Napaści na Polskę i WTC nie zapomnimy!

129
Uczestnicy uroczystego spotkania przed pomnikiem Katyń 1940 ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Polonia nie zapomina o wydarzeniach szczególnie ważnych w historii Polski, ale także kraju, w którym żyjemy – Stanów Zjednoczonych.

W sobotę, 12 września, o godzinie 10 rano, grupa rodaków spotkała się przy pomniku Katyń 1940 stojącym na Exchange Place w Jersey City, w stanie New Jersey, aby upamiętnić ważne historyczne wydarzenia: 81. rocznicę napaści Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku i rozpoczęcia II wojny światowej oraz 19. rocznicę zamachów terrorystycznych na wieże World Trade Center w Nowym Jorku, które miały miejsce 11 września 2001 roku. Nie zapomniano również o 81. rocznicy napaści  Związku Radzieckiego na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku.

Przybyli wicekonsul Mateusz Gmura oraz Zygmunt Bielski i Teofil Lachowicz – przedstawiciele Zarządu Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, delegacja 51/99 Placówki SWAP z Jersey City z komendantem Stanisławem Jarząbkiem, a także harcmistrz Maria Bielska z harcerzami z drużyn z Clark, NJ oraz z Greenpointu i South Brooklyn.  Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej reprezentowali: prezes Krzysztof Nowak, Bożena Urbankowska, Andrzej Łukaszek i Bożena Jaworska.

Bożena Urbankowska przypomniała: „Dzisiaj oddajemy hołd bohaterskim polskim żołnierzom, którzy bronili Polski przed najazdem niemieckim, a potem sowieckim. Oddajemy hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej. Pamiętamy też o tych, którzy zginęli podczas zamachów na  World Trade Center na Manhattanie”.

Wicekonsul Mateusz Gmura, delegacja Komitetu Katyńskiego oraz harcerzy z wieńcami i kwiatami, które złożyli pod pomnikiem Katyń 1940

Po chwili, dla upamiętnienia bohaterów i ofiar tamtych wydarzeń, wieńce i kwiaty pod pomnikiem Katyń 1940 złożyli: wicekonsul Mateusz Gmura – w imieniu władz polskich, przedstawiciele Komitetu Katyńskiego oraz harcerze. Po złożeniu wieńców wicekonsul Mateusz Gmura przeczytał list, który do uczestników spotkania skierował konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

„Szanowni Organizatorzy, Droga Polonio,

Pozwolą Państwo, że rozpocznę mój list od wyrażenia wdzięczności za fakt, iż Polonia Nowojorskiego Okręgu Konsularnego pamięta o kolejnych ważnych dla Polaków i Amerykanów wrześniowych rocznicach wybuchu II wojny światowej w 1939 roku oraz ataków terrorystycznych na World Trade Center w 2001 roku. Jako Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku jestem za to ogromnie Państwu wdzięczny.

Spotykamy się pod pięknym w swojej niepokojącej formie pomnikiem zbrodni katyńskiej autorstwa Mistrza A. Pityńskiego, by oddać cześć tym, którzy wskutek tragicznych wydarzeń zapłacili najwyższą cenę – niemiecka, a następnie sowiecka napaść na Polskę we wrześniu 1939 roku była bagnetem równie bolesnym, jak ten wbity w plecy amerykańskiej wolności i umiłowania pokoju, poprzez ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Pomiędzy wydarzeniami oddalonymi od siebie geograficznie i historycznie jest pewna uderzająca analogia: łączy je niewinna ofiara z rąk bezwzględnego i potajemnie ukartowanego zła. W momencie uderzenia na Polskę Armia Czerwona dokonywała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Ocenia się, że ich ofiarą padło ok. 2,5 tysiąca żołnierzy polskich i policjantów oraz kilkuset cywilów. Pośród niemal 3 tysięcy ofiar oraz ponad 6 tysięcy rannych podczas ataków na WTC przed 19 laty, byli również Polacy. Wielu z nich stało też na służbie – byli policjantami i strażakami pomagającymi ratować istnienia ludzkie. Oddali za to swoje życie.

Dziękuję Komitetowi Pamięci Zbrodni Katyńskiej w Jersey City, przedstawicielom organizacji polonijnych, weteranom i harcerzom oraz wszystkim przybyłym na dzisiejsze uroczystości. Mam nadzieję, że pomimo obecnej sytuacji pandemicznej, ważne dla wszystkich Polaków i Polonii za granicą wydarzenia już wkrótce pozwolą na uczestnictwo w nich wszystkich członków Polonii, również tutaj pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Jestem dumny z faktu, że Polonia Amerykańska nadal pamięta o trudnych i bolesnych momentach polskiej i amerykańskiej historii. A tę pamięć my, żyjący, jesteśmy winni wszystkim ofiarom ataków z 1939, jak i z 2001 roku. Cześć ich pamięci”.

Wicekonsul Mateusz Gmura czyta list konsula generalnego Adriana Kubickiego skierowany do uczestników uroczystości

A potem wszyscy zgromadzeni zaśpiewali hymn polski. Kiedy popłynęły słowa „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”, wokół zapanowała cisza, a osoby, które w tym czasie były na Exchange Place, zatrzymały się i patrzyły z uznaniem na grupę śpiewających Polaków. Pomnik, wieńce i ten śpiew robiły wrażenie… Krzysztof Nowak podziękował wszystkim za wieńce i za uczestnictwo w tym rocznicowym spotkaniu: „W tym roku uroczystości te świętowaliśmy w znacznie mniejszym gronie niż zazwyczaj, ale zmusiła nas do tego sytuacja i ograniczenia związane z wirusem – podkreślił. – Do zobaczenia za rok” – dodał.