NIE-BO w klubie Wisła

134
Zespół NIE-BO w klubie Wisła. Od lewej: Józef Rusinowski, Robert Lubera i Wojciech Famielec ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

Zespół NIE-BO dał świetny koncert bluesa (z dodatkiem rocka) w klubie Wisła w Garfield, NJ, w piątek, 30 sierpnia. Zjawił się po drodze do Chicago, gdzie wystąpił w poniedziałek, 2 września, na największym polskim festiwalu w USA Taste of Polonia.

Koncert w Wiśle został zatytułowany „Spotkanie po latach”. Lider zespołu Robert Lubera pochodzi z Nowej Dęby, miejscowości położonej nieopodal Rzeszowa i Stalowej Woli i jego przesłaniem było, aby spotkać się przy muzyce z rodakami z Nowej Dęby, którzy żyją i pracują w Stanach Zjednoczonych. No i udało się. Przybyła spora grupa nowodębian i świetnie się bawili.

Zespół NIE-BO wystąpił w składzie: Robert Lubera (założyciel i lider grupy) – gitara solowa, Józef Rusinowski – kohon i perkaszyny, Wojciech Famielec – gitara basowa. Na co dzień z zespołem występują: Piotr Nalepa, który gra na gitarze solowej i wokalistka Żaneta Lubera, córka Roberta. Niestety, z określonych powodów tym razem nie przyjechali do USA. Józef Rusinowski zdradził, że po powrocie z USA do Polski, wyrusza w trasę koncertową do Australii i Japonii z bardzo utalentowanym, młodym gitarzystą i kompozytorem Jakubem Żyteckim, który robi światową karierę.

W klubie Wisła zespół zagrał kilkanaście utworów Roberta Lubery, m.in. „Inny świat”, „Boczny tor”, „Między nami nie zmieni się nic”, „Moje miasto” i „Mama tak mówiła mi”. Przy okazji autor muzyki bądź słów do tych utworów opowiadał, jak i dlaczego powstawały.

„Piosenkę ‚Inny świat’ napisałem zaraz po narodzinach mojej córki. Jako młody wówczas mężczyzna zrozumiałem, że chcę i muszę ją ochronić przed wieloma sprawami tego świata, żeby nie musiała się oparzyć na tym, na czym ja się oparzyłem. To takie moje przesłanie dla dziecka. Utwór ‚Mama tak mówiła mi’ powstał po rozmowach z moją ukochaną matką, która zawsze się martwiła, aby nic złego nie przydarzyło się synowi. Z kolei ‚Boczny tor’ to jest piosenka z repertuaru grupy Sagittarius, z którą wiele lat temu zaczynałem moją przygodę z muzyką. Kiedyś Tadeusz Nalepa zaprosił tę grupę do współpracy i akompaniowaliśmy mu podczas koncertów. To była fantastyczna przygoda” – podkreślił Robert Lubera.

Zespół zagrał kilka utworów Tadeusza Nalepy, między innymi: „Kapliczkę”, „Oni zaraz przyjdą tu”, „Przyszła do mnie bieda” i „Z miłości do ciebie”, a także „Moje miasto” Marii Peszek. Sięgnął też po kilka klasycznych utworów Erica Claptona i Bibi Kinga.

Wspólne zdjęcie członków zespołu oraz widzów z Nowej Dęby

Żegnając się z publicznością Robert Lubera powiedział: „Pamiętajcie, że Nowa Dęba pięknieje i czeka na was. Dziękuję wam za to, że przyszyliście, że spotkaliśmy się po latach. Warto iść do przodu, nie bać się – i tego wam życzę!”.

No a potem członkowie zespoły zeszli ze sceny i zaczęły się rozmowy przy barze i stołach, które trwały długo w noc. Zrobili też sobie wspólne zdjęcia z widzami, przede wszystkim z tymi z Nowej Dęby.

***

NIE-BO, założone w 2002 roku przez Roberta Luberę, powstało z chęci grania koncertów w bliskim kontakcie z publicznością. Przez zespół przewinęło się wielu wspaniałych muzyków. Działalność nagraniową zespół rozpoczął w składzie: Robert Lubera – gitara, Robert Kubiszyn – gitara basowa, Artur Malik – perkusja, Sławek Berny – instrumenty perkusyjne. Od początku zespół stara się odejść od sztampowych produkcji muzycznych oraz pokazywać indywidualności muzyków i wykonawców współpracujących z zespołem w trakcie koncertów i nagrań. Stara się nawiązywać, dzięki muzyce i tekstom, bliską emocjonalną relację z publicznością. Takie podejście do muzyki zaowocowało koncertami z wieloma wspaniałymi artystami, jak: Maciej Maleńczuk, Maciej Balcar, Ewelina Flinta, Krzysztof Zalewski, Paweł Kukiz, Artur Gadowski, Kasia Kowalska i Ewa Bem. Zespół wielokrotnie koncertował w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii i USA.

Dyskografia zespołu jest bardzo ciekawa i dosyć bogata. Zawiera takie publikacje, jak: Breakout Festiwal 2007, NIE-BO Tribute to Breakout, W hołdzie Tadeuszowi Nalepie, Robert Lubera. NIE-BO, NIE-BO Ogień i Woda, Maciej Balcar, NIE-BO Live Trax 12, Maciej Balcar.