Nie żyje Anna Karkowska

36

Była niezwykle zdolną i utalentowaną skrzypaczką. Zdobyła wiele prestiżowych nagród i występowała z najważniejszymi orkiestrami świata. Niestety Anna Karkowska, będąc w "wieku mozartowskim", przegrała walkę z chorobą, przez co Polska i Polonia straciła dobrze zapowiadającego się ambasadora polskiej kultury.

„To bardzo utalentowana młoda skrzypaczka” – tak o Annie Karkowskiej wypowiadał się Daniel Barenboim, dyrektor muzyczny Chicago Symphony Orchestra. „Niezwykle utalentowana młoda skrzypaczka” – mówił z kolei znany polski kompozytor Krzysztof Penderecki. „Zapamiętajcie to nazwisko: Anna Karkowska – ona jest skazana na gwiazdorstwo” – pisał o niej Don Estep, dziennikarz „News Journal”. Teraz pozostanie w naszej pamięci także jako zdolna artystka, która odeszła od nas w bardzo młodym wieku.

Anna Karkowska zmarła w środę,14 lutego, a uroczystości pogrzebowe odbyły się dwa dni później, w piątek, 16 lutego. Ostatnie pożegnanie miało miejsce w domu pogrzebowym Joseph Farenga & Sons na Astorii, natomiast msza pogrzebowa została odprawiona w kościele św. Franciszka z Asyżu. Po ceremonii pogrzebowej jej ciało zostało skremowane.

Anna Karkowska mieszkała w Stanach Zjednoczonych około 20 lat. Po raz pierwszy wystąpiła publicznie na międzynarodowym konkursie Aspen Music Festival w Kolorado, który wygrała prezentując na skrzypcach „Fantazję” Henryka Wieniawskiego. Utwór ten, zarejestrowany wówczas w Aspen, został odtworzony podczas ostatniego pożegnania w domu pogrzebowym.

„To było takie zamknięcie jej amerykańskiego rozdziału życia, bo jak powiedziała przez łzy jej siostra Kasia, był to zarazem pierwszy utwór ,jaki Ania wykonała w Stanach Zjednoczonych. Był to ogromnie wzruszający moment” – opowiada Janusz Sporek, obecny na uroczystościach pogrzebowych. Jest on zarazem osobą, która w przeszłości organizowała koncerty obu sióstr, ponieważ Kasia jest bardzo utalentowaną pianistką. Było to w czasie kiedy Janusz Sporek był jeszcze prezesem nieistniejącej już Fundacji Chopinowskiej w Nowym Jorku.

„Ania wystąpiła z Kasią jako Karkowska Sisters Duo w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, a także w Carnegie Hall oraz dwukrotnie w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie” – wspomina Sporek dodając, że Polonia, ale także Polska, straciła utalentowaną młodą artystkę.

„Ania była świetną skrzypaczką i współpracowała z najlepszymi orkiestrami świata, m.in. z London Symphony Orchestra i wieloma innymi. Poza tym, podobnie jak Kasia, była bardzo wesołą i dowcipną dziewczyną, czego obie często dawały dowód na scenie, świetnie bawiąc publiczność i mając z nią rewelacyjny kontakt” – dodaje polonijny impresario.

Karkowska Sister Duo dał się poznać nie tylko polonijnej publiczności, ale także amerykańskiej, dla której obie siostry w ostatnich latach bardzo często występowały. „Koncertowały po całych Stanach Zjednoczonych. Miały występy w Indianapolis, Minnesocie, Chicago, Kalifornii, Ohio, na Florydzie i wielu innych znanych amerykańskich miejscach. Dlatego też teraz nie były widoczne w środowisku polonijnym” – wyjaśnia Janusz Sporek.

Anna Karkowska urodziła się w Łodzi, gdzie ukończyła Liceum Muzyczne im. Wieniawskiego. Debiutowała w wieku 15 lat na prestiżowym String Masters Festiwal w Zielonej Górze, gdzie zagrała „Koncert skrzypcowy” Felixa Mendelssohna, przyjęty przez publiczność owacją na stojąco i zakończony bisami. Później ukończyła College-Conservatory of Music w Cincinnati, OH, oraz prestiżową Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Prócz wspomnianej wcześniej pierwszej nagrody na międzynarodowym konkursie Aspen Music Festival w Kolorado dwukrotnie zdobyła także pierwsze miejsce na WGUC Radio Station International Competition oraz jedną z najcenniejszych nagród dla skrzypka, jaką jest wypożyczenie ze Stradivari Society legendarnych skrzypiec „Sennhauser”, wykonanych przez Giuseppe Guarneriego del Gesu.

Występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych z wieloma znanymi orkiestrami świata, jak: London Symphony Orchestra, Penderecki Festival Orchestra, Lexington Philharmonic, Sinfonia Cracovia, Polish-American Symphony Orchestra, Deaborn Symphony Orchestra, Paderewski Symphony Orchestra, Fairmont Chamber Orchestra oraz Starling Orchestra.

Poza tym Anna Karkowska wydała także cztery płyty, trzy ze swoją siostrą Kasią oraz jedną wraz z London Symphony Orchestra.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA