New Jersey wygrywa z Nowym Jorkiem

407
Reprezentacje New Jersey i Nowy Jork z trenerami i działaczami ZPKP ZDJĘCIA: MARIAN JABŁOŃSKI

W niedzielę, 26 lipca, rozegrany został w New Jersey mecz o Puchar Prezesa ZPKP. Sześć lat temu z inicjatywy dwóch polonijnych działaczy, prowadzących wówczas reprezentacje ZPKP Cosmos Copa NY City, Artura Kurasiewicza ze Stali Mielec NY i Marka Kasprowicza z Polonii Wallington, rozegrany został na stadionie McCarren Park na Greenpoincie pierwszy mecz reprezentacji Nowego Jorku i New Jersey o Puchar Prezesa ZPKP.

Wówczas reprezentacja polonijnych klubów z New Jersey wygrała z Nowym Jorkiem 3:2. W 2016 roku New Jersey ponownie wygrywa, tym razem w Wallington, NJ, 5:1. W 2017 roku mecz zakończył się remisem 2:2. Rzuty karne lepiej strzelali piłkarze z Nowego Jorku i oni otrzymali na rok przechodni puchar.
W 2018 roku na stadionie w Clifton, NJ, reprezentacja New Jersey wygrywa 4:1. W ubiegłym roku na obiekcie piłkarskim Metropolitan Oval na Queensie, po zaciętym, wyrównanym meczu, Nowy Jork wygrywa z New Jersey 3:2.
Tegoroczna, szósta konfrontacja obu reprezentacji stała pod dużym znakiem zapytania z powodu pandemii koronawirusa. Ostatecznie menedżerowi reprezentacji New Jersey Markowi Kasprowiczowi udało się wynająć piękny stadion.
Mecz odbył się bez udziału publiczności. Było wielką niewiadomą, jak zaprezentują się piłkarze obu drużyn, którzy przez ostatnie 6 miesięcy nie rozgrywali meczów ligowych i sporadycznie trenowali.
Przed meczem prezes Piotr Gołąbek powiedział do zawodników: „Dziękuję wam, że pomimo epidemii i upału, tak licznie stawiliście się na mecz. Życzę wam dobrej sportowej rywalizacji i niech lepszy wygra”.
Mecz rozpoczął się punktualnie o godzinie 10:00 rano. Piłkarze obu drużyn nie zawiedli. Pokazali, że w piłkę nożną grać potrafią. Już w pierwszych 5 minutach piłkarze z New Jersey stworzyli dwie znakomite sytuacje bramkowe.
W 18. minucie w polu karnym sfaulowany został Nick Kozdroń. Sędzia podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił sam poszkodowany. Do przerwy było 1:0 dla New Jersey. Po zmianie stron już w pierwszych minutach do remisu doprowadził Paweł Borek.

Był to bardzo emocjonujący i wyrównany mecz

W 61. minucie, po pięknej akcji piłkarza Polonii Wallington Teddy’ego Niziołka, piłka trafia do 17-letniego Józefa Tabaki, który idealnie podaje do Łukasza Hausnera, doświadczonego długoletniego piłkarza Wisły Garfield, a ten podwyższa wynik na 2:1. Trzecią bramkę dla New Jersey zdobywa w 80. minucie najmłodszy zawodnik meczu, piłkarz Polonii Wallington 17-letni Antoni Warmuz.
Na 3 minuty przed końcem meczu bramkę kontaktową strzela głową 18-letni piłkarz Stali Mielec NY Patryk Majkut, syn długoletniego piłkarza tego klubu Krzysztofa. Mało brakowało, a mecz zakończyłby się remisem. Przed ostatnim gwizdkiem sędziego piłka, po strzale Jakuba Szwakopa ze Stali Mielec NY, przeszła tuż obok bramki Marcina Czerwińskiego. Znakomity, doświadczony bramkarz Marcin Czerwiński brał udział we wszystkich dotychczas rozegranych meczach o Puchar Prezesa ZPKP. Marcina obserwuję i podziwiam od wielu lat. Uważam, że zalicza się do najsolidniejszych, najlepszych polonijnych bramkarzy w historii 30-lecia Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich.
Był to bardzo emocjonujący wyrównany mecz. Piłkarze obu drużyn zasłużyli na wielkie słowa uznania. Po zakończeniu meczu prezes ZPKP Piotr Gołąbek podziękował zawodnikom za dobrą grę i wręczył puchar kapitanowi reprezentacji New Jersey Marcinowi Czerwińskiemu.
Pamiętnik z historią 30-lecia ZPKP otrzymał najmłodszy zawodnik meczu, 17-letni Antoni Warmuz z Polonii Wallington.
Za rok siódmy mecz rozegrany zostanie na terenie stanu Nowy Jork.

Reprezentacja New Jersey – reprezentacja New York – 3:2 (1:0)

Bramki:
dla NJ – Nick Kozdroń, Łukasz Hausner, Antoni Warmuz
dla NY – Paweł Borek, Patryk Majkut

Drużyna New Jersey
Marcin Czerwiński – Polonia Wallington, Patryk Gruca – Wisła Garfield, Sebastian Rojek – Polonia Wallington, Krzysztof Kondratowicz – Wisła Garfield, Damian Orłowski – Polonia Wallington, Tomek Miazga – Polonia Wallington, Robert Kruk – Polonia Wallington, Michał Mejer- Wisła Garfield, Bartek Stolarczyk – Polonia Wallington, Łukasz Hausner – Wisła Garfield, Dylan Elias – Polonia Wallington, Nick Kozdroń – Wisła Garfield, Joseph Tabaka – Polonia Wallington, Albert Dul – Polonia Wallington, Kuba Gnia – Wisła Garfield, Teddy Niziołek – Polonia Wallington, Paweł Kondratowicz – Wisła Garfield, Antoni Warmuz – Polonia Wallington, Mateusz Turek – Polonia Wallington.
Trener i menedżer: Marek Kasprowicz

Drużyna New York
Rafał Krauze, Grzegorz Król, Sławomir Balon, Łukasz Bieleń, Rafał Stefek, Marcin Januszko, Marcin Jaworek, Paweł Borek, Jakub Szwakop, Konrad Nowowiejski, Jacek Ławniczak, Ireneusz Zagrobelny, Łukasz Lęgierski, Bartłomiej Malinowski, Dariusz Kaczorowski, Patryk Majkut.
Trener: Mirosław Pasterniak
Menedżer: Artur Kurasiewicz

Piotr Gołąbek i Wojciech Ziębowicz

Po meczu powiedzieli:
Marek Kasprowicz, menedżer i trener reprezentacji NJ: „Cieszę się, że pomimo dużej liczby nowych młodych piłkarzy, którzy debiutowali w reprezentacji New Jersey, wygraliśmy ten mecz. Obawiałem się o formę piłkarzy, którzy przez ostatnie 6 miesięcy praktycznie nie trenowali i nie grali, ale się nie zawiodłem. Piłkarze obu drużyn pokazali grę na dobrym poziomie”.

Artur Kurasiewicz, menedżer reprezentacji NY: „Mecz rozgrywany w niesamowitym upale był bardzo wyrównany. Przez całe spotkanie musieliśmy gonić wynik i w końcówce byliśmy blisko. Zabrakło trochę szczęścia, gdyż ostatni strzał meczu otarł się o słupek. Gratuluję zwycięskiej drużynie z New Jersey. Mam nadzieję, że się zrewanżujemy podczas sierpniowego Memoriału im. Kazimierza Deyny”.

Memoriał Kazimierza Deyny w Hope NJ?
W przerwie meczu odbyło się zebranie zarządu, podczas, którego omówiono sytuację związaną z epidemią i turniejem o Memoriał im. Kazimierza Deyny. Niestety miasto Garfield w tym roku nie udostępni obiektów sportowych dla ZPKP.
W tej sytuacji turniej prawdopodobnie rozegrany zostanie w serbskim ośrodku sportowym w miejscowości Hope w stanie New Jersey w niedzielę, 23 sierpnia 2020.