziennikarz Tadeusz Płużański – szef działu Opinie w „Super Expressie”, publicysta historyczny. Publikuje także m.in. w „Naszej Polsce”, „Do Rzeczy” i „Tygodniku Solidarność”. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Jest autorem czterech książek, m.in. pozycji „Bestie: Mordercy Polaków” – zapisu reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich wydających sądowe wyroki po wojnie. Książka ta została wyróżniona w 2012 roku przez kapitułę nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza. Autor apelu do prezydenta Bronisława Komorowskiego o godny pochówek „żołnierzy wyklętych”.  Jest synem prof. Tadeusza Płużańskiego, w czasie okupacji niemieckiej członka TAP i AK, po 1945 roku – „żołnierza wyklętego”, bliskiego współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego, wieloletniego więźnia niemieckich i stalinowskich katowni.

Janusz Skowron otrzymał Ignacy Paderewski Arts and Music Medal. Od 1989 roku mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Malarz i rysownik, uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w USA, Polsce, Francji, Niemczech, na Ukrainie, w Korei Południowej i Chinach. Członek wielu organizacji związanych ze sztuką – m.in. grupy „Emocjonaliści”. Od wielu lat swoimi pracami wspiera bezinteresownie aukcje charytatywne w Nowym Jorku i w Polsce. Aktywny organizator programów dla starszych Polaków mieszkających w Nowym Jorku – jest dyrektorem Klubu Amber Health na Greenpoincie dla seniorów. Razem z żoną Anną napisał książkę „Podróż z biletem szczęścia”.
Dla laureatów i dla wszystkich uczestników tego wydarzenia krótki, ale świetny koncert zagrała na fortepianie Magdalena Baczewska – m.in. „Błękitną rapsodię” George'a Gershwina. A spotkanie to prowadziła nasza koleżanka redakcyjna Anna Tarnawska.

We wtorek, 10 czerwca, o godz. 19.00 w Instytucie Piłsudskiego (180 Second Avenue na Manhattanie, tel. 2120505-9077, e-mail: [email protected]) odbyło się otwarte spotkanie z dwoma laureatami: dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem i redaktorem Tadeuszem Płużańskim. Nagrodzeni wygłosili wykład „Ofiary i kaci komunizmu. Polskie problemy z rozliczeniem totalitaryzmu”.

Autor: JANUSZ M. SZLECHTA