Nowe polonijne święto – Polski Dzień Dwujęzyczności w USA

0
1

Pomysłodawcą święta – podczas którego będziemy celebrować zarówno możliwość mówienia po polsku, jak również posługiwania się dwoma lub więcej językami w kraju, w którym mieszkamy – jest portal DobraPolskaSzkoła.com, prowadzący od trzech lat w polonijnym środowisku kampanię na rzecz dwujęzyczności „W naszym domu mówimy po polsku!”.

Jego inicjatywa, dzięki pomocy Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, została zaakceptowana i wsparta przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Stąd już w tym roku, 10 października, będziemy świadkami narodzin nowego polonijnego święta – Polskiego Dnia Dwujęzyczności w USA.

„Od ponad roku naszym marzeniem było ustanowienie jakiegoś wydarzenia w polonijnym kalendarzu, które przypominałoby wszystkim nam, Polakom zamieszkałym poza krajem, jak ważny jest ojczysty język w naszym polonijnym życiu, i jak istotne znaczenie ma przekazywanie go następnym pokoleniom dzieci urodzonych w polskich rodzinach. I udało się!” – powiedziała w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Marta Kustek, redaktor naczelna portalu DobraPolskaSzkoła.com.

Kustek dodała, że ma nadzieję, iż święto to zostanie także wprowadzone w życie w innych krajach, w których mieszkają Polacy, podobnie jak akcja „W naszym domu mówimy po polsku!”, która szybko została zaadoptowana m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie oraz Holandii.

Polski Dzień Dwujęzyczności w USA (Polish Billingual Day) będzie uroczyście proklamowany 13 września br. w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, który objął nad nim honorowy patronat. W ceremonii, podczas której konsul generalna Urszula Gacek ogłosi nowe polonijne święto, weźmie udział wielu gości. Organizatorzy zaprosili m.in. prof. Jana Miodka, honorowego patrona akcji „W naszym domu mówimy po polsku!”.

Polski Dzień Dwujęzyczności w USA będzie obchodzony co roku, w każdą drugą sobotę października, będącego zarazem Miesiącem Dziedzictwa Polskiego w Ameryce. Będzie to święto szczególne dla wielu polonijnych środowisk, a zwłaszcza dla polskich szkół, które – podobnie jak inne polonijne organizacje – będą miały okazję, by zorganizować w tym dniu szereg wydarzeń, spotkań, wystaw i innych atrakcji dotyczących znaczenia dwujęzyczności. Ich celem jest promowanie języka polskiego nie tylko wśród polskich rodzin, ale również wśród amerykańskich sąsiadów i przyjaciół, zachęcanie do mówienia niezaśmieconą angielskimi naleciałościami polszczyzną oraz wskazywanie na osiągnięcia Polaków w kulturze amerykańskiej.

Jak zdradziła nam Marta Kustek, podczas pierwszego Polish Billingual Day, który odbędzie się 10 października, zorganizowanych zostanie szereg przykładowych, całodniowych wydarzeń w sześciu polonijnych ośrodkach: w Nowym Jorku, New Jersey, Bostonie, Bridgeport, Copiague i Denver. Przez cały dzień rodzice wraz z dziećmi będą mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach, m.in.: w przedstawieniach teatralnych przygotowanych przez dzieci, ciekawych wykładach dla rodziców, warsztatach językowych dla dzieci, dyktandzie dla dorosłych oraz różnych występach muzyczno-tanecznych.

Autor: WueM