Nietypowa wystawa polskiej artystki • Porcelanowa biżuteria

40

"Fragile" to tytuł pierwszej nowojorskiej wystawy Marii Jj Juchnowskiej, polskiej artystki mieszkającej i działającej w Norwegii. Ekspozycję jej sztuki użytkowej można było zobaczyć w Polskim Instytucie Naukowym w Ameryce (PIASA).

„To, co tutaj prezentuję, to wybór moich prac użytkowych z ostatnich pięciu lat” – wyjaśnia artystka. Maria Jj Juchnowska do Wielkiego Jabłka przywiozła głównie biżuterię porcelanową oraz designerskie zestawy ceramiczne: wazony, misy i kubki wykonane w porcelanie i kamionce. Chciała tym samym pokazać swoją nietypową sztukę zarówno nowojorskiej publiczności, jak i właścicielom galerii oraz butików handlujących tego typu rzemiosłem. Zamierzony cel został osiągnięty, ponieważ jej porcelanowe naszyjniki i kolczyki wzbudziły duże zainteresowanie koneserów sztuki i właścicieli różnych galerii, którzy chcą dołączyć je do swoich kolekcji.

„Dostałam dużo pozytywnych odpowiedzi i propozycje nawiązania współpracy – zdradza z dumą Juchnowska. – Dzięki kontaktom, które udało mi się tutaj nawiązać, na pewno będą kolejne moje wystawy i możliwość ekspozycji mojej biżuterii w nowojorskich galeriach”.

Nietypową ceramiczną biżuterię oraz sztukę użytkową polskiej artystki można było obejrzeć w galerii Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (PIASA) od 23 września do 13 października.

„Inspiracją do kolekcji o nazwie 'Broken', przedstawiającej naszyjniki zrobione w porcelanie, była wizyta na sympozjum ceramicznym zorganizowanym w zakładach porcelany w Wałbrzychu – wyjaśnia Maria Jj Juchnowska. – Widziałam tam bardzo dużo odrzutów fabrycznych i pomyślałam, że to mógłby być świetny materiał do wykorzystania na elementy dekoracyjne i biżuterię”. W ten sposób powstała cała seria porcelanowych naszyjników i kolczyków. Nie są one jednak zrobione z odpadków przemysłowych, ale od początku do końca wykonane przez artystkę, począwszy od odlania ceramiki, połamania jej, aż po końcowy produkt z postaci biżuterii. Kolekcja ta zrobiona jest na podstawie zestawu „Fryderyka” produkowanego w Wałbrzychu, a zaprojektowanego w 1934 roku przez Richarda Tatschnera.

„Po kilku wystawach spotkałam się z bardzo dobrymi i ciekawymi opiniami oraz zaskakującymi reakcjami odbiorców, podobnie było tutaj – mówi artystka. – Ludzie szybko zauważają, że biżuteria ta zrobiona jest z fragmentów talerzy, ale są zachwyceni tym, że takie elementy mogą pełnić inne funkcje i być wykorzystane do celów dekoracyjnych”. Oczywiście biżuteria ta jest tak wykonana i wypolerowana, by nie mogła nikogo zranić swoimi na pozór ostrymi brzegami.

Maria Jj Juchnowska przedstawiła także kolekcję obiektów ceramicznych, które również powstały za pomocą techniki odlewniczej.

„Posiadają one jednak indywidualne cechy zdobnicze, przez co każdy element jest nieco inny – podkreśla artystka. – Każdego roku poszerzam tę kolekcję o nowe elementy. Zaczęło się od miski, kubka i talerza, a teraz mam już całe spektrum różnych wazonów, a w planach mam jeszcze wykonanie dalszych elementów wyposażenia kuchni, jak np. solniczki, pieprzniczki, łyżek itp.”.

Juchnowska do barwienia porcelany wykorzystuje platynę i złoto karatowe, przez co udaje się jej wykonać piękne stylizacje. Jak zdradziła lubi tworzyć w ceramice ponieważ jest ona połączeniem rzeźby z malarstwem.

„Jest to jedna z najstarszych form ekspresji artystycznej. Rzeczy tworzone z ceramiki są zarówno przestrzenne jak i płaskie, i można na nich eksperymentować z każdym kolorem, można je malować, robić na nich mozaiki itp. Ceramika otacza nas wszędzie, jest w łazience, w kuchni, itd., zaczęło się od lepienia garnków, a teraz jest po prostu wszędzie” – podkreśla artystka, dzięki której ceramika może także służyć jako biżuteria artystyczna.

Poza biżuterią i sztuką użytkową Maria Jj Juchnowska zajmuje się tworzeniem rzeźb oraz instalacji artystycznych, a także działalnością perfomerską opierającą się na zagadnieniach ciała i fizyczności, polityki, przemocy, śmierci, symboliki, itd. Tworzy w materiałach ceramicznych, porcelanie i kamionce oraz wosku i gipsie, a instalacje łączy ze zdjęciami i filmem.

Maria Jj Juchnowska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Kielcach oraz Wydziału Ceramiki i Szkła w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a także Wydziału Designu, Rzemiosła i Sztuk Uniwersytetu Konstfack w Sztokholmie, w Szwecji. Jej prace wystawiane były w różnych krajach m.in. w Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Tunezji, Grecji i Polsce. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Poza tym była stypendystką norweskiej Norske Kunsthandverkere, szwedzkiej Konstfack Professorer i övriga Stiftelser oraz Fundacji Ulla Fröberg-Cramérs Stipendiestiftelse, a także otrzymała stypendium „Młoda Polska” ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Więcej informacji na temat jej twórczości można znaleźć na stronie www.juchnowska.com oraz www.facebook.com/MariJJDesignArt.

Autor: WueM