Najlepsze auta starszych roczników

0
2


Rok temu tytuł 2008 World Green Car zdobyło bardzo ekonomiczne BMW 118d (diesel). Silnik 4-cylindrowy turbodiesel ma pojemność 2,0 litra, wtrysk trzeciej generacji common rail i piezo-wtryskiwacze wtłaczają powietrze do komory spalania pod ogromnym ciśnieniem 2,000 bar. BMW 118d spala na 100 kilometrów tylko 4,5 litry oleju napędowego, co pozwala na przejechanie około 51 mil na galonie .

Ponieważ najlepsze auta świata nagradzane w poprzednich latach na wystawie w Nowym Jorku nadal znajdują się w sprzedaży, warto o nich przypominać.
Oto najciekawsze modele, na które warto zwrócić uwagę w USA czy w Polsce. Niektóre można jeszcze kupić u dealerów jako zupełnie nowe pojazdy.

ROK 2005
Konkurs World Car of the Year zainicjowała grupa dziennikarzy z Kanady w roku 2005 i ogłoszenie wyników miało miejsce na wystawie w Toronto. Do tej pory wybierało się najlepsze auta Ameryki, Europy czy poszczególnych krajów, ale nigdy wcześniej nie były wybierane najlepsze auta świata. Pierwszym w historii laureatem tego konkursu zostało obecne Audi A6 3,2 litra. Jednak po dłuższych debatach rok później postanowiono ze względów marketingowych ogłaszać wyniki konkursu World Car Of The Year nie w Toronto, a podczas otwarcia wystawy w Nowym Jorku.

Rok 2006
W roku 2006 podczas drugiej edycji wyborów już w Nowym Jorku Najlepszym Samochodem Świata na rok 2006 ogłoszono BMW serii 3. Do wyborów stanęło wtedy 27 aut wytypowanych ze wszystkich nowych pojazdów produkowanych w świecie. Porsche Cayman dostał tytuł World Performance Car – Najlepsze Auto Wyczynowe natomiast Honda Civic Hybrid została wybrana Najbardziej Przyjaznym Autem dla Środowiska (World Green Car). Najładniejszy design ze wszystkich aut świata miał według jury Citroen C4.
Wśród kandydatów do tytułu World Car of the Year nie było widać znaczących reprezentantów produkowanych w Ameryce Północnej. Auta biorące udział w konkursie musiały według poprzedniego regulaminu być sprzedawane przynajmniej w 5 krajach na 5 różnych kontynentach. Jak wiemy, auta produkowane w USA mają poza Stanami bardzo niską ilość sprzedaży, a to ze względu na wyższe spalanie i rozmiary przewyższające potrzeby innych rynków.

ROK 2007
Tytuł 2007 World Car of the Year otrzymał dwa lata temu Lexus LS 460 pokonując pozostałych 27 konkurentów. Jurorom zaimponowało nie tylko motto marki Lexus – głoszące "dążenie za perfekcją", ale faktyczne przejawy perfekcji w konstrukcji pojazdów, czego dowodem są liczne badania rynkowe, jak najwyższa dokładność wykonania i niedościgniona niezawodność Lexusa LS 460. Flagowy sedan marki Lexus wprowadził takie nowości rynkowe, jak nową automatyczną skrzynię biegów o ośmiu przełożeniach oraz automatyczny system parkowania auta. Znakomita stylistyka pojazdu i niezwykle luksusowe wykończenie wnętrza poparte wielką mocą silnika znalazły kontynuację w dalszym rozwinięciu modelu LS460, jakim jest hybrydowy sedan Lexus LS600h hybrid. W pokonanym polu pozostało dwóch pozostałych finalistów: niemiecki Audi TT i brytyjski Mini.
W dziedzinie najbardziej przyjaznych dla środowiska samochodów zwyciężył wtedy Mercedes-Benz E320 Bluetec. Przyznano mu tytuł 2007 World Green Car dzięki konstrukcji nowego silnika, który stał się pierwszą na świecie jednostką wysokoprężną zdolną do osiągnięcia bardzo ostrych kalifornijskich wymogów czystości. Z rury wydechowej Mercedesa E320 Bluetec wydobywa się znacznie mniej substancji szkodliwych, niż przewidują przepisy: California SULEV, US EPA Tier 2, Bin2 czy Euro V. Oprócz tego spalanie silnika E320 jest bardzo niskie i wynosi 5,0 litra na 100 km, czyli 47,6 mpg US. Najczystszy diesel świata był widziany w oczach jurorów jako znakomitą zapowiedź na przyszłość, który w wielkoseryjnej produkcji ma potencjał zmniejszyć światowe zapotrzebowanie na ilość zużywanego paliwa. Nawiększymi rywalami Mercedesa-Benz E320 Bluetec w konkursie World Green Car były w roku 2007 BMW Hydrogen 7 i Volkswagen Polo BlueMotion (diesel).
Tytuł 2007 Wold Performance Car przypadł rok temu dla Audi RS4, pokonującego 16 innych konkurentów. Rasowe sportowe auto o większych niż "zwykłe" osiągach, musiało być wyprodukowane w ilości ponad tysiąc egzemplarzy. Audi RS4 opiera swoją konstrukcję na zwykłej wersji modelu A4 uzupełnioną napędem V8 o mocy 420 koni. Podobnie jak w innych wielkoseryjnych autach Audi zastosowało napęd na wszystkie koła znany od prawie 30 lat. Quattro all-wheel-drive system pozwala na przeniesienie większej mocy przy zachowaniu dobrej przyczepności na niemal każdej nawierzchni podczas deszczu, śniegu czy nawet na oblodzonej drodze. W konkursie World Performance Car Audi RS4 pokonało dwa lata temu BMW 335i i Porsche 911 Turbo. Audi TT zdobyło tytuł World Car Design.

2008 WORLD CAR
Rok temu zanotowano przełom w wielości najbardziej popularnych aut i tytuł World Car of the Year zdobyła malutka Mazda 2, która (w Japonii Mazda Demio) pokonała w ubiegłorocznym konkursie trzydziestu dziewięciu rywali. Finał wyborów należał niewątpliwie do Forda, który był jeszcze wtedy właścicielem dużej części akcji Mazdy. Drugie miejsce w konkursie World Car of the Year 2008 zajął Ford Mondeo, a trzecia pozycja przypadła Mercedesowi klasy C. Ubiegłoroczny sukces Mazdy 2 wyznacza nową erę w motoryzacji światowej, gdzie mniejsze pojazdy będą odgrywały coraz większą rolę jako podstawowy środek transportu. Mazda 2 stała się dawcą najlepszych pomysłów konstrukcyjnych dla nowego Forda Fiesty, który już jest produkowany w Europie i wysyłany do USA. Ten znakomity pojazd ma nowoczesną stylistykę, oszczędne silniki i wyposażenie niemal na poziomie lepszych sedanów rodzinnych.
Rok temu tytuł World Performance Car przypadł dla Audi R8, które zdobyło do tej pory kilkadziesiąt innych tytułów i nagród na terenie całego świata. Ponadto Audi R8 zdobyło też drugą nagrodę za najlepszy design. Ten sam tytuł World Car Design otrzymało Audi TT, rok wcześniej udowadniając, że auta z czterema pierścieniami na masce są kreowana nie tylko przez wspaniałych inżynierów, ale również przez znakomitych stylistów. Rewolucyjne Audi R8 napędzane jest przez wszystkie koła za pomocą systemu Quattro, a do setki (62 mph) przyspiesza w 4,4 sekundy. Obecnie w Europie oferowany jest również benzynowy silnik 5,2 litra V10, ale rok temu oficjalnie sprzedawano tylko benzynową wersję V8 FSI z silnikiem zamontowanym za fotelem kierowcy o pojemności 4,2 litra i mocy 420 koni. Tytuł 2008 World Green Car zdobyło bardzo ekonomiczne BMW 118d (diesel). Jego silnik wybrano w innym konkursie prowadzonym w Stuttgarcie (Niemcy) jako najlepszy napęd roku 2008. BMW 118d posiada silnik 4-cylindrowy turbodiesel o pojemności 2,0 litra z wtryskiem trzeciej generacji common rail. Piezo-wtryskiwacze wtłaczają powietrze do komory spalania pod ogromnym ciśnieniem 2,000 bar. BMW 118d spala na 100 kilometrów tylko 4,5 litry oleju napędowego, co pozwala na przejechanie około 51 mil na galonie.

Autor: ZBIGNIEW BROŻYNA