Nie zapomnieliśmy o weteranach

127
1. Uczestnicy II akcji „Pamiętaj o Weteranach” przy pomniku Husarza Zdjęcia: Ryszard Dziedzic

W sobotę, 30 października, z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć już po raz drugi na cmentarzu wojskowym w Amerykańskiej Częstochowie odbyła się akcja "Pamiętaj o Weteranach". Celem tych działań, skierowanych przede wszystkim do młodego pokolenia Polonii, jest przekazanie szacunku oraz pamięci o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.

Kwatera wojskowa w Amerykańskiej Częstochowie przechowuje nazwiska wielu wybitnych postaci, m.in.: generałów (gen. Witold Urbanowicz – dowódca Dywizjonu 303), pułkowników (płk Antoni Szacki), dowódców, Cichociemnych (Jerzy Lerski, ppłk Leonard Zub – Zdanowicz, płk Bruno Nadolczak, Stanisław Błażewski), dyplomatów, żołnierzy gen. Andersa, gen. Maczka, gen. Sosabowskiego, żołnierzy wojny polsko – bolszewickiej, I i II wojny światowej, Sybiraków, Kawalerów Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, powstańców warszawskich, harcmistrzów, nauczycieli, artystów oraz działaczy społecznych.

Mimo niepewnej pogody tego dnia zebrało się ponad 200 wolontariuszy – weteranów, harcerzy, uczniów i nauczycieli polonijnych szkół, grup rekonstrukcyjnych oraz przedstawicieli polonijnych organizacji – którzy wspólnie posprzątali i udekorowali biało-czerwonymi wstążkami ponad 2300 weterańskich krzyży.

Akcja rozpoczęła się o godz. 10 rano harcerską Mszą Świętą, której przewodniczył ojciec Bartłomiej Marciniak, harcmistrz. Po krótkim instruktażu wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz, aby przystąpić do prac porządkowych. W celu usprawnienia przebiegu akcji, organizatorzy podzielili cmentarz na 4 sekcje, które przydzielono poszczególnym szkołom oraz organizacjom.

Na grobach Tadeusza i Józefy Mąsiorskich wstążki założyły córki ze swoimi dziećmi

Bardzo podniosłym i wzruszającym momentem było dekorowanie biało-czerwoną wstążką trzech pierwszych krzyży weterańskich przez członków rodzin. Na grobie rodziców Tadeusza i Józefy Mąsiorskich wstążki założyły córki: Helena Mąsiorski i Ewa Bolen wraz z Urszulą i Chrisem Graham z dziećmi: Michelle i John’em. Tadeusz Mąsiorski był strzelcem pokładowym w Dywizjonie 300, który jako jedyny przeżył eksplozję samolotu i dostal się do niemieckiej niewoli. Żona Józefa przeszła Sybir, w Anglii dołączyła do Polskich Sił Powietrznych, gdzie służyła jako pielęgniarka. Na grobie męża Wincentego Knapczyka wstążkę zawiązała jego żona p. Helena Knapczyk, Sybiraczka oraz prezes Korpusu Pomocniczego Pań na Stany Zjednoczone i Kanadę.

Po skończonej pracy uczestnicy akcji przeszli pod pomnik Husarza gdzie złożono znicze oraz modlono się za tych, którzy swoje życie oddali na służbę umiłowanej Ojczyźnie. Reprezentanci wszystkich grup i organizacji uczestniczących w akcji ułożyli z 24 zniczy biało-czerwoną flagę pod pomnikiem, jako wyraz czci i podziękowania dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Modlitwę za zmarłych weteranów poprowadził o. Bartłomiej Marciniak. Wśród zgromadzonych obecny był konsul Mateusz Gmura z Konsulatu RP w Nowym Jorku. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest pamięć, którą przekazujemy następnym pokoleniom. „ Pamięć jest kluczowa. Gdyby nie pamięć ludzi starszych ode mnie, to kto wie, jak byłoby z moją pamięcią dotyczącą moich przodków. Dzięki ks. Korcz, który pielęgnował pamięć o żołnierzach, poznałem historię swojego pradziadka, ułana z Grudziądza”.

Helena Knapczyk przybliżyła postać swego męża, majora Wincentego Knapczyka – Sybiraka, żołnierza generała Andersa, łącznika rannego pod Monte Cassino oraz wieloletniego komendanta Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Kanadzie. “Popatrzmy w niebo. Tam wszyscy oklaskują nas i może płaczą i dziękują. Wiem, jacy byli, znałam ich i wiem, że są bardzo zadowoleni z tego”. Ze łzami w oczach oraz łamiącym się głosem zaapelowała do zebranej wokół pomnika młodzieży: „Proszę, nie zapominajcie o nich! Nie zapominajcie!”.

Grzegorz Tymiński ze Stowarzyszenia Pamięć, dziękując wszystkim za włączenie się w akcję, powiedział: „Niech ta lekcja historii i patriotyzmu trwa przez nastepne tygodnie i miesiące, aż do października 2022 roku, kiedy to spotkamy się ponownie”.

Na zakończenie druhna Maria Bielski zaintonowała hymn Polski, który wspólnie zaśpiewali wszyscy uczestnicy.

Wolontariusze biorący udział w akcji otrzymali pamiątkowe upominki przekazane przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz kawałek biało-czerwonej wstążki, którą wcześniej dekorowano krzyże. Było też coś dla ducha i ciała. Pyszna wojskowa grochówka z kiełbasą oraz wspólne śpiewanie piosenek harcerskich i wojskowych.

Na grobie Wincentego Knapczyka wstążkę zawiązała jego żona pani Helena Knapczyk

II akcja „Pamiętaj o Weteranach” przeszła już do historii. Podczas procesji Wszystkich Świętych na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie wszystkie krzyże przepasane biało-czerwoną wstążką przykuwały uwagę licznie przybyłych pielgrzymów. Kwatera wojskowa ożyła na nowo. Patrząc na nią, miało się niejako wrażenie, jakby patrzyło się na udekorowanych polską flagą żołnierzy, którzy uroczyście, w szeregu stanęli do Apelu Pamięci. Cześć i chwała bohaterom!

***

W imieniu organizatorów: Ojców Paulinów z Amerykańskiej Częstochowy, Związku Harcerstwa Polskiego „Świat” oraz Stowarzyszenia Pamięć – dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Dziękujemy naszym partnerom:

– weteranom ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

– szkołom z NJ, NY, CT i PA zrzeszonym w Centrali Polskich Szkół Dokształcających

– Korpusowi Pomocniczemu Pań

– Polish Living History

– Independent Operational Group Polesie

– SJU Polish Club

Dziękujemy także sponsorom:

– Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej

– Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa

– Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

– Centrala Polskich Szkół Dokształcających

– Związek Harcerstwa Polskiego Świat

– Okna Windows

– National Contractors

– KPI 2 Enterprises

– M. A. K. Construction

– sponsorzy indywidualni.