Nie tylko Chopin, nie tylko muzyka

170
Zdjęcie grupowe z XXI Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele w 2019 roku. Artyści po koncercie muzyki poważnej w Weill Recital Hall at Carnegie Hall na Manhattanie. Pierwszy z prawej: Marian Żak ZDJĘCIA Z ARCHIWUM NYDAI

Marian Żak, założyciel New York Dance & Arts Innovation, w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” zapewnia, że istnieje ralna szansa zorganizowania XXII International Chopin & Friends Festival. “Brak kontaktu z artystą na scenie, z muzyką na żywo, wspólnych rozmów o sztuce to dla wielu z nas, szczególnie w tym czasie, wielkie duchowe osamotnienie” – twierdzi Marian Żak.

Jak ograniczenia w okresie pandemii zmieniły sposób organizowania festiwalu? Czy młodzi twórcy i organizatorzy chcą się angażować w pracę społeczną?

– Jesteśmy bardo szczęśliwi, że udało się doprowadzić do zorganizowania XXII Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele na żywo, jak za dawnych lat. Udało się dzięki życzliwości placówek, w których może odbyć się koncert z ograniczoną liczbą widzów. Chciałem podziękować wszyskim sponsorom, że w tak trudnym czasie okazali dużo życzliwości i pomogli nam zrealizować przedsięwzięcie. Rozważaliśmy zorganizowanie Festiwalu drogą internetową, ale wiem, również jako artysta, że to nie to samo co z widzami, którzy potrafią okazać swoje odczucia na żywo. Zarówno artyści, jak i publiczność zdecydowanie opowiedziała się za Festiwalem na żywo; upewniłem się co do tego w rozmowach z artystami i naszymi stałymi bywalcami, do których zaliczam również naszych sponsorów.

Z wielkim wysiłkiem i ogromem pracy udalo się doprowadzić ten festiwal do realizacji. Chcę podziękować Agacie Drogowskiej, która jako dyrektor wykonawczy wykazała się olbrzymim zaangażowaniem i zdolnościami organizacyjnymi. Słowa uznania przekazuję dla naszego dyrektora artystycznego Jakuba Polaczyka. To młody, bardzo nowocześnie myślący kompozytor, muzyk i doskonały artystyczny dyrektor, z którym współpracuję od 5 lat. Wspomnę, że ostatnimi laty zdobył on pierwsze nagrody w Polsce, we Włoszech, a w ostatnim roku pierwszą nagrodę w USA. Jest inicjatorem i już po raz trzeci organizuje Konkurs Kompozytorski, prawykonania jego zwycięzców są prezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Chopin i Przyjaciele. Dzięki Jakubowi, organizacja ma kanał na Youtube, gdzie możecie Państwo zobaczyć jego nowe propozycje artystyczne, między innymi rozmowy z bardzo interesującymi twórcami z różnych krajów świata.

Najnowszym członkiem Rady Dyrektorów jest pani Xiaoyin Li, architekt, ale również artystka instalacji. To ona wymyśliła temat na tegoroczny Festiwal – Izolacja i Połączenie. Doskonale się zna na zdobywaniu grantów i całej korespondencji z tym związanej. Jestem pełen uznania dla jej wkładu pracy na rzecz organizacji.

Kolejnym członkiem, który pomaga uwspółcześnić nasze media, jest Ahmed Wifik, architekt i również artysta fotografik z zamiłowania. Zawiaduje naszymi mediami na Facebooku, Instragramie i rozwiązuje techniczne problemy związane z mediami społecznościowymi.

Chciałbym podziękować mojej córce Annie Żak, która pracuje na St. John’s University, zna doskonale przepisy non- i for-profit i mimo, że jest bardzo zajęta (studia doktoranckie, dwójka małych dzieci), bardzo pomaga przy uzyskaniu grantów z NYSCA, prowadzi nasze zebrania, zna dokładnie historię organizacji, z którą się wychowywała, dlatego chętnie korzystam z jej rad w sprawach merytorycznych.

Rada Dyrektorów New York Dance & Arts Innovations składa się z bardzo utalentowanych młodych ludzi. Cieszę się ze współpracy z tak wyjątkowymi osobami. Łatwiej mi będzie przekazać swoją funkcję (po 25 latach pracy) takim zdolnym i pracowitym twórcom – ludziom zainteresowanym promocją kultury i sztuki.

Radę Dyrektorów NYDAI tworzą: Marian Żak – prezes, Jakub Polaczyk – wiceprezes, Ahmed Wafik – skarbnik, Anna Żak – sekretarz, Xiaoyin Li – członek zarządu.

Liderzy Festiwalu Chopin i Przyjaciele: Agata Drogowska – dyrektor wykonawczy, Jakub  Polaczyk – dyrektor artystyczny, Brian Manning – projektant grafik, Bolek Ryzinski – artysta malarz i rzeźbiarz, Zbigniew Solarz – druk materiałów reklamowych.

Czy był problem z przekonaniem artystów do wystąpienia w czasie pandemii?

– Jestem mile zaskoczony postawą artystów. Każdy z twórców rozumie, jaki to trudny rok w związku z pandemią. Są wyrozumiali, że nie będzie specjalnych benefitów i chcą wystąpić, aby uhonorować zasłużonych dla światowej kultury twórców oraz upamiętnić ofiary koronowirusa. „To wspaniale, że będziemy mogli wystąpić przed publicznością” – to cytat z Magdaleny Baczewskiej, wspaniałej pianiski i naszej gwiazdy festiwalu. Dlatego warto poświęcić czas na przygotowanie Festiwalu, jest on potrzebny nie tylko artystom, ale również widzom spragnionym spotkań z artystami.

Kto wystąpi na tegorocznym Festiwalu i z jakim programem?

Festiwal tradycyjnie rozpoczynamy w czwartek, 6 listopada, Galą w Polskim Konsulacie na Manhattanie. Dziękujemy konsulowi generalnemu RP w Nowym Jorku – panu Adrianowi Kubickiemu za przyjęcie Patronatu Honorowego nad XXII Międzynarodowym Festiwalem Chopin i Przyjaciele. Wieczór Galowy poprowadzi aktor Bartek Szymański. W uroczystym koncercie wystąpi  Jakub Polaczyk z utworem Ludwiga van Beethovena, aby oddać hołd muzycznemu geniuszowi z okazji roku Beethovena. Honorowym gościem będzie gwiazda Magdalena Baczewska, pianistka i klawesynistka, profesor muzyki i dyrektor programów muzycznych na Uniwersytecie Columbia. To dla nas wielki zaszczyt, że Magdalena Baczewska po wielu sukcesach i występach z wielkimi orkiestrami, zgodziła się i to z wielką radością na udział w naszym Festiwalu.

Tego samego wieczoru wystąpi legendarna wiolonczelistka Christine Walevska, koncertować będzie wspólnie z równie słynnym pianistą Stevenem Beckem. Razem zagrają Sonatę na Wiolonczelę, skomponowaną przez F. Chopina.

Podczas tegorocznej Gali będziemy mieli okazję podziwiać plakaty namalowane przez brazylijską artystkę Stephanie di Paula oraz instalację przygotowaną przez uznaną artystkę Yuge Zhou, wystawiającą swoje prace m.in. w New Museum w NY.

Na wieczory w polskim Konsulacie, ze względu na restrykcje związane z koronawirusem, nie możemy zaprosić wszystkich naszych fanów. Ale postaramy się, aby cała uroczystość była transmitowana na żywo poprzez Facebooka, a w późniejszym terminie ukażą się koncerty na naszym kanale Youtube.

Artyści i twórcy szybko dostosowują się do trudnych sytuacji. Potrafią zainscenizować niesamowite wieczory muzyczne i stworzyć dzieła nawet na temat tego fatalnego wirusa. Podczas kolejnego festiwalowego wieczoru, pt. Virus Man, swoją twórczość zaprezentuje znany w nowojorskim środowisku artystycznym Bolek Ryziński, rzeźbiarz i malarz. Artysta zaprojektował festiwalowy  plakat i wystawi serię swoich obrazów. Ukazują one człowieka zaplątanego w sieć koronowirusa (znakomita symbolika, oddająca obecny trudny czas). Tego wieczoru wystąpi również utalentowana artystka – tancerka i wokalistka Anna Matlewska z zespołem Green Secret. Na zakończenie wieczoru Virus Man usłyszymy jazz w wykonaniu znanego zespołu Santi Debriano’s Circlechanti.

Kolejny festiwalowy wieczór poświęcony zostanie ofiarom koronowirusa i  zadedykowany będzie św. Janowi Pawłowi II. Odbędzie się w kościele św. Stanislawa Kostki. Podczas tego wieczoru będzie miała miejsce prapremiera utworu Wojciecha Chepiela „Duety Skrzypcowe”, napisanego z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawla II. Wystąpi skrzypcowe String Noise Duo w składzie: Conrad Harris i Paulina Kim.

Artyści po koncercie muzyki nowoczesnej, prowadzonym przez Jakuba Polaczyka
w 2019 roku w siedzibie Konsulatu RP w Nowym Jorku

Jakub Polaczyk zaprezentuje własną kompozycję  „Jeremiah SMS”. Będzie to majestatyczny koncert w wykonaniu znakomitych artystów, takich jak Balint Karosi i Jakub Polaczyk – organy, Sarah Lucerno – sopran, String Noise Duo oraz aktor Bartek Szymanski

Festiwalowym wydarzeniem będzie na pewno wieczór filmowy z Polą Negri. Podczas niemego, filmowego seansu będziemy słuchać improwizacji znanego w świecie jazzowym muzyka – Krzysztofa Medyny (saksofon). W Polsce w roku 1978, wspólnie z pianistą Andrzejem Winnickim założył zespół Breakwater. Wystąpił z kwintetem na festiwalu Jazz nad Odrą, zdobywając główną nagrodę w kategorii zespołowej oraz główną nagrodę w kategorii solista, ex aequo z wrocławskim tubistą Dominikiem Wittem.  Zespół odbył tournee niemal po wszystkich krajach Europy. Po przyjeżdzie do USA nawiązał współpracę z amerykańskimi jazzmenami, a w 1993 r. reaktywował Breakwater w składzie polsko-amerykańskim. Występował w najbardziej prestiżowych muzycznych klubach. Obecnie często koncertuje w duecie z wybitnym polskim pianistą jazzowym Adamem Makowiczem.

Zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele ponownie  odbędzie się 19 listopada w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Wystąpi Michał Hochman, pieśniarz i autor piosenek. Michał zaprasza na wieczór pt. „Moja Wędrówka”. Gościem tego wieczoru będzie znana poetka Anna Frijlich. Wiersze Anny będzie recytowal Bartek Szymanski, aktor występujący w filmach i serialach amerykańskich.

Zapraszam na naszą stronę internetową: www.nydai.org – tam znajdują się  wszystkie informacje i kontakty naszych mediów społecznościowych.

Ze względu na pandemiczne ograniczenia, nie mamy już zaproszeń do Konsulatu, jednak na pozostałe festiwalowe wieczory zaproszenia można nabyć pod adresem:

Music Planet, 649 Manhattan Ave. #A, Brooklyn, NY 11222.

•••

Mgr inż. Marian Żak – założyciel i przez wiele lat dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele. Człowiek renesansu, artysta, społecznik. Były tancerz, choreograf, dyrektor baletu w Operze Bytomskiej. Założyciel Teatru Tańca Silva Rerum. Ukończył Warszawską Szkołę Baletową, Politechnikę Krakowską, a w USA – New York University Master of Art. Nagrał w Polsce balety własnego autorstwa do muzyki m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Gustawa Holsta. Tworzył choreografię do wielu spektakli dramatycznych, m.in. do „Antygony” wystawionej i reżyserowanej przez Andrzeja Wajdę w Teatrze Starym w Krakowie. Z teatrem STU – jako aktor, tancerz i choreograf pod reżyserią Krzysztofa Jasińskiego – objechał festiwale w Europie. Po przyjeździe do Stanów został wykładowcą w New Dance Grup Studio na Manhattanie, a później dyrektorem tego studia. Obecnie pracuje jako nauczyciel w prestiżowym Comprehensive Model School Project – High School.

Rozmawiała: Elżbieta Popławska