O czym należy pamiętać przy sprzedaży nieruchomości

9

Rozmowa z Jarosławem Kaszubą, licencjonowanym brokerem z dwudziestoletnim doświadczeniem, pracującym w Exit All Seasons Realty

Czy każda pora roku jest dobra na sprzedaż nieruchomości, czy może są jakieś szczególne miesiące, w których najczęściej zgłaszają się klienci?
Tak jak w wielu innych biznesach, są miesiące lepsze i gorsze, ale generalnie każda pora roku jest właściwa, często właściciele nie mają wyboru, ale wiadomo, że wiosenne słońce sprzyja spacerom i tym samym prowokuje do oglądania domów, apartamentów na sprzedaż czy wynajem.

O czym przede wszystkim należy pamiętać przy sprzedaży nieruchomości?
Jednym z kluczowych aspektów, o którym należy pamiętać przy sprzedaży nieruchomości, jest ustalenie jej wartości. Właściciele często próbują oszacować wartość posiadłości porównując ją do ogłoszeń nieruchomości zamieszczonych w gazetach i na portalach internetowych, a taka kwota jest kwotą tzw. oferowaną i przeważnie podlega negocjacji.
Inną metodą wyceny nieruchomości jest zatrudnienie rzeczoznawcy. Ta metoda jest na ogół kosztowna i, biorąc pod uwagę techniczne podejście do rzeczoznawcy do nieruchomości, niekoniecznie determinuje ona cenę, za którą ta nieruchomość może być sprzedana w praktyce. Z doświadczenia wiem, że na „gorącym” rynku, gdzie popyt na domy przewyższa ich podaż, domy sprzedawane są powyżej wartości wytyczonej przez rzeczoznawcę. Z praktyki uważam, że najlepszym sposobem jest skontaktowanie się z doświadczonym brokerem pośredniczącym w handlu nieruchomościami.

Sprzedający musi się zdecydować, czy skorzysta z usług pośrednika.
Sprzedaż z pomocą doświadczonego brokera zwiększa szansę na satysfakcjonującą ofertę. Sprzedający powinni pamiętać, że opłata komisowa za pośrednictwo jest zazwyczaj negocjowana.

Czym jeszcze można uatrakcyjnić cenę sprzedaży?
Dodatkowo bardzo ważnym aspektem, o którym należy pamiętać przy sprzedaży, jest stan fizyczny nieruchomości. Kupujący często płacą za jakość i dobry stan aktualny domu. Sprzedający powinien dołożyć wszelkich starań, by potencjalny nabywca po wizycie w naszym domu miał jak najlepsze wrażenie.
Zapraszam do Exit All Seasons Realty – oferujemy darmową wycenę domów oraz bezpłatne przekwalifikowanie kupujących.

ROZMAWIAŁA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Autor: Elżbieta Popławska