Najwięcej Polaków w kosmosie?

11

Spółdzielnia Fajna Sztuka i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk postanowiły przedłużyć do końca stycznia akcję "Wyślij zdjęcie w kosmos" promującą start polskich satelitów Lem i Heweliusz.

Zainteresowanie akcją „Wyślij zdjęcie w kosmos” wciąż rośnie. Zdjęcia napływają nawet z zagranicy. „Otrzymaliśmy blisko trzy tysiące zdjęć, a zainteresowanie naszą akcją wciąż rośnie, informacje o niej pojawiły się na kilkudziesięciu portalach internetowych, w trzech stacjach telewizyjnych i trzech radiowych (w tym jednej w Chicago), dlatego zdecydowaliśmy się dać szansę jak największej liczbie osób i przedłużamy akcję. Zachęcajcie swoich znajomych, którzy jeszcze nie wysłali zdjęć, aby to zrobili. Być może dzięki tej akcji Polacy mają szansę stać się najliczniej reprezentowaną społecznością w kosmosie” – powiedział Łukasz Kurkowski ze Spółdzielni Fajna Sztuka.

Zdjęcia o wielkości do 300 kB i filmy do 1Mb można przesyłać do 31 stycznia na adres:  [email protected]

„Polski satelita zostanie wystrzelony na niską orbitę okołoziemską (Low Earth Orbit, LEO), około 600 kilometrów nad Ziemią, którą będzie pokonywał w półtorej godziny. Nad stacją naziemną w Warszawie przeleci sześć razy w ciągu doby. Będzie poruszał się z pierwszą prędkością kosmiczną, 7,9 km na sekundę, czyli 28440 km na godzinę. Wystrzelenie Heweliusza będzie miało miejsce w przyszłym roku” – powiedział Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org. Informacje na temat programu BRITE-PL i polskich satelitów można znaleźć pod adresem www.brite-pl.pl.


Jakub Lichwa
koordynator projektu „Wyślij zdjęcie w kosmos”
Spółdzielnia Socjalna Fajna Sztuka
[email protected]

Tomasz Zawistowski
koordynator projektu BRITE-PL
Centrum Badań Kosmicznych PAN
[email protected]

Autor: