Nie ma radości bez niepodległości!

0
7

Coroczne, czerwcowe obchody Dnia Polskiego organizowane przez Polonię of Long Island, Inc., największą polonijną organizację na wyspie, były jak zwykle największą letnią atrakcją nie tylko dla Polaków, ale wszystkich mieszkańców urokliwego miasteczka Copiague. Impreza odbyła się w Lindenhurst Town Square & Gazebo w Lindenhurst, NY – jedno z ciekawszych miejsc w centrum, które władze miasta udostępniły Polonii.

Tegoroczne uroczystości były częścią celebracji jubileuszu 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Młode pokolenie pobiło wszelkie rekordy w atrakcyjności prezentacji polskiej kultury i tradycji. Najciekawiej zaprezentowały się najmłodsi z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta z Copiague i z Kids Academi z Linderhurst, Szkoły Tańca – Precision Dance Center oraz znakomita młoda solistka Nicolette Bett.

Obecnością swoją zaszczycili przedstawiciele polonijnych organizacji, m.in. Grzegorz Fryc – polonijny lider w społecznym działaniu, przedstawiciele z KPA, oddział na LI, a także najwyżsi rangą przedstawiciele władz lokalnych miast i wiosek: z Lindenhurst przybyli burmistrz Michael Lavorata, administratorzy Douglas Madlon i Jerzy Kruszliński, Copiague Chambers of Commerce prezentowały Sharon Fattoruso i Janet Lombardo.

Przybyła Magdalena Kulisz – znana i lubiana dziennikarka, przedstawicielka multimediów “Women Power”, Dorota Szczech – marszałek Copiague 2017 na Paradę Pułaskiego, Caroline Zaczek – Miss Polonii Copiague 2017 oraz Iwona Jeżewska – kierownik oddziału PSFCU w Copiague. Przewodnicząca Komitetu Nominacyjnego, dr Jolanta Sygnarowicz oficjalnie podała informację o nominacji Beaty Szczech na marszałka Parady Pułaskiego 2018 z Copiague.

Organizatorzy przygotowali dla młodzieży konkurs pt. „Nie ma radości bez niepodległości”. Konkursowe hasło podbiło serca wszystkich obecnych, a i odpowiedzi na ten konkurs były znakomite. Muzyczną oprawę pierwsze części przygotował DBI Productions. Tradycyjne polskie potrawy przygotowały lokalne biznesy: Bacik, Crumbs Bakery, Kabanos Polish Deli, Polmart Deli, Przysmak Deli i Sweet Malina Bakery.

Polonia of Long Island, Inc. jest organizacją o profilu charytatywnym, każdego roku, organizuje loterie, aukcje, dochód z których przeznacza dla najbardziej potrzebujących w Polsce i rodaków w USA. W tym roku całkowity dochód ze zbiórek przeznaczyła na Stowarzyszenie “Synapsa” z Mrągowa, które działa na rzecz rodzin i osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Głównym jednak zamierzeniem „Synapsy” jest tworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla życia i działania osób niepełnosprawnych.

W tym celu została przygotowana również aukcja oraz stół z pamiątkami z Mrągowa zasponsorowanymi przez: klasę 8B rocznik 1988 – Mrągowo, burmistrza miasta Mrągowo Otylię Siemieniec, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie z dyr. Julianem Osieckim, Szkołę Specjalnie Przysposabiająca do Pracy w Mrągowie oraz podopiecznych i opiekunów Stowarzyszenia “Synapsa”. Artystyczną atrakcją, uzupełniającą celebrację Polskiego Dnia, był koncert zespołu Green Secret, Anny Matlewskiej i Pawła Dyma.

Sponsorami koncertu byli: mec. Sławomir Platta, PSFCU, Auer Agency – Anna Stankiewicz, Anita i Kazik Borawski, Marta i Walter Wesołowski, Jolanta i Krzysztof Sygnarowiczowie, Małgorzata i Andrzej Rutkowski, Urszula Brożek i Mirosław Bąk, Eliza Dulo, PSD w Copiague, Jacek Rybka, Elżbieta Sokołowski, Beata Szczech, Robert Witczak.

Autor: Elżbieta Popławska